XP onarma(repair)!!!!

bigvillager
12-01-2007, 21:55   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
58 mesaj

arkadaşlar ben bilgsyarıma format atıyorum bi kaç gün kullanıyorum ama bi sabah bilg. hiç açılmıo...hep yeniden başlıo windows açılmıo blie..bunun sebebi HDD olablir mi???
bide her defasında format atmak yerine onarmak istiom ama ONAR dediiimde MS-DOS açılıo ve bazı komutlar istio benden...HELP,EXIT gibi şeyler oraya ne yazmam gerekio .....teşşekürler

BOOMFUNKMCS
12-01-2007, 22:06   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
3,373 mesaj

viking20 den alıntıdır arkadaşım
"Arkadaşlar Açılmayan windows xpler içinde aşağıdaki yöntemi uygulayabilirsiniz.
Öncelikle xp cdsini taktığımızda karşımıza onar diye bir seçenek gelmez.
Ama cd'yi takıp bilgisayarı yeniden başlat dediğimizde ( Bios ayarlarından first boot device olarak cd-rom seçili ise) cd'den ön yükleme için bir tuşa basın diye bir seçenek çıkar. Tabi Biosta boot device olarak cd-rom seçili değilse, bunu ayarlamamız gerekiyor. Tecrübesiz kullanıcıların bios ayarlarıyla oynaması işin içinden çıkılmaz sonuçlar doğurabilir zira bu ayarlardan anlamayan kullanıcıların karıştırması tavsiye edilmez. Cd.den ön yükleme için bir tuşa basın dendi. Herhangi bir tuşa bastıktan sonra yaklaşık 3 ile 4 dakika arası bekliyoruz.(çünkü ön yükleme dosyaları kaydediliyor). Ve windows xp'yi kurmak için enter tuşuna basın veya onarmak için "R" tuşuna basın diyor.Biz onarmak için "R" tuşuna basıyoruz. Hangi windows yüklemesinde oturum açmak istiyorsunuz diye bir soru geliyor.Bilgisayarımızda bir sistem yüklü olduğunu varsayarak 1 yazıp enter tuşuna basıyoruz.Yönetici parolası yazın diye bir seçenek çıkıyor.Parolanız varsa yazıyorsunuz. Yoksa enter tuşuna basmanız yeterli.Enter tuşuna bastık ama hala onarım başlamadı. msdos da "C:\windows>" yazıyor.Ne yazmanız gerektiğini söyleyeyim "chkdsk /r" yazılır ve enter a basılır.chkdsk ile sağ sılaş(/)arasında bir boşluk vardır, dikkat edilmelidir.Böylece sistem eksik veya bozulmuş sistem dosyalarını onarmaya başlar. kolay gelsin..(Alıntıdır).
"

ozgur_v
13-01-2007, 01:07   |  #3  
Yıllanmış Üye
285 mesaj

Bu tip sorunlarla karşılaşmamak için ya deep freeze programını kullan(kullanması bezen sorun çıkarabilir) yada sistemin yedekleme programı kullan mesela Norton Ghost.

makaryos
14-01-2007, 11:18   |  #4  
Yıllanmış Üye
148 mesaj

Arkadaşım, kullandığın xp cd'si orjinal mi? Bunu soruyorum çünkü eğer değilse ve kurulumdan 30 gün sonra xp kendini kilitliyor ve sürekli restart ediyor. Benim de başıma gelmişti, daha önceden lisanssız xp kurup da aktivasyon isteğini başka programlarla kırmıştım, meğerse o program sadece bana gelen uyarıları devre dışı bırakıyormuş, ve xp'yi farketmeden 30 günlük olarak kullanıyormuşum. Sonradan lisanslı bir xp kurdum internetten de aktivasyonumu yaptım, sorun ortadan kalktı. ama kesin emin değilim, sadece fikir vermek için söyledim.

Son Düzenleme: makaryos ~ 14 Ocak 2007 11:19
atilla80
14-01-2007, 14:45   |  #5  
Taze Üye
3 mesaj

merhaba arkadaşım bak öle bir sorunda ben yaşadım
bilgisayarımı bir hafta kullandım bigün birdaha açılmadı tam winxp ekranını geçip nrmal ekrana geçerken mavi ekran çıkıp resetliyordu repair de yapılamıyordu en sonunda soronun hdd data kablosondan kaynaklandığını fark ettim sendede böle bir sorun olabilirmi?

bir değiştirip dene istersen

kolay gelsin

aytmatow
01-11-2008, 14:41   |  #6  
Üye
77 mesaj

Windowsun etkinleştirme olayı var ama 30 gün sen daha kısa süreden bahsediyorsun
kullandığın kurulum cd sini keyi filan değiştir en azından aktifleştirme süresi uzasın en azından aktifleştirme için
30 gün kaldı yazısı filan görünsün ondan sonra çözüm bulunur

Son Düzenleme: aytmatow ~ 01 Kasım 2008 14:43
Kapalı Hesap (34907)
01-11-2008, 15:33   |  #7  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj

Sorunla karşılaştınız önemli hatalar oluştu uyarısı alıyorsunuz veya sisteminizde ciddi sorunlar oluştu.,
işte ipucu,XP cd'ni sürücüye yerleştir,

Başlat/çalıştır/sfc scannow/yaz enter.

