Torrent'in verdiği zararı gören var mı?

Hollywood'da işler yolunda Korsan, internet, Hollywood, film
Hollywood'da işler yolunda
Paylaşın
Diğer

Film yapımcıları torrent yüzünden iflasın eşiğine geldik diye ağlıyor ama gerçekler çok farklıymış.

Ümit Öncel
İnternet üzerinden korsan film paylaşımının her geçen gün arttığını artık herkes biliyor. Telif hakları savunucuları da bu artışın film endüstrisini öldürdüğünü ve şirketlerin hızla iflasa sürüklendiğini iddia edip duruyor. Fakat rakamlar onlarla aynı görüşte değil.

2009 yılında sadece ABD ve Kanada'da film endüstrisinin toplam kazancı 10,6 milyar dolara ulaştı. Bu rakam 2008 yılına göre en az 1 milyar dolar daha yüksek. Böylece Hollywood korsan dışında, küresel ekonomik krizin etkileri de hesaba katıldığında bile gelmiş geçmiş en yüksek gelire yani rekora 2009 yılında ulaşmış oldu.

Bu rakamlara bakarak internet üzerinden korsan film paylaşımının endüstriye zarar verebileceğini ön görmek mümkün olsa da, iddiaların aksine Hollywood'un iflasın çok uzağında olduğunu da görmek mümkün. Diğer yandan özellikle bağımsız film şirketleri torrent ve benzeri kanallar sayesinde tanıtımlarını gerçekleştirme ve kazanç elde etmeye devam ediyorlar.
GALERİNefes: Vatan Sağolsun filminden etkileyici kareler The Sims: Korku Filmi
Dikkat! İçerik, fiyat veya bağlantılar değişmiş veya güncellenmiş olabilir.
 • 300 400 milyon dolara çekilen film'leri

  nasıl 1 dolara satılacakmış

  Ziyaretçi
  19 Ara 2009 22:59

 • Torrenti yasaklamak yerine torrenti bir dağıtım kanalı olarak görseler gelirleri dahada büyüyecek.
  Mesela filmler torrent vasıtasıyla 1$ dan dağıtılsa herhalde burada buna itiraz eden bir allahın kulu çıkmaz öyle değilmi?
  Büyük bir ihtimalle korsana kaybettikleri payı 1$ dan geri kazansanlar herhalde film satışlarındaki aslan payı artık torrent dağıtım kanalından elde ederler.

  Ziyaretçi
  18 Ara 2009 09:56

 • bi yürüsün gitsinler ya. poker masasındaki görevlininde söylediği gibi kasa her zaman kazanır arkadaş! şundan 20 yıl sonra standart internet hızının yani en düşük hızı kullanan bi kullanıcının 8mbit yada daha üstü bi hızda internet kullanacağını düşünecek olursak 2 tıkla filim indirme özgürlüğü iyice kolaylaşacağını anlarız. 10 kağıda blue-ray versinler alalım tamam.

  Ziyaretçi
  18 Ara 2009 02:30

 • hocam devir internet devri ister istemez kabullenecekler başka çaresi yok kaliteli eserlere herkes para verir başarısızlıklarını interneti suçlayarak örtmeye çalışıyorlar zaten yavaş yavaş yapımcılar müzik ve filmleri ücretsiz sunmaya başladılar özellikle yurtdışında bayağı görülüyor üstelik kimsede para yok buda bir gerçek bu parasızlıkta firmaların teker teker battığı bu dönemde yine iyi para kazanıyorlar şükretmeleri lazım ...

  Ziyaretçi
  17 Ara 2009 23:32

 • dans ve show ve raklam yapabilen sanatçı asla album satışı gibi bi olayı düşünmez en büyük örnek madonna...

  Ziyaretçi
  17 Ara 2009 21:55

Siz de yorumunuzu yazın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Chrome'u Microsoft kurtaracakGoogle, Chrome'daki "takılma" sorununun çözümünü Microsoft'ta buldu!

İşte şarj çözümüCüzdana sığabilen 50 gr Ağırlığında Powerbank: Tunçmatik Energy Card.

Kayıp silah skandalı!Birkaç yıl önce ortadan kaybolan gizli silahların ebay'de ortaya çıkması, herkesi şaşırttı!

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-GALERİTüm Galeriler

CHIP-TVTüm Videolar