Oyun bağımlılığı ve gerçekler

Oyun bağımlılığının sebebi nedir?

Oyun bağımlılığının kimyasal bağımlılıklar üzerinden insanlara açıklanmasında ve korkutulmasında büyük bir yanlış vardır. Alışkanlık olarak bağımlılık yaptığı doğru ancak benzetilen sigara, uyuşturucu ya da alkol bağımlılığı gibi bünyede dolaşmaya devam eden bir kimyasal kalıntısı yok.

Kimyasal uyuşturuculardan kurtulmaya çalışan bağımlılarda uzun ve sancılı bir detoks süreci vardır. Kimyasalın vücuttan atılması gerekir. Oysa oyun bağımlılığında böyle bir durum söz konusu değil. Sigarada nikotin, kahvede kafein gibi alışkanlık yapan bir kimyasal, oyunlardan bünyeye alınmaz. Salgılanan dopamin, başarı hissi uyandırır ve dışarıdan alınmaz, aktiviteyle sağlanabilir.

Yani oyun alışkanlığını bırakmak, bu bağımlılıktan kurtulmak basit bir irade ve yapacak daha iyi bir şeylere bağlıdır. Çünkü oyun bağımlılığı işsizlik, amaçsızlık gibi sıkıntılar yüzünden kişinin kendi kendisini soktuğu bir kısır döngüdür. Yapacak daha iyi bir şey olmadığı için eğlence olmaktan çıkıp bağımlılık halini almıştır.
DEVAMI:Bağımlı mısınız? Evham mı yapıyorsunuz?
Dikkat! İçerik, fiyat veya bağlantılar değişmiş veya güncellenmiş olabilir.
 • arkadaşlar aslında en çok minecraft oyunu insanı etkiliyor ve küçük yaştaki bir çocuk eline inşaat malzemesi alıp bina yapıyor ama binası da sağlam olmadığı için yıkılıp kafasının üstüne düşüyor

  Ziyaretçi
  13 Nis 2014 18:18

 • arkadaşlar burada sizin en büyük hatanız online ve offline oyunu ayıramamak ikiside farklı aynı değil ama maç tarzı ve online olan her oyun zararlıdır çünkü bir limiti yok sonsuza kadar yolu var ama offline öylemi oyun bittimi bağımlılıkta biter

  Ziyaretçi
  18 Şub 2014 20:29

 • DotA 2 forever "Maritimetr"

  Ziyaretçi
  07 Ağu 2013 19:07

 • Cok guzel bi dusunoce bende oyun cok oynuyorum ama 12 saat oynadim en fazla ve 6 saat fix oynuyordum ama sosyal aktivite gerceklestiriyordum.Ailem hep kapa sunu bitmedimi sen hastamisin fln gibi kelimeler soyluyor ve sinirlenip kapatiyordum.bilgisayari kaldirriklari zaman aglayip kendimi uyumaya veriyordum.Ben bagimlimiyim bilmiyorum.

  Ziyaretçi (Mobil)
  05 Eki 2012 01:36

 • bende oyun bağımlısıyım derslerimi çok ihmal ettim Anadolu lisesindeyim ve derslerim1 gelmeye başladı çünkü bilgisayarda Knight(online oyun) oynamaktan ders çalışamadım ders çalışsamda sürekli oyunu düşünüyorum ve en sonunda oyunu sildim ama hayla günde 30-40 kere aklıma giriyor ne yapabilirim?

  Ziyaretçi
  21 Kas 2010 09:40

Siz de yorumunuzu yazın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dijital Hayat İpuçları

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-GALERİTüm Galeriler

CHIP-TVTüm Videolar