themky
30-01-2009, 17:36   |  #8  
Yeni Üye
44 mesaj

arkadaşım onarım için CD yi takıyorum kur dosyaları yüklerken tam yarısında filan XP hatayla karşılaştı (mavi ekran) çıkıyor. Restart yapıyorum her zaman aynı hata.

abcdeniz
01-06-2009, 02:12   |  #9  
Taze Üye
2 mesaj

Kasa Güç kaynağını   kontrol ettir

piRe_
01-06-2009, 03:07   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,183 mesaj
bigvillager
arkadaşlar ben bilgsyarıma format atıyorum bi kaç gün kullanıyorum ama bi sabah bilg. hiç açılmıo...hep yeniden başlıo windows açılmıo blie..bunun sebebi HDD olablir mi???
bide her defasında format atmak yerine onarmak istiom ama ONAR dediiimde MS-DOS açılıo ve bazı komutlar istio benden...HELP,EXIT gibi şeyler oraya ne yazmam gerekio .....teşşekü

veya

şafak89
17-01-2010, 21:20   |  #11  
şafak89 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
2,522 mesaj

arkadaşlar benim sorunum yeni çıktıda dün pcyi adam gibi kapatım şimdi açılmıyo windows xp yazısı gelmeden reset atıyor sorunu formatsız nasıl çözelriz :)
not:xp cdsi mevcuttur :)

Semih Özyurt
18-01-2010, 13:59   |  #12  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,749 mesaj
Alıntı: şafak89  
arkadaşlar benim sorunum yeni çıktıda dün pcyi adam gibi kapatım şimdi açılmıyo windows xp yazısı gelmeden reset atıyor sorunu formatsız nasıl çözelriz :)
not:xp cdsi mevcuttur :)
güvenli moda geçip sistem geri yüklemeyi dene oda olmassa xp repaır yapabilirsin kolay gelsin

silbastan
13-03-2010, 00:41   |  #13  
Taze Üye
3 mesaj

gerçi 1.5 sene olmuş ve sonuçlanmamış sanırım ama benim her ay pc bir sorun verir düzeltene kadar canım çıkar :D hem işsiz olunca hemde pc onaracak kimse olmayınca kendi kendine yapmaya çalışmak hem zor olsa da sorunlar büyür ama kendinizi geliştiriyorsunuz :D (kendi adıma söylüyorum ) .. bir çok sorun olabilir bu resetlemesinde ama benim başıma gelen olaylardan biride işlemcinin pervanesi ve soğutucusudur sorun hep xp de veya başka bir şeydeymiş gibi gözüksede bazen sizi yanıltıyor bu tip olaylar . yanlış teşhis koymamak için önce kasayı açıp pervene ve soğutucununuz toz ve pamuklanma olup olmadığını kontrol edin var ise soğutucuyu yıkayabilirsiniz çıkarıp tabi sadece soğutucuyu yoksa bir daha açamayabilirsiniz :D .. ama yıkamayıp pamuk lada temizleye bilirsiniz. yok temiz ise harddisk kablosunu ve ramı kontrol edin bunlardada sorun yok ise power kutusu beslemeyebiliyor ben her birini sırayla yeni alıyorum genelde :D ..birini düzeltiyorum çalışırken başka sorun çıkıyor :D ..ondada sorun olursa komple formatlayıp orjinal xp ile kurulum deneyin .yada siz en iyisi masraf yapmayın yenisini alın taksitleri bitene kadar , bozulana kadar sizi idare eder :) ..

Wishbone1907
20-06-2010, 13:00   |  #14  
Taze Üye
1 mesaj

chkdsk /r yazdıktan sonra onarma işlemi başlıyor ve yüklüyor yüklüyor..İşlem bittikten sonra siyah ekran geliyor ve şu yazıyor c:/ windows :
Bundan sonra ne yazmam gereklı ? exit yazdım onaramadı heralde.Tekrar tam açılırken pc kapandı...

mcafee23 ayrılmıştır
21-06-2010, 22:26   |  #15  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

cd system32
cd config
ren software software.bak
ren system system.bak
cd c:\windows\repair
copy software c:\windows\system32\config
copy system c:\windows\system32\config
exit

Restart ettikten sonra Yepyeni bir windows XP ye sahip oldunuz.Fakat su an Windows u onardığımız ve bazı dosyaları yenilediğimiz için programların çoğu çalışmayacaktır.
Tekrar kurmanız gerekecektir

BiOS
22-06-2010, 19:02   |  #16  
Taze Üye
10 mesaj

Windows Recovery Tools, Tam sürümünü indir ve denildiği gibi deep freeze kullanmalısın ;)

yüksel1
15-10-2010, 19:22   |  #17  
Taze Üye
1 mesaj

ya arkadaşım ben yeni chip online ye kayıt olmuşum kullanmasını bilmiyom acaba bana yardım edermisin. formları bulamıyorum ve bakamıyorum lütfen bana yardım edermisiniz ben yeniyimde chip onlinede.bilmiyom

Aiguo21
23-07-2011, 12:55   |  #18  
Taze Üye
5 mesaj

Dear i really want this kind of site. It is very handy pass4sure HP2-Z17 and accommodating post. keep up the good work. We need more good statements. I really appreciate your way of presenting such an excellent suggestion. I want more pass4sure PMI-002 and i will come back here to see more updates in future pass4sure as well. My best wishes for you always so keep it up.

thesavarona
14-01-2012, 16:20   |  #19  
Taze Üye
1 mesaj

paylaşım için tşk