LED, Plazma ve LCD: Hangi TV'yi seçmeli?

Yüksek çözünürlüklü TV'lerde LED, LCD ve plazma ekran arasında ne farklar var? Cevabı makalemizde

Plazma, LCD ve LED arasındaki farkları açıklıyoruz lcd, hdtv, led, plazma, ekran, televizyon, tv
Plazma, LCD ve LED arasındaki farkları açıklıyoruz
Zeynel A. Öztürk
Bir HDTV alırken göz önünde bulundurmanız gereken birçok faktör bulunmaktadır. Bunların en başında ekranın türü geliyor. Ağır CRT'ler tarihe karıştı, arka projeksiyonlu HDTV'lerin de soyu tükendi. Şu an piyasada üç farklı ekran teknolojisi bulunuyor: Plazma, geleneksel CCFL arka aydınlatmalı LCD ve LED arka aydınlatmalı LCD.

HDTV'ler ilk günlerinden itibaren daha ince, CCFL arka aydınlatmanın fiyatının düşmesiyle güç tüketimi bakımından daha tasarruflu bir hale geldiler. Plazma ve LCD ekranlar arasındaki farklar, avantajlar ve dezavantajlar bir süre akılları meşgul etse de geçtiğimiz bir kaç sene içinde LED arka aydınlatmanın giderek gelişmesi, onu kazanan durumuna getirdi. LED tabanlı LCD, enerji tasarrufu konusunda şu an benzeri olmayan bir performansa sahip. Ancak malesef LED HDTV'ler genellikle en pahalı televizyonlar.

Dolayısıyla bütçeniz elveriyorsa parayı gözden çıkartıp bir LED aydınlatmalı HDTV alabilirsiniz.
DEVAMI:LCD, LED ve Plazma arasında ne fark var?
Dikkat! İçerik, fiyat veya bağlantılar değişmiş veya güncellenmiş olabilir.
 • 0.01cd/m2 yazıldıgı üzere çok iyi bir siyah oranı ise, 0.04cd/m2 oranı 0.03cd/m2 yi tahtından indiremez. yanlış bir anlatım olmuş.

  Ziyaretçi
  10 Şub 2015 13:27

 • gerçek siyah ve beyaz plazmada olma olayı artık tarşhe karıştı ledlerdeki kontrast oranı daha yüksek ayrıca plazmalardaki donma olayı gerçek siyah ve beyaz olgusunu yitirmesine sebep olmakta. Led tvlerde bulunan yüksek görüntü yenileme hızları da üstünlüklerini daha fazla artırmalarını sağlamakta. Görüntü kalitesi en iyi olanlar OLED ekranlar ancak hem pahalı hemde uzun ömürlü olup olmadıkları belli değil.

  Ziyaretçi
  07 Nis 2014 06:46

 • Led görüntü kalitesi ve enerji tasarrufu açısından artık plazmalardan tamamiyle üstün durumda.

  Ziyaretçi
  07 Nis 2014 06:41

 • Beylikdüzünde oturuyorum çevrem de birçok elektromarket var.1 haftadır yeni bir tv almak için gezdiyorum hepsinde dakikalarca tv leri kıyasladım, sonucum şu dün kesin kararımı verdim 50'' plazma aldım.Buranın kurallarını bilmiyorum market ve marka isimleri vermiycem.Ledler aşırı parlama yapıyor doğal moda getirince düzeliyor tabi ama satışta albeni yaratmak için dinamic modda bütün marketlerde tvler uzun farlar gibi gözünü alıyor yanındaki plazma sönük kalıyor tabi bütün sinekler ışığa toplanır bilirsiniz herkeste lede atlıyor, markette 3000lik plazma ile 12000 lik ledi yanyana koymuşlar büyük hata ilk etapta leddeki parlama başını döndürsede (1000 liralık led koysada aynı hesap) dikkat edince plazmadaki renkler çok doğal ledde yüzler gerçek değil gibi yani olmıycak bir insan yüzü rengi ikisine bakınca led 1200mü 12000mi farkedemedim küçükte yazmışlar yanımda gösteren elemana sordum sence hangisi güzel gösteriyor gülüştük :) led ler için sürü psikolojisi dedi tabir bu direk, kararımdan önce aldığım firmanın teknik servisiyle de konuştum led ve plazma kıyaslamasını, eğer internete çok gireceksen playstation oynıycaksan led al dedi yoksa tv içinse plazmayı önerdi.Ben akşam belki 1 film izlerim biraz belgesel bakarım benim için görüntü önemli o da plazmada var eğer monitör gibi kullanacaksanız int. oyun için plazmalarda uzun süre donuk kalan görüntülerde ekranda o görüntünün kalması oluyormuş ama fiziksel zararı yokmuş düzeliyormuş karar sizin..

  Ziyaretçi
  02 Şub 2014 16:53

 • 2013 tv ve 2013 Panasonic hakkında düşünce yazılmamış henüz (smartviera neoplazma)

  Ziyaretçi
  28 Tem 2013 12:58

Siz de yorumunuzu yazın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung Galaxy S6 testte!S6 Edge'in hemen ardından, Galaxy S6'yı da test merkezimizde mercek altına aldık. İşte sonuç!

Samsung Galaxy S6 Edge testteSamsung'un çift taraflı kavisli cebi Galaxy S6 Edge'i enine boyuna, tüm detaylarıyla test ettik!

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-GALERİTüm Galeriler

CHIP-TVTüm Videolar