3 boyutlu fotoğraf: Sistem nasıl işliyor?

Bu cihaz iki tarafta iki gözüyle insan gibi 3D görüyor fujifilm, 3d fotoğraf makinesi
Bu cihaz iki tarafta iki gözüyle insan gibi 3D görüyor
Paylaşın
Diğer

3 boyutlu fotoğraf dönemi bu kamera ile resmen başlıyor: Peki ama sistem nasıl işleyecek?

Ali Güngör
Fujifilm henüz resmi açıklama yapmasa da yeni 3D fotoğraf makinesinin özellikleri açığa çıktı.Kompakt dijital fotoğraf makinesi, dünyada bu boyutlarda 3D çekim yapabilen ilk cihaz. İki yanda iki gözüyle dikkat çeken bir görünüşü var. Çektiği fotoğrafları 3D görmek için ise özel gözlük gerekmeyecek. Bu fotoğrafları görmek için iki seçenek var. Bunlardan ilki 20 cm'lik LCD ekranı olan 3D dijital bir fotoğraf çerçevesi.
İkinci seçenek ise çok ilginç: Fotoğraf baskısı olayına yeni bir soluk getirecek 3D baskı! Fotoğrafın üzerinde plastik bir katman olacak ve bu da gözlüklerin yaptığı işi yapacak.

Eylül ayında çıkacak ürün 600 dolar civarına satılacak. Fujifilm ismini de Nikon, Olympus ve Canon gibi sağlam rakipler arasından bu farklı ürün sayesinde ön plana çıkartmaya çalışacak.
Dikkat! İçerik, fiyat veya bağlantılar değişmiş veya güncellenmiş olabilir.
 • Fuji Yapmışsa Doğrudur. ccd Varken Süper Ccd'yi Piyasa Sürdü. Daha Sonrasında Süper ccd EXR Devreye Girdi. Ve Devrim Yarattı. En İyi Kompakt Makinası F200EXR SeçiLdi. Şimdi İse Yine Çok ßüyük ßir Devrim Yaparak 3D YapıyorLar. Sonuç OLarak TeknoLojiye Ayak Uydurmak İstiyorsak Fuji'yi Takip EtmeLiyiz. Çok ßüyük AtakLar Yaparak TeknoLojiyi ßize Getiren ßir Firma HaLine GeLdi Fuji.

  Ziyaretçi
  05 Ara 2009 00:39

 • 3 boyut kavramını pek çok kişi yanlış anlıyor. bu ekranlar ve makineler de amaç insan gözünü taklit etmektir. insan 2 gözüyle bir nesneyi farklı açılardan görür ve 2 görüntü beyinde bir şekilde birleştirilir. 2 görüntü arasındaki açı farkından derinlik, yani z boyutunu algılarız. Çok basit bir deney .( tek gözünüz ile gevşek tuttuğunuz 2 kalem ucunu dokundurmaya çalışın.- 2 boyut)

  Ziyaretçi
  17 Eyl 2009 15:09

 • Benim anlamadığım bir olay forumda almış başını bir furya kimin ne dediği belli değil, insanlar kendi çıkarları için bir çok şeyi kötüleyip övüyorlar. Açıkcası forumlarında bu tarz takdirlerinde dozunu gerçekten kaçırıyoruz. Fujifilm 3 D makine yaptım diyorsa demek ki yapmıştır. 3 D görüntü veremeyecekler ise zaten iddaa edip prestij kaybetmezler. Eğer Donanım olarak imkansız olsaydı Chip' te bu konuyu ele almazdı. Bence gerçekten güzel bir çalışma olacaktır.

  Ziyaretçi
  07 Ağu 2009 21:35

 • 3G unutulcak 3D gelicek herkes hazır olsun.) teknolojiye ayak uydurmak diye ben buna derim..fuji yapıyosa bu teknoloji 3 boyut kazanmış demektir..

  Ziyaretçi
  03 Ağu 2009 23:35

 • Sistemi elimize almadan denemeden beğenemeyiz. Fujifİlm fotoğrafçılıkda ciddi firmalardan birisi tek eksiği rakip firmalar kadar reklam yapmıyor olması bence, 3D fotoğraf makinesi ise biz gözümüz ile baktığımız zaman karşımızdaki insanın sırtını görebiliyor muyuz. Hayır arkasındaki objeyi görebiliyoruz ve derinliği algılıyoruz. burada esas olan konu bence dolgunlugu verecek olması gibi geliyor.

  Ziyaretçi
  03 Ağu 2009 22:16

Siz de yorumunuzu yazın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google'ın yeni buluşu!Google'ın yeni patenti, sürücüsüz arabaların doğurduğu soru işaretlerini biraz olsun giderebilir!

'Selfie' YarışmasıTP-LINK, sosyal medyada Dünya genelinde 'Selfie Yarışması' başlattı.

GTA 5'i vuran güncelleme!GTA 5 grafiklerinin güncelleme sonrasında geriye gittiği iddiasına, şimdi de bu görüntüler eklendi!

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-GALERİTüm Galeriler

CHIP-TVTüm Videolar