Bilgisayarınızın performansını artırın!

Disk Birleştirme

hdd, hız, pc, yazılım, antivirüs, adware, windows
Buraya kadar olan adımları gerçekleştirdiyseniz bilgisayarınızın performansında dikkate değer bir artış olduğunu fark edeceksiniz. Buraya kadar yaptığımız genel olarak sisteminizde bulunan gereksiz dosyaları temizlemek ve işlemci ve belleğinizin performansını olumsuz etkileyen araçlardan kurtulmaktı.

Disk birleştirme işlemine geçmeden önce isterseniz basitçe bu sistemin mantığından bahsedelim: Hard diskler sektör olarak bilinen küçük bloklara bölünür. Bir dosya hard diske yazıldığında ihtiyacı olduğu kadar sektöre yayılacaktır. Windows, genel olarak bulabildiği ilk boş sektöre dosyayı yazacaktır ve sistematik olarak diğer boş sektörle işlem devam edecektir. Zamanla dosyalar karışmaya başladığı zaman ise (yani parçalanmaya başladığında) Windows tüm parçaları bir araya getirmek için tüm diski taramak durumunda kalacaktır. Bu ise Hard Disk'inizin daha fazla çalışmasına ve performansınızın fazlasıyla düşmesine neden olacaktır.

Bir dosyayı kaydetmek veya herhangi bir dosyayı açmak normalde olduğundan daha fazla zaman alacaktır. Windows'un Disk Birleştiricisi, işte bu sorunu ortadan kaldırmak için geliştirilen başarılı bir araç.

Eğer bilgisayarınızda bir dosyayı açarken çok fazla bekliyorsanız, diskinizi birleştirmenizi öneriyoruz. Bunun için Başlat/Tüm Programlar/Donatılar/Sistem Araçları/Disk Birleştirme'yi seçin. Burada karşınıza gelecek sürücüleri seçerek birleştirme işlemini (defragmentation) gerçekleştirebilirsiniz.

Not: Hard diskinizi en azından haftada bir kere birleştirmeniz bilgisayarınızın yavaşlamasını önleyecektir.
DEVAMI:Virüs Taraması
Dikkat! İçerik, fiyat veya bağlantılar değişmiş veya güncellenmiş olabilir.
 • bunu hp yparsak daha fazlamı olur

  Ziyaretçi
  03 Oca 2014 21:01

 • İşlemi yaptım ancak yeniden başlatma gibi bir şey istemedi ?

  Ziyaretçi
  15 Tem 2013 15:15

 • s.a başlangıçtaki başlatılan programların tümünün tikini kaldırsak sorun yaratırmı yani başlangıçta başlayan programları başlatmasa...

  Ziyaretçi
  28 Haz 2013 21:03

 • arkadaslar defraggler diye bir program var diskleri birlestiriyor parcalanmis dosyalari iyilestiriyor pc dahada hizlaniyor tavsiye ederim ayrica islem sirasin deayli bilgi veriyor...!

  Ziyaretçi
  31 May 2013 22:12

 • raıd yapın en iyi performansı sağlamak adına 500 gb lık bir harddisk ile

  Ziyaretçi
  02 Nis 2013 14:54

Siz de yorumunuzu yazın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-GALERİTüm Galeriler

CHIP-TVTüm Videolar