Tarihte yolculuk: Bilgisayarı kontrol etmek

Gelecekte neler olacak?

Bütün teknolojilerin eksiklikleri olduğunu kabul etmek lazım. Senelerdir kendisini kanıtlamış teknolojiler olan klavye ve fareyi yere göğe sığdıramasak da uzun bir çalışma gününün sonunda fare kullanmaktan ağrıyan bir bilek ve yazmaktan ağrıyan parmak uçları söz konusu. Oturuş sorunlarından kaynaklanan bel, sırt ve omuz ağrıları da cabası.

Diğer kontrol teknolojilerinin de illaki bir bedeli olacak. Sesle kontrol insanın sesini yorarken, bedenle oyun oynamak fiziksel efor demek olacak. Hoş, bu fiziksel eforun yararlarını Wii'de spor oyunları oynayanlar görüyor. Dokunmatiklerde pek bir problem görünmüyor çünkü geleneksel elle kontrole uyuyorlar.

Sonuçta ideal kontrol sistemi ne olacak? Mükemmel kontrol sistemi, tek bir seçenek veya teknoloji olmayacak. İdeal sistem, bütün bu teknolojileri bir arada ve dengeli bir şekilde kullanımından oluşacak. Araya yeni teknolojiler de elbette katılacak. Değişim sürecek ve yakın gelecekte, bu makalede bahsettiğimiz bütün teknolojiler, rafine edilerek kullanımları daha pratik hale getirilecek.

Zaten şu an ihtiyaç duyulan şey daha önce düşünülmemiş bir kontrol yöntemi değil, mevcut sistemlerin daha rahat ve verimli kullanılabilmesidir. Neyse ki eğilim de bu yönde ilerliyor ve önümüzdeki yıllar güzel gelişmelere şahit olacak.
GİRİŞ:Bilgisayar kontrollerinin evrimi
GALERİOptik fare mi, lazer fare mi? CyberSnipa Stinger
Dikkat! İçerik, fiyat veya bağlantılar değişmiş veya güncellenmiş olabilir.
 • çok süperdi bir yazı teşekkür ederiz

  sena naz
  02 Kas 2009 21:44

 • Bence senaryo şöyle olacak,

  insan ne sesle ne de görüntüyle komut verecek,

  doğrudan beyinden gelen ve her insanın parmak izi gibi eşsiz bir sinyalle pc lerle veri alışverişi yapacak.

  göreceksiniz. :))

  Ziyaretçi
  02 Kas 2009 00:55

 • teşekkürler chip böyle kaliteli editörleri olan ve özel veya normal bilgileri ücretsiz olarak herkesle paylaşan tek sitesiniz başarılılarınızın devamını dilerim

  Ziyaretçi
  31 Eki 2009 03:16

 • Teşekkürler chip.

  Ziyaretçi
  29 Eki 2009 11:48

 • Çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler Chip Online

  Ziyaretçi
  29 Eki 2009 08:51

Siz de yorumunuzu yazın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-GALERİTüm Galeriler

CHIP-TVTüm Videolar