İnternete Nasıl Bağlanılır?

İnternete girebilmeniz için gereken tüm donanım ve yazılımları bu yazımızda açıklıyoruz.

Bu bölümde internete bağlanmak için ne tip bir bilgisayara ve buna bağlı olarak nelere ihtiyacınız olduğundan bahsedeceğiz.

BİLGİSAYAR

İnternete bağlanmak için çok güçlü bir bilgisayara ya da karmaşık bir işletim sistemine sahip olmanız gerekmez. Piyasadaki tüm kişisel bilgisayarlar internette gezinmek için uygundur. Ancak eski tip bir bilgisayarınız varsa, örneğin PC'nizin işlemci hızı 300MHz'den düşükse, internet gezintinizde belli noktalarda yavaşlamalara da hazır olmalısınız. Ayrıca sisteminizdeki mevcut belleğin en az 64 MB olması işinizi büyük oranda kolaylaştıracaktır. Bunların yanında bilgisayarınıza bağlı bir ses sistemine sahip olmanızı da tavsiye edebiliriz.

Bahsettiğimiz bu asgari özelliklere sahip olmayan bir bilgisayar internet üzerinde sizi yavaşlatır ve alacağınız keyfi azaltır. internete bağlanmak gibi bir niyetiniz varsa hesabınızı iyi yapın ve eski teknolojilerle donatılmış 2. el bilgisayar yerine yeni bir bilgisayar almayı tercih edin. internete bağlanmak için günümüzün en ekonomik sistemleri bile yeterince güçlü bir çözüm sunacaktır; yeter ki yeni teknolojileri temsil etsin...

Bağlantı

BAĞLANTI

Şirketler için (ya da maddi olanağı olan insanlar için) özel ve hızlı bir hatla internete bağlanma imkanı vardır. Ancak bunlar pahalı seçeneklerdir ve henüz tam olarak yaygınlaşma olanağı bulamamışlardır.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan ilk bağlantı seçeneği ise kuşkusuz çevirmeli ağ (Dial-up) bağlantısıdır. Bu seçenekte internet bağlantısı dial-up modemler aracılığıyla gerçekleştirilir. Dial-up modem, yeni bilgisayarların içinde çoğu zaman standart olarak bulunur. Bu modemler normal telefon hatlarını kullanır ve bağlantının sağlanmasına aracılık eder.

Dial-up bağlantısı çok sık tercih edilse de, imkanınız varsa kablo veya ADSL bağlantılarını tercih etmenizde yarar var. Zira bunlar hem hızlıdır, hem de fiyat olarak genellikle makuldür. Bu tip bağlantılar için kablo veya ADSL modeme sahip olmanız gerekir. Dial-up bağlantılarda internete bağlı kaldığınız süre kadar fatura ödersiniz. Kablo veya ADSL'de ise sabit bir ücret söz konusudur ve ne kadar süre bağlı kaldığınızın fiyatlandırmaya hiçbir etkisi yoktur.

Servis Sağlayıcı

SERVİS SAĞLAYICI

internete bağlanmak istiyorsanız, öncelikle servis sağlayıcınızı seçmeniz gerekir. Servis sağlayıcılar ISS, ISP gibi kısaltmalarla da anılırlar. Servis sağlayıcı size bilgisayarınızı internete bağlayabilmeniz için bir telefon numarası ve giriş şifresi verir. Böylece modeminizle ilgili numarayı çevirerek internete ulaşabilirsiniz. Bağlantı aktif olduğu sürece telefon hattı da meşgul olacaktır. Bu yüzden işiniz bittiğinde internet bağlantısını kesmeniz gerekir.

Şirketler ve Web üzerinden fazla zaman geçirmeyi seven kullanıcılar ise, "Always on" (her zaman açık) olarak tabir edilen kablo ve ADSL bağlantı türlerini seçmelidirler.

Telefon

TELEFON

Eğer internette çevirmeli ağ bağlantısıyla geziniyorsanız, gelecek olan telefon faturasını düşünün ve bağlı kaldığınız zamanın kontrolünü yitirmeyin. Bu tarz internet bağlantısında, bağlı kaldığınız süre için genellikle şehir içi konuşma ücretine yakın bir ücret ödersiniz. Yabancı sitelere bağlanmaktan korkmayın, bunlar size uluslararası telefon faturası olarak yansımaz. Hangi yabancı ülkeyle bağlantı kurarsanız kurun ödeyeceğiniz ücret değişmeyecektir.

Bir mağazaya girip PC'nize internet bağlantısı kurmak için çevirmeli ağ bağlantı seti satın almaya niyetliyseniz, güvenilir bir servis sağlayıcı seçmeye özen gösterin. Servis sağlayıcının verdiği numaralardan da kendi bölgeniz için uygun olanını seçmeye dikkat edin. Aksi halde şehirlerarası telefon ücreti ödeme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Artık Hazırız

ARTIK HAZIRIZ

Modemi elektrik prizine ve bilgisayara bağladıktan ve telefon hattını gereken girişe yerleştirdikten sonra (yandaki resimde görüldüğü gibi) yapmanız gereken ilk is, servis sağlayıcının sunduğu bağlantı setinde bulacağınız CD'yi PC'nizin CD sürücüsüne takmak. Ardından monitörünüzde otomatik olarak belirecek olan talimatları dikkatlice ve adım adım uygulamanız gerekir. Eğer bunu yapabileceğinizden emin değilseniz, bu konuda sizden daha bilgili olan bir arkadaşınızı çağırın ve yardımını rica edin. Ancak normal şartlarda çevirmeli ağ bağlantısı kurmak için teknik bilgiye ihtiyaç yoktur; ekrandaki talimatları izlemek fazlasıyla yeterlidir...

Yazılım

YAZILIM

İnternet üzerinde gezinmenizi sağlayacak en önemli bileşenlerden biri, tarayıcı adı verilen yazılımlardır. Windows XP içinde Internet Explorer isimli internet tarayıcısı standart olarak mevcuttur; ayrıca satın alacağınız internet bağlantı setlerinde de bulunur. Tarayıcılar size internet sitelerinde gezinti imkan sunarlar. Eğer PC'nizde mevcut olan tarayıcıyı değiştirmek istiyorsanız, internet üzerinde alternatif tarayıcılar da bulabilirsiniz.

Tarayıcılar fonksiyonları açısından birbirleriyle farklılık gösterirler. Basit tarayıcılarla Web üzerinde gezebilirken, daha sofistike olanlar farklı uygulamaları da tek bir arayüz ile gerçekleştirebilmenizi sağlarlar. internet üzerinde ilginç bir siteye denk geldiğinizde, bu sitenin adresini favoriler listesine ilave edebilir, böylece siteye bir dahaki sefer daha kolay yoldan bağlanabilirsiniz.

Tarayıcıların yanında elektronik posta alıcıları da internet bağlantısında kullanacağınız önemli yazılımlar arasındadır. E-posta yazılımları, genellikle tarayıcılarla birlikte gelir ve birbirleriyle uyumlu çalışırlar. Bu sayede beğendiğiniz bir siteyi görmesini istediğiniz birine, sitenin adresini anında gönderebilirsiniz.

Tarayıcılar arasında en çok kullanılanların başında Internet Explorer ve Netscape Navigator geliyor. Gelecek sayılarda internet Explorer hakkında daha detaylı bilgiler bulabileceksiniz. Bazı tarayıcılarda plug-in (eklenti) denilen farklı bir özellik bulunur. Bu özellik sayesinde tarayıcınıza video görüntüleme, internet üzerindeki radyo yayınlarını alabilme ve çevrimiçi oyun oynayabilme gibi gelişmiş fonksiyonlar ekleyebilirsiniz. Ancak internet Explorer ve Netscape Communicator gibi tarayıcılarda bu eklentilerin büyük çoğunluğu zaten mevcuttur.

Elekronik Posta

ELEKTRONİK POSTA

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, internet üzerinde sıkça ihtiyaç duyacağınız bir diğer program grubu e-posta yazılımlarıdır. Bu programlar genellikle ücretsizdir. En çok kullanılan e-posta yazılımı olan Outlook Express, Windows işletim sistemiyle birlikte gelir. Bunun daha gelişmiş hali olan Outlook ise, ayrıca satın alabileceğiniz Microsoft Office paketinin içinde yer alır. ileride Outlook konusundan da ayrıntılı olarak bahsedeceğiz. Web'de e-posta gönderip alabilmek için Pegasus Mail ve Eudora gibi farklı yazılımlar da bulabilirsiniz.

Bilgi: Ne Kadar Hızlı?

BİLGİ: NE KADAR HIZLI?

Bağlantı hızınız, internetteki seyir hızınızı doğrudan etkiler. Çevirmeli ağ internet bağlantısına, hemen her evde bulunan analog telefon hatları aracılığıyla doğrudan erişebilirsiniz. Bu bağlantının hızı 56000 bps civarındadır, bu da ortalama bir hıza denk gelir. ISDN hattı dijital bir bağlantı yöntemidir ve özel sözleşmeyle birlikte özel bir modem gerektirir. ISDN Her iki telefon hattını paralel bağlayarak 128000 bps'lik bir hıza ulaşabilirsiniz.

ADSL hattı da hızlıdır ve daima aktif halde bulunan bağlantılar arasındadır. Kurulumu için öncelikle bu hizmete abone olmak ve özel bir modem satın almak gerekir. Ancak bu servis talep ettiğiniz hıza göre değişen sabit bir ücretle sunulur ve sizi telefon faturalarıyla uğraştırmaz. Aynı durum kablo internet bağlantısı için de geçerlidir. Ancak bu kez bağlantı, telefon hattı yerine kablo TV hattı üzerinden gerçekleşir.

Bilgi: İnternet İçin Başlıca Programlar

BİLGİ: İNTERNET İÇİN BAŞLICA PROGRAMLAR

• Internet Explorer veya Netscape Navigator (Web sayfalan arasında gezinmek için kullanacağınız tarayıcı)

• Outlook Express veya Eudora (Elektronik posta gönderip almak için kullanacağınız yazılım)

• Quicktime ve Windows Media Player (Video dosyalarını görüntülemek için)

• Real Audio ve Winamp (Ses dosyalarını dinlemek için)

Terimler

… TERİMLER …

İŞLEMCİ VEYA CPU (Central Processing Unit): Bilgisayarınızın beyni olarak nitelendirilir. PC'nizin gücü ve yetenekleri çoğu durumda işlemcinizin yetenek ve hızına bağlıdır. İşlemci ne kadar hızlı olursa bilgisayarınız da ayni oranda hızlı olacaktır.

RAM (Random Access Memory): PC'nizin işletim sistemini ve programlan çalıştırmasını sağlayan yeniden yazılabilir belleğe verilen isimdir. Büyüklüğü Megabyte (MB) ile ölçülür. Bir bilgisayarın performansını belirleyen başlıca unsurlar arasında yer alır.

BPS (Bit per second): Veri akış hızını tanımlamak için kullanılan bir ölçüm birimidir.

FAVORİLER (Bookmark): Bu özellik, size internette gezinirken beğendiğiniz sayfaların adreslerini bir listede saklayabilme imkanı sağlar. Böylece beğendiğiniz sayfaların adreslerini unutma derdiniz ortadan kalkar.

İNDİRMEK (Download): Bir internet deyimidir. İnternetten PC'nize resim, video veya yazılım aktarma anlamına gelir.

PLUG-IN (Eklenti): Uygulamalara ek özellikler kazandırmanızı sağlayan küçük yazılımlardır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 90 Yorum

Telefon hattından internete bağlandığım günler hatırlıyorum.İlk önce bağlanmak için istek gönderirdik.Hatta çoğu zaman bağlanamaz "disconnect" olurduk.Hız 56 kbps.Bir mp3'ü indrmek yaklaşık 15 dk sürüyordu.Sayfaların açılması uzun sürüyordu.Hatta internetimizin daha hızlı olabilmesi için gece geç saatleri beklerdik.Teorik olarak herkes yatınca internetin kullanımı düşerdi.Böylece hız artardı.Tabi iş pratikte gerçekleşmezdi.Çünkü bizim düşündüğümüzü düşünenlerin sayısı çok fazla olduğu için -kabul edelim bizim milletimiz çok pratik zekalıdır- internete o zamanlar, ağız tadıyla girememişimdir.Sonra kablo net, uydudan internet çıktı.Hemen kablo nete geçtim.Hızlı internete kavuştuğum ilk günü unutamıyorum.Artık rahatça sörf yapabiliyordum.Dosyalarımı hızlıca indirebiliyordum.Nereden nereye?Bugünlerde ülkemizde ADSL popüler.Avrupa'da ADSL'den daha üstün olan DSL internet var.Yakında o teknolojide ülkemize gelir.Hızlı interneti seviyorum.Çünkü zaman, benim için çok önemli.

@isin_mirac hiç bir şey anlamadım

İnternet tarayıcı olarak Mozilla Firefox'u kullanmanızı salık veriyorum.Öncelikle, Internet Explorer gibi hantal bir yapısı yok.Hiç çökmüyor, hata vermiyor.En önemlisi açık kaynak yazılım.(Open source)Eklentileriyle harika bir tarayıcı haline geliyor.Özellikle araştırma yapan insanlar için plug-inleri (eklenti;Uygulamalara ek özellikler kazandırmanızı sağlayan küçük yazılımlardır.) sayesinde çok kullanışlı oluyor.İstediğiniz sayfanın üzerini digital marker kalemle çizebiliyorsunuz.Google'da bulduğunuz sonuçların hepsini fare ile üzerini tarayarak sekme olarak açabiliyorsunuz.(Eklentileri google üzerinden rahatlıkla bulabilirsiniz.) Mozilla Firefox ile ilgili merak ettiğiniz bir soru olursa ben buralardayım size yardımcı olabilirim.

saol miraç ryiz yhaaaaaaaaaaaaaaaaa

flash belleklede internete bağlanılıyomuş. o nasıl bağlanılıyor

ammaaaan ne diyim ki iyi işte

Arkadaşlar, hepsi iyi de şöyle bir sorun hala var.. Geçici bir süre (mesela 1,5 ay veya 2 ay gibi) yazlık evimde kaldığım süre ne yapacağım ? Interneti mutlaka saatler boyu kullanıyorum hergün, ADSL abonesi olsam sonra bağlantımı dondurmak veya devir etme seçeneğim hala yok.. Bir çözüm önerisi olan var mı ?

çevirmeli nasıl oluodu unuttum valla bu adsl den ama çevirmeliye de iş düşer yani

evdeki tellefonumdan nasil baglanabilirim kabloyu direk bilgisayar kasasina mi takacam baska birsey yokmu

bu bilgileri güncellemek gerek.eskide kalmış ama...internete baglıyken telefon hatları artık meşgul degil.çok geride kaldı bunlar

güzel site;)

ben bişi sormak istiyom bnm pc de şimdi Akınsoft var ve ben laptop umu kablosuz bağlamak istiyom nasıl yapabilirim lütfeeen..

çok güzel bir site çok beğendim

vodafone 858 tipi cep telefonumla bilgisayarda internete nasıl bağlanırım

ödevimi bu siteden yaptım çok güzel

@09 Kas 2013 17:35 aynen ya çoook güzelllll işr yaradı

işime cok yaradı tşk ederim ödevimi sizin sayenizde yaptım sınavdan da 100 aldım

@22 Kas 2013 13:50 bende 100 aldım

siteyi çok beğendim

jnnbyt8u[ y7öuy 0pş7i6t6 rfd

işe yarıyorr

@28 Kas 2013 18:10 asdasfdas çok iyi bu site

bende 0 aldım sizin yüzünüzden teşekkür etmiyorum

güzelmiş bu site işime yaradı performans ödevinden yüksek alacağım :) bu site sayesinde :)))) :)

site güzelmiş işime yaradı :)

@29 Kas 2013 13:07 Ewt Bnimde :)

Ya arkadaşlar ben neler yapılmalıdır diye bakmıştım ama anlmadımfikri olan

:D bence bu siti kötüü :D

İşime yaramadı

üü bende beğendim be güzelmiş ii ii adam olun ahahahahahaha nihahahoooo

@20 Ara 2013 17:12 AFERİN D.8DO.EBĞIKO

güzel bir site çok işime yaradı inşallah performansımdan 100 alırım

GZL 3 BEKLİOM ŞAKA ŞKA 5

GZL FENA DEĞİL YHANİ

yeterince iyi degil benimde isime yaramadi

@22 Ara 2013 11:48 yo benim işime yaradı sadece 2 debi sayfayı yeniliyo

berbat hiç işime yaramadı

hiç güzel değil

hiç güzel deil

kotü leaaae

çok kısa kardeş

vallaha ne yalan söyliyim performansdan 100aldım iyi siteymişşşşşşş tşk

valla ben bu yazıyı performans için yazdım 100 alamassam kızarım haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

yetersiz daha çok

iyi de bu yetersiz

http://www.benimvizyonum.com/makalegoster/509/internete-baglanmak-icin-neler-gereklidir.html

bende 100 aldım kardeşler

bende 95 aldım kardeşler

@09 Oca 2014 14:07 100 aqldım

Bende 95 aldımkardeş

bende95 aldım kardeş

bende 95 aldım kardeş ziyaretçi

ben 100 aldım

teşşekür ederim

Ben 7845196932345852418514763211486514585822258632547521000000248/85478/628/6558969 aldım

bende 100 aldım

bende 100 aldım

@18 Şub 2014 10:37 bende derken nesiniz sız?

bende 100 aldım

ben de 100aldım arkidiş

siz kimsiniz

iyi bir site bende 100 alırım gibi geliyor :)

çok güzel bir site ödevime yarımcı oluyor