Windows Kayıt Defteri'nde gezinti

Registry hakkında bilmeniz gerekenler ve faydalı ipuçları bu yazıda.

Registry Kayıt Defteri
Kayıt Defteri, Windows tarafından kullanılan ve sistemin çalışmasını sağlayan bileşenlerin tüm ayarlarının saklandığı bir veri tabanı olarak tanımlanabilir. Burada bilgisayarınıza kurduğunuz her türlü yazılım için bir kayıt, dosya türlerinin yazılımlarla eşleşmeleri ve hatta kayıt bilgileri (CD Key gibi) bulunabilir.

Windows ne yaparsa yapsın illa ki Kayıt Defteri'ne bakmak zorundadır: Bir pencereye ekranı kaplama komutu verdiğinizde Kayıt Defteri hangi animasyonu seçtiğinizi söyler, bir dosyayı açmak için dosyaya çift tıkladığınızda bu dosyanın hangi yazılımla açılacağını belirtir.

Kayıt Defteri Windows'un esnekliği ve çoklu işlemleri rahatlıkla yapabilmesinin ve dosya bağlarını kolaylıkla halledebilmesinin anahtarıdır, işletim sisteminin çalışması için gerekli bilgileri tuttuğu için genellikle kişilerin Kayıt Defteri'ne dokunmaması önerilir. Eğer kayıt defterinde bir sorun olursa iş bu sorunları ancak yeniden Windows kurarak giderme noktasına kadar iş gelebilir.

Bu başlangıç kılavuzunda Kayıt Defteri üzerinde değişiklik yapmak zorunda kalmayacak veya sisteme zarar verecek bir işlem yapmayacaksınız. Tek yapacağınız arka planında çalışıp sistemi ayakta tutan bu sistemle tanışmak.
DEVAMI:Kayıt Defteri hiyerarşisi
Dikkat! İçerik, fiyat veya bağlantılar değişmiş veya güncellenmiş olabilir.
 • ben ben

  Ziyaretçi
  22 Kas 2010 15:41

 • hkey classes root klasörünün neden açıklaması yok?

  Ziyaretçi
  14 Mar 2010 12:20

 • başarılı bir çalışma

  Ziyaretçi
  18 Ağu 2008 20:38

 • gayet başarılı bir çalışma fakat öğrenmek ve anlamaya calıştığım bir şey var.Kullandığım bir program lisanslı.internet üzerinden up... etti ki demo sürümüne girdi.yedekleme de yapmadığım için geriye dönüş yapamıyorum.program demo sürümü ve 30 günden geri çekiyor.cd sini de bulamıyorum ne yapmalıyım.teşekkürler.

  muzzy
  02 Nis 2007 10:11

 • acil yardım lağzım
  regedit ilk haline nasıl yüklerim
  yardım bekliyorum

  zaferusl
  07 Mar 2007 00:54

Siz de yorumunuzu yazın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

40 harika duvar kağıdı!Haftanın duvar kağıtları: Masaüstünüz için yepyeni, yüksek çözünürlüklü duvar kağıtları burada!

Güneş tutulması kareleri!Haftanın duvar kağıtları: Sık şahit olmadığımız güneş tutulmalarını konu alan kareler, burada!

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-GALERİTüm Galeriler

CHIP-TVTüm Videolar