Mavi ekran: Tespit ve tedavi!

Mavi ekran sorununun sebebini nasıl tespit eder, sorunu nasıl halledersiniz? İşte cevaplar...

Teşhis ve tedavi mavi ekran, sorun, tespit, giderme, yardım
Teşhis ve tedavi
Bilgisayar kullanıcılarının en büyük karın ağrılarından birisi de mavi ölüm ekranıdır.

Masmavi ekran karşınıza çıktığında ve kayıtsız işleriniz kaybolduğunda kendinizi çaresiz hissetmeyin. Bu makalemizde bu sorunun sebeplerini nasıl tespit edeceğinizi ve nasıl giderebileceğinizi anlatıyoruz.

Windows'un kendi çökme raporları ne yazık ki pek bir işimize yaramıyor. Ancak Microsoft'un debug yazılımı WinDbg ücretsiz olarak imdadımıza yetişiyor.

En son çökme raporunu bu uygulama ile açtığınızda arkaplanda neler çalışıyordu, sorunlar ne olabilir gibi soruların cevabını alabiliyorsunuz...
DEVAMI:Nasıl indireceksiniz?
Dikkat! İçerik, fiyat veya bağlantılar değişmiş veya güncellenmiş olabilir.
 • Benim bilgisayarda windows acilmiyor. Acilsa buyuk olasilik halledecegim zaten.

  Ziyaretçi
  30 Haz 2013 13:32

 • Benimde aynı sorunum var fakat anlatım çok iyi değil. Her kullanıcıya uygun bir anlatım yok. Eksik noktalar var ve resimlerden hiç bir şey anlaşılmıyor bu yüzden yazılanları uygulayamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

  Ziyaretçi
  17 Eyl 2012 23:35

 • bu sembol dosyalarını nasıl yapcaz

  Ziyaretçi
  27 Mar 2011 08:59

 • bu kadar işlemle uğraşacağıma arada geçen zamanda iki kere xp sıfırdan kurarım üstüne tüm programlarımı kurar hatta oyun bile oynarım yani..

  Ziyaretçi
  31 Eki 2010 09:54

 • Anlatım güzel olmuş diyenler kendilerince haklıdır birşeyler bilenler için anlatım güzel gelebilir.bilmeyenler içinse anlatımın hiç anlaşılır tarafı yok.
  Artı en güzel mavi ekrar çaresi formattır.Hiç bir zaman bilgisayarınızda kendinize ait önemli şeyleri depolamayın.Ne kadar usta olursanız olun mavi ekranın birinden birinde mutlaka düzeltemeyeceğiniz hata olacaktır.Verileriniz kıymatliyse bilgisayarınızda tutmayın.Dolayısıyle C bölümünüz normalden büyük olmasın ve Acronisle zaman zaman C bölümünüzün komple full yedeğini alın.
  Full yedek alırsanız,formatta windows bile kurmaya gerek kalmadan biçimlendirmenin tamamlanıp yeniden başlat yaptığında Acronis CD sini takıp,sisteminizin acronisle alınmış full yedeğini yükleyebilirsiniz karşınıza yedeği aldığınız gün sisteminiz ne idiyse o olarak çıkar.
  En güzel tedavi şeklidir.Bilgisayarcılar formatı para kazanmak için değil,kesin ve garantili çözüm olduğu için yaparlar.Bazılarıda format atmadan format attık derler,fakat mutlaka kokusu çıkar.

  Uğraşmaktan zevk aldığı için format atmadan çözüm uğraşına girenlere lafım yok.Tabiki bu işler zevk ve tercih meselesidir.Benim lafım alalade basit kullanıcı düzeyinde olanlara.

  Ziyaretçi
  28 Eki 2010 11:02

Siz de yorumunuzu yazın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dijital Hayat İpuçları

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-GALERİTüm Galeriler

CHIP-TVTüm Videolar