Böylesini daha önce görmedik!

Yakalanan dalga boyutu rekor seviyedeydi Solar, NASA; patlama, güneş, fotoğraf
Yakalanan dalga boyutu rekor seviyedeydi
Paylaşın
Diğer

NASA'dan gelen bu fotoğraf, daha önce hiç görmediğimiz bir şeyi gözler önüne seriyor!

Ertuğrul Süngü
Uzay halen gizemlerle dolu... Uzay araştırmacıları ise her gün yeni keşifler peşinde koşuyorlar, yeni bulgular üzerinden farklı sonuçlara varmaya çalışıyorlar. Pek tabi uzay denildiği zaman akla ilk gelen isimlerden biri NASA oluyor. Uzun zamandır dünya dışını gözetleyen NASA için şu ana kadar çekilmiş en detaylı solar patlama resmini paylaşmak inanılmaz bir deneyim olsa gerek.

Güneşin yüzeyine yakın bir yerden çekilmiş olan fotoğraf, büyük ilgi uyandırdı. Fotoğrafın asıl önem kazandığı nokta, kareye sığdırdığı ilginç görsellikten daha çok, aslında bu karede meydana gelen olaydı. M4.7 sınıfı solar patlama olarak lanse edilen hareketlenme, herhangi bir kütle atımı olmadan önce sona erdi. Fakat çekilen fotoğrafın korkutucu görselliğini yumuşatamadı.

NASA'dan yapılan açıklamaysa şu şekilde: "Çekilmiş olan bu resim, 131 dalga boyunda bulunan güneş patlamasının en farklı halidir. Resimde bulunan dalga boyutu, cam mavisi ve turkuaz renklerinin karışımını ortaya çıkaran bir anı yakalamıştır ve aynı zamanda şu ana kadar bu anın yakalanabildiği en detaylı resimdir."

Biz günlük monoton iş hayatlarımızı sürdürürken, evrende neler olabildiğini, daha doğrusu olabileceğini öğrenmek teknolojinin geldiği noktayı bizlere bir kez daha hatırlatır nitelikte.
Dikkat! İçerik, fiyat veya bağlantılar değişmiş veya güncellenmiş olabilir.
 • Sevgili Nasa, solar patlamalarla uzayla falan uğraşma, gerçekten çözülmesi zor bir problemle uğraşmak istiyorsan edipçiftçi'nin varlığını açıkla bize, nasıl oluyor da böyle biri senin benim gibi aramızda geziniyor? İnsan ırkı merak içinde aydınlat bizi xD

  Ziyaretçi
  18 May 2012 11:44

 • ee işin ucunda edip çiftçi olunca, sap samana karışmasa sorun olurdu zaten..iyiki varsın her zaman uc fikirler üretme ufkunu açıyorsun insanların....meraklı

  Ziyaretçi
  18 May 2012 07:01

 • Türk bayragının mavisi işte :D

  Ziyaretçi
  17 May 2012 23:52

 • bu edipcitfci harbiden kafayı yemiş...

  Ziyaretçi
  17 May 2012 23:28

 • biraz daha bekleseymiş tam türk bayrağı oluşacakmış ama

  Ziyaretçi
  17 May 2012 23:25

Siz de yorumunuzu yazın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Chrome'u Microsoft kurtaracakGoogle, Chrome'daki "takılma" sorununun çözümünü Microsoft'ta buldu!

İşte şarj çözümüCüzdana sığabilen 50 gr Ağırlığında Powerbank: Tunçmatik Energy Card.

Kayıp silah skandalı!Birkaç yıl önce ortadan kaybolan gizli silahların ebay'de ortaya çıkması, herkesi şaşırttı!

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-GALERİTüm Galeriler

CHIP-TVTüm Videolar