Gereksiz Dosyalardan Kurtulun

İşe yaramayan dosyaları silerek sisteminizin performansını artırabilirsiniz.

Sabit disklerin sunduğu kapasite, günümüzde son derece yüksek bir düzeye ulaşmıştır. Ancak bu durum, artık işimize yaramayan dosyaları saklamamız gerektiği anlamına da gelmez.

DİSK TEMİZLEME İLE KESİN ÇÖZÜM

"Disk Temizleme" uygulaması, Windows'un standart öğelerinden biridir. Görevi, kullanılmayan dosyaları silerek sabit diskinizde kullanıma hazır boş alanlar yaratmak şeklinde özetlenebilir.

Disk Temizleme uygulamasını başlatmak için "Başlat / Tüm Programlar / Donatılar / Sistem Araçları / Disk Temizleme" yolunu takip etmelisiniz. Uygulamayı başlattığınızda, öncelikle hangi sabit diski temizlemek istediğinizi seçeceksiniz. Seçiminizin ardından kısa bir süre bekleyin. Bu sürenin sonunda, silebileceğiniz dosyaları gösteren küçük bir pencere ile karşılaşacaksınız. Bu pencere içerisinde listelenen seçenekler arasından dilediklerinizi seçebilirsiniz. Örneğin "Temporary Internet Files'ı seçerseniz, internette gezinirken bilgisayarınıza kopyalanan dosyaların silinmelerini sağlarsınız. "Karşıdan Yüklenen Program Dosyaları"nı seçtiğinizde ise, internet uygulamalarının zaman zaman kullandığı Java ve ActiveX gibi öğeleri silebilirsiniz. Ancak bu öğeleri silmemenizde büyük yarar var; çünkü internet üzerinde sörf yaparken çok işinize yarayabilirler.

"Geçici Dosyalar" seçeneği, bir program kurulumu sırasında sistem tarafından sabit diske kopyalanan ve artık hiçbir işe yaramayan dosyalardan kurtulmanızı sağlar. "Geri Dönüşüm Kutusu" seçeneğini ise, Geri Dönüşüm Kutusu'nda bulunan silinmiş öğeleri tamamen ortadan kaldırmak için kullanabilirsiniz.

Seçiminizi tamamladığınızda, "Tamam" düğmesine basarak yaptığınız işlemi onaylamanız gerekli.

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

zaman zaman iğtiyaç duyabileceğimiz güzel bir özellik

Bence çok Önemli bir bilgi özellikle sıkça yeni şeyler yükleyenler için.Bir gün bilgisayarınızın harddiski dolup taşarsa bu yöntemle makul bir yer açabilirsiniz.

Her ay asgari disk birleştiricisini kullanın.Disk Temizlemeyi de ihtiyacınız olduğunuz da kullanabilirsiniz.

sabit diskinizde sınıra gelmişseniz bilginiz olsun (ki yapmaya çalıştığınızda kendisi sizi uyaracaktır) disk birleştirme işlemi için belli bir alanın boş olması gerekir. Bu yüzden önce disk temizleme yapmanız gerekebilir. Ama bence güzel bi dvd rw almak bide 50'lik bi boş dvd paketi ve sık sık kullanmadığınız bilgileri oraya hiyerarşik bi sırayla kaydetmek. yada belli özelliklerine göre

oldukça mantıklı performans arttırma yöntemleri bence bunlar...

gereksiz şeyleri her zaman silmek en iyisi

gerçekten güzel olmuş...

ayne pc daha da hzılı calısıyo

@06 Ara 2012 14:38 bilgi sağarımdaki virüsleri temizlemek istiyorum

önemli dosyaları silmez oyle değilmi ?

Çok harika pc intertte daha hızlı dolaşmamı sağlıyor yapana tşk :)

Elinize sağlık..Yararı olmayan ve artık çöp niteliğinde dosya temizlendi. muratsadioglu

sol tarafta windows bileşenleri yok neden?

Aslında CCleaner adlı programıda tavsiye ederim o program'da bayağı işime yaradı...

benim pc de c diski full dolu diski temizleye bastim ve orda gecici dosya cikti boyutu 1.6 gb silsem zarar gelirmi pc nin icinde onemli dosyalar varda ??

@22 Mar 2014 11:28 gelmez merak etme

@22 Mar 2014 11:28 hayır bendede gereksizler için var

gerçekteniyi ama benim pc de işe yaramadı RAR temizlemiyo kalıntısını yanı bende çozum buldum sol altta windows logosu var ona girip programlarda ara var oraya ÇALIŞTIR yazdım sonrada gelince çalıştıra girip oraya %temp% yazın %leride yazın mesela ben 9gb oyun indirdim burdan sıldım 9gb Cdiski by U.C.S

arkadaşlar bilgisayarı en iyi hale getirmek için diks alanının %70 boş olması lazım

bende sileceğimde pc de bi sorun çıkarmı

teşekkür ederim :D

sağol kardesim

ben bir çok denedim silme işleminden sonra bile c diski daha da doldu. Hiber dosyalarını kaldırdım 16gb yer açıldı 3 günde 4 düştü ne yapmalıyım

Arkadaslar tabletime oyun yukleyemiyorum program onerirmisiniz aslinda hicbir prograni indirmiyo

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir