Bilgisayarım neden yavaş?

Ne kadar gelişmiş olursa olsun, her bilgisayar bir süre sonra yavaşlar. Ancak bu eski görkemli günlerine dönemeyeceği anlamına gelmez. İşte sisteminizin yüksek hızda çalışmasını sağlayacak ipuçları.

Bilgisayarım neden yavaş?
Basit bir senaryo düşünün: Evde kullandığınız internete bağlı bir bilgisayarınız var. Aile bireyleri de bu bilgisayarı e-posta kontrol etmek, internette sörf yapmak, oyun oynamak gibi amaçlarla kullanıyor. Bu da, bilgisayarınızın her biri farklı kullanım alışkanlıklarına sahip olan birkaç kişi tarafından kullanılması demek. İnternetteki sayısız reklam ve pop-up pencere sayesinde bilgisayarınız, kolayca casus yazılımlarla dolarak hemen bir hedef haline gelebilir.

Bir bilgisayarın yavaşlamasının farklı sebepleri vardır. Yetersiz disk alanı gibi basit bir problem olabileceği gibi, virüs veya casus yazılımlar gibi uç noktada problemler de olabilir. Bunu öğrenmenin en iyi yolu adım adım bu etkenleri elemek olacaktır.

Çok fazla yazılım

Çoğu PC’nin karşılaştığı bu problem, arka planda çalışan çok sayıda program yüzünden ortaya çıkar. Bu yazılımların her biri bellek ve işlemci gücü harcar. Bilgisayarınızın belleği ne kadar fazla olursa, programların yüklenme ve çalışması için gereken süre azalacaktır. Daha fazla programı aynı anda çalıştırabilmeniz de bu sayede mümkün olur.

PC’niz açıldığında bu kadar çok yazılım nasıl yükleniyor olabilir? iTunes, QuickTi-me Real Player, Microsoft Office veya Adobe Reader gibi bazı yazılımlar kurulurken, arka planda çalışan araçları da kurarlar. Bu araçlar asıl yazılımın bazı eklentilerinin bellekte saklanmasını sağlayarak daha hızlı yüklenmesini sağlar.

Bu araçların açılışta çalışmasını önlemenin üç yolu var. İlki en basit yol, fakat geçici bir çözüm sağlıyor. Görev çubuğundaki ikona sağ tıklayarak programdan çıkabilirsiniz. Ancak bunu PC’niz her açılışında yinelemeniz gerekiyor.

Diğer bir yol ise ikona çift tıklayarak programın çalışmasını sağlamak. Daha sonra Options, Preferences veya Settings adıyla erişilebilen seçeneklerden otomatik başlamayı kapatabilirsiniz. Böylece açılışta bu programlar sizi rahatsız edemez.
DEVAMI:Bilgisayarım neden yavaş? (Sayfa 2)
Dikkat! İçerik, fiyat veya bağlantılar değişmiş veya güncellenmiş olabilir.
 • slm benimki ise dell ınspıron 256 mb ram var 512 mb ekran kartı o kadar yavaşki internete girince en az 1 saat bekliyom bunun çözümöü nedir ya :(

  Ziyaretçi
  29 Haz 2013 10:18

 • mrb arkadaşlar.casper nirvana laptopa sahıbım.bılgısayar normal işlerde gayet iyi ama nete girdiğimde çok yavaş.aynı modeme dığer pc'den baglandıgımda netten gayet iyi performans alıyorum.sizce bunun nedeni ne olabilir?yardım ederseniz sevinirim.

  Ziyaretçi
  27 Ara 2011 02:59

 • slm arkadaşlar pc format atım ekran kartını yükleyemedimm

  Ziyaretçi
  10 Ağu 2011 01:06

 • bir notebookum var kendinden vista kuruluydu ama bn ne akılsa işte xp yükledim. xp yükledikten sonra bilgisayara bişeyler oldu çok yavaşladı sağ tıklayıp yenile yapmak için bile yaklaşık 1 dk bekliyorum. sizce bunun sebebi ne?

  Ziyaretçi
  18 Haz 2011 14:17

 • benim pc w.vista sp 1 bn bilgisayar haqqında bi çok şey biliyorum vistalar çok yavaş ama ozeeliklericok... xp ler dandiktir ama oyun konusunda en ii sidir windows7 ler en ii sidir cok hızlıdır ama bazı program ve oyunlarda sorun cıkartabilir w.vista 1 gb ram sizce pc den en yuqseq performansı nasıl alırımm!!...

  Ziyaretçi
  20 Ara 2010 20:20

Siz de yorumunuzu yazın

Yaz sıcaklarına hazır mısınızYaklaşan yaz mevsimine hazırlıklı olun! İşte laptop'unuzun fazla ısınmasını önlemenin yolları...

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-GALERİTüm Galeriler

CHIP-TVTüm Videolar