Virüslerin tarihi

İlk kez 1944 yılında dillendirilen bilgisayar virüslerini geçmişten bugüne mercek altına aldık.

Ortak kullanılan araçlar (Windows gibi) arttıkça virüsler de kitlelere daha kolay bir şekilde ulaşmaya başladı. internet, virüs, bilgisayar, teknoloji, neomann
Ortak kullanılan araçlar (Windows gibi) arttıkça virüsler de kitlelere daha kolay bir şekilde ulaşmaya başladı.
Paylaşın
Diğer
Bu konuda okuyacaklarınız:
 1. Virüslerin tarihi
 2. İlk kez 1944 yılında görüldü
 3. Yıl 1960...
 4. 1982: Elk Clone
 5. Ve Windows kullanıcılarıyla buluşuyor
 6. Virüslü iPod isteyen
Bugün milyonlarca bilgisayar kullanıcısını etkileyen ve bir türlü çözüme kavuşturulamayan bilgisayar virüsleri, uzun yıllardır kullanıcılarının ortak derdi olmayı sürdürüyor. Bu süre içinde virüslere karşı birçok uygulama geliştirilmiş olsa da, virüslerin tamamen ortadan kalkması hiçbir zaman söz konusu olmadı.

Kimi zaman kullanıcıları dosyalarından eden, bilgisayarları çökerten ve çoğunlukla hacker'lara hizmet eden virüslerden anti türde araçlarla kurtulmak bir yana, kullanıcıların bilinçli bir internet kullanıcısı olması son derece önemli; zira özellikle büyük bir virüs yuvası olan internette aslında hiçbir zaman güvende olmadığınızı hatırlatmak isteriz.

Ancak bu makalemizin konusu virüslere karşı geliştirilen ve bilgisayarları koruyan antivirüs veya benzeri araçlar değil. Biz bu kez daha çok virüslerin tarihçesine inmek ve geçmişten bugüne kat ettiği yolu gözler önüne sermek istiyoruz. İlk kez virüs ne zaman ortaya çıktı ve en tehlikeli virüslerin bugünkü durumunu nasıl değerlendirmek gerekir?

Şimdi isterseniz geçmişten bugüne virüslerin tarihini mercek altına alalım.
DEVAMI:İlk kez 1944 yılında görüldü
Dikkat! İçerik, fiyat veya bağlantılar değişmiş veya güncellenmiş olabilir.
 • "Buna paralel şekilde Linux'un az popüler olması da virüslerin bu işletim sistemleri için daha az geliştiriliyor olması anlamına gelir."

  bu çok saçma olmuş. yani linuxta virüs olmamasının nedeni sadece çok yaygın olmaması mı? biraz sallamışsınız Chip yazarları. Linuxta bir program Windowstaki gibi kendini istediği gibi istediği yere kuramaz.

  Ziyaretçi
  24 Ağu 2010 18:04

 • anti virüs programı satın almalısın amaç ta o zaten

  Ziyaretçi
  23 Tem 2010 21:42

 • dos virusleri trakia1070 ,cansu, yandançarklı, ugurmumcu

  Ziyaretçi
  10 Tem 2010 20:51

 • 10 yıl önce de en tehlikeli virüs CIH virüsüydü.Zaman geçiyor virüslerden kurtuluş yok.

  Ziyaretçi
  10 Tem 2010 20:37

 • Neden windows'un korunması için anti-virüs programları gerekiyor ki?
  Linux gibi güncellendiği zaman virüsler etkisiz hale gelse olmuyor mu?
  -----------------------------------------------------------------------
  Arkadaşım sadece antivirüs değil aynı zamanda güvenlik duvarı ve anticasus da gerekli. Güncelleme sadece bilinen açıkları kapatır ama başka bir etkisi olmaz. Windows yüklü bir bilgisayarda internete veya bir ağa bağlandığın anda ağı tarayan solucanlar bir anda gelip yakana yapışabilir. 2003 yılındaki Sasser örneğinde olduğu gibi. Dolayısıyla sürekli açık bir güvenlik duvarı da lazım. Ancak virüsler kandilerini bilinen programlar şeklinde (örneğin İnternet Explorer) tanıtıp güvenlik duvarından sızabilirler. Bu nedenle antivirüs programına da ihtiyaç duyuyorsun. Ayrıca tüm truva atları ve solucanların bazıları ve malware adını verdiğimiz kötücül yazılımlar antivirüs programları tarafından algılanmadıkları için anticasus program da gerekli. Windows ortamında güvenliğin için sana ücretsiz programlardan şunları önerebilirim:
  Comodo Firewall
  Avira Antivir
  Spyware Terminator
  (Ücretli yazılımları kullanırım diyorsan sen bilirsin.)

  Ya da en güzeli sabit diskinde yaklaşık 15-20 GB yer varsa Linux kur (Mint veya Pardus'u önerebilirim). İnternet için onu kullan. Linux'ta virüs yok eğer sunucu çalıştırmıyorsan. Ancak Linux'ta da güvenlik duvarını etkinleştirmelisin.

  Virüssüz ve baş ağrısız günler dileğiyle...
  Özgür ZEYDAN

  Ziyaretçi
  07 Tem 2010 19:28

Siz de yorumunuzu yazın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dijital Hayat İpuçları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CyanogenMod için 8 neden!Android cebinizde CyanogenMod'u kullanmanız için 8 geçerli nedeni sıralıyoruz!

Oyunlar ve reklam gerçeği!Oyunların içerisinde, her köşeden ortaya çıkan reklamlar, 35 yılda bakın nereden nereye geldi...

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-GALERİTüm Galeriler

CHIP-TVTüm Videolar