Nedir bu çekirdek dedikleri?

Dört çekirdek pratikte ne avantaj sağlıyor?

Dört çekirdekli işlemcilerin avantajını ölçmek için HTC Sensation XL (tek çekirdekli), HTC One S (çift çekirdekli) HTC One X (dört çekirdekli) arasında bir karşılaştırma yaptık ve çekirdek sayısının pratikteki etkileri hakkında bazı şaşırtıcı sonuçlar elde ettik.

Cihazların üçü de Android 4.0 ile çalışıyor ve hem aşağı yukarı aynı ekran boyuna, hem de benzer çözünürlüğe sahipler. Sensation XL, Qualcomm'un 1,5 GHz hızındaki tek çekirdekli CPU MSM8255'ini kullanıyor. One S'te, yine Qualcomm'un Snapdragon 4 işlemcisi kullanılıyor. Çift çekirdekli bu işlemci 1,5 GHz hıza sahip ve 28 nm inceliğinde. HTC One X'te ise Nvidia Tegra 3 kullanılıyor ve bu işlemci dört çekirdekli. Burada da hız 1,5 GHz.

Nasıl ölçtük?

Yüksek hızlı bir kamera ile belirli uygulamaların (kamera, telefon defteri, web tarayıcı, SMS arayüzü) açılış hızını ölçtük. Ayrıca performans ölçümü için Vellamo, GL-Bench (Egypt, off screen modu ) ve BR-Bench benchmark testlerini kullandık. Bu testler grafik ağırlıklı uygulamalar ya da Javascript uygulamaları ile akıllı telefonların sınırlarını zorluyor.  Bunların yanında cihazların çoklu işlem açısından inceledik. Whats-App ve müzikçalar gibi standart uygulamaları çalıştırdıktan sonra üzerine bir de oyun açtık.

DEVAMI:Sonuç
Dikkat! İçerik, fiyat veya bağlantılar değişmiş veya güncellenmiş olabilir.
 • çekirdek sayısımı önemli yoksa MHZ hızımı

  Ziyaretçi
  23 Kas 2012 17:38

 • çoğu kullanıcıya tek çekirdek bile fazla

  Ziyaretçi
  24 Eyl 2012 19:32

 • @24 Eyl 2012 19:32 çoğuna telefon bile fazla

  Ziyaretçi
  25 Eyl 2012 09:19

 • "Çok model çıkartmaktan. şimdi idyeceksinki neden çok. herkeseye ve her zevke hitap edebilmesi için. epılcılar anlayamaz bunu yormasınlar kendilerini" gitsin model çıkarmadan önce daha önceden çıkardığı modellere güncelleme versin herkese hitap etmek istiyosa. güncelleme vermez çünkü istediği sadece para.

  Ziyaretçi
  21 Eyl 2012 21:28

 • @21 Eyl 2012 21:28 3.5"lik bebe ekranlı telefon, blu-tooth kullanamıyorsun, bedava uygulama bulmak neredeyse imkansız, mp3 indiremiyorusn. tüm bunlara rağmen fiyatın bunları yapabilen telefonlardan yüksek.. haklısın ya apple hiç kazıklamıyor milleti, siz devam edin epıllarla

  Ziyaretçi
  24 Eyl 2012 09:28

Siz de yorumunuzu yazın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünden bugüne bilgisayarlar!Bilgisayarlar, koca bir odayı kapladıkları günlerden bugünlere nasıl geldi?

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-GALERİTüm Galeriler

CHIP-TVTüm Videolar