Netbook, ultrabook ve laptop arasındaki fark

Palmtop, netbook, ultrabook, notebook ve laptop... Tüm bunların arasındaki farkları biliyor musunuz?

netbook, ultrabook, laptop, palmtop,
Zeynel A. Öztürk

Kısa bir süre önce bilgisayar satın alırken genellikle iki temel seçenek arasında seçim yapmamız gerekiyordu: masaüstü bilgisayar veya bir laptop. Bu ikili hala en çok kullanılan bilgisayarlar arasındalar; ancak üreticilerin kendilerine özel farklı ürünler ortaya çıkarma çabası, farklı boyutlarda değişik isimli PC'lerle tanışmamızı sağladı. İşte bu PC'ler ve aralarındaki farklar:

Boyut sırası

Bahsettiğimiz bilgisayarları taşınabilirlik anlamında en küçüğünden en büyüğüne doğru dizmek gerekirse:

1. Palmtop
2. Netbook
3. Ultrabook
4. Notebook
5. Laptop

şeklinde sıralayabiliriz.

Boyutları farklı olsa da tüm bu cihazlar, açılabilen bir kapağa sahipler. Dolayısıyla dokunmatik ekranlı tabletler, bu yazımızın kapsamına girmiyor.

Palmtop'lar

Çoğu Windows CE ile çalışan bu küçük cihazlar, size tam bir bilgisayar deneyimi sağlıyor. Bazı palmtop modelleri Windows CE ile de çalışabiliyor. Akıllı ceplerin yükselişiyle beraber palmtop'lar yok olma noktasına geldiler. Bugün bir palmtop bulup satın almanız, oldukça güç.

DEVAMI:Netbook'lar, ultrabook'lar, laptop'lar
Dikkat! İçerik, fiyat veya bağlantılar değişmiş veya güncellenmiş olabilir.
 • eğer sadece internette gezecekseniz (facebook,twitter,youtube,instagram,tumbrl,ask.fm) vs yerlerde dolaşcaksanız notebook, eğer farklı işlerle uğraşıp veya bazı ağır yüklü oyun oyuncaksanız diz üstü bilgisiyar alın. notebook sadece kolay işleri yapabilir. ağır işleri kaldıramaz. ucuz olma sebebide budur.fakat diz üstü bilgisiyarlar daha işleri üstünebilirler.

  Ziyaretçi
  09 Eki 2014 18:57

 • bence biraz saçma 1 yazı ama yararlı yinede yazana teşekkür

  Ziyaretçi
  28 Eyl 2014 14:56

 • Ben geçtiğimiz mart ikinci el acer aspire 5520 aldım fiyatını ucuz buldum zaten yenisini alacak kadar durumum iyi değil aldığıma çok pişman oldum çok eski olduğu için sürekli ekran kartı çipi yanıyor şimdi sıfır laptop alamadığım gibi sürekli bozulan bilgisayarla uğraşıyorum babamdan maaş alıyorum ve maaşım yenisini almaya yetmiyor hiç bir zamanda alamayacağım

  Ziyaretçi
  22 May 2014 17:41

 • palmtopların modası geçti satılmaz oldu

  Ziyaretçi
  07 Nis 2013 17:18

 • ben de laptop ile notebook arasında kaldım.sonunda kararımı verdim.Notebook aldım ve aldığım için memnuniyet duyuyorum

  Ziyaretçi
  28 Şub 2013 16:12

Siz de yorumunuzu yazın

EN ÇOK SATANLAR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cebe performans ayarı!Yeni cihaz almak yerine ücretsiz olarak performans ayarı yaptırabilirsiniz.

Windows'un sanal masaüstleri!Microsoft, Windows 10'un Sanal Masaüstü işlevini anlattı; ona ekleyeceği yetenekler de ortaya çıktı!

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-GALERİTüm Galeriler

CHIP-TVTüm Videolar