Windowsun Yanına Nasıl Linux Elemantary OS kurulur

Ordulu345
28-09-2016, 17:40   |  #1  
Ordulu345 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

Beyler kaç gündür linux kullanmak istiyordum.ama krulum ile ilgili sorun yaşarım diye yapmıyorum.Birkaç soru soracağım.

1-linux iso dosyasını flash belleğe boottable şeklinde atarsak kalıcı mı olur yoksa kurulumdan sonra o dasyayı silebilirmiyiz?

2- Yerel Disk (D:) ye linux kurulurmu?kuruluyorsa windows'dayken linux dosyaları görebilirmiyiz?

3-bilgisayar kötü bile olsa donma yaşanırmı?

4-kurulum aşamasında "Elementary Os dağıtımının Windows işletim sisteminin yanına kur" dersek hangi sürücüye kaydedilir?

5-pc açılırken hangi işletim sistemini seçeceğimizi nerden yaparız ekstra bir ayar varmı?

Sorularım bu cevap verseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

padisah
28-09-2016, 21:56   |  #2  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 178
2,190 mesaj
Alıntı: Ordulu345  
Beyler kaç gündür linux kullanmak istiyordum.ama krulum ile ilgili sorun yaşarım diye yapmıyorum.Birkaç soru soracağım.

1-linux iso dosyasını flash belleğe boottable şeklinde atarsak kalıcı mı olur yoksa kurulumdan sonra o dasyayı silebilirmiyiz?

2- Yerel Disk (D:) ye linux kurulurmu?kuruluyorsa windows'dayken linux dosyaları görebilirmiyiz?

3-bilgisayar kötü bile olsa donma yaşanırmı?

4-kurulum aşamasında "Elementary Os dağıtımının Windows işletim sisteminin yanına kur" dersek hangi sürücüye kaydedilir?

5-pc açılırken hangi işletim sistemini seçeceğimizi nerden yaparız ekstra bir ayar varmı?

Sorularım bu cevap verseniz sevinirim şimdiden teşekkü

1- Kurulumdan sonra flash belleği biçimlendirerek bootable hâlden eski hâline çevirebilirsiniz.

2- D bölümüne bir linux dağıtımı kurabilirsiniz ancak Windows linux'ta kullanılan "ext" dosya sistemini desteklemediği için Windows altındayken ext dosya sistemine sahip olan bölümlere erişemezsiniz. Fakat linux altından "FAT, FAT32, NTFS, vd." dosya sistemlerinden birine sahip bölümlerinize /disklerinize erişebilirsiniz.

3- Donanımınız yeterli değilse / arızalıysa linux veya Windows fark etmeksizin donmalar, kasmalar yaşayabilirsiniz.

4- Buradaki anlatımdan sorunuz için farklı senaryolardaki cevaplara ulaşabilirsiniz.

5- Kurulumun UEFI olarak veya geleneksel (Legacy BIOS) olarak yapılması durumunda cevap farklı olacaktır.
 BIOS üzerinde yapılmış bir kurulumda başlangıçta GRUB açılacak ve size başlatmak istediğiniz işletim sistemi, modu veya aracı seçme imkânı sunacaktır. Ekranda belirtilen süre içerisinde seçim yapmazsanız varsayılan olarak yüklediğiniz linux dağıtımı başlatılacaktır.

Bir GRUB ekranı görüntüsü: (Farklı dağıtımlarda GRUB ekranı farklı olabilmektedir.)

Görüntünün kaynağı: https://wiki.ubuntu-tr.net/image ... en%C3%BCs%C3%BC.png

UEFI olarak kurulum yapılmış ise başlangıçta açılmasını istediğiniz işletim sistemini UEFI'nin "Boot Options" bölümünden ilk sıraya alarak seçersiniz. Her açılışta bilgisayar ilk sırada bıraktığınız işletim sistemi ile açılacaktır.

Son Düzenleme: padisah ~ 21 Ekim 2016 00:25 Neden: Görüntü eklendi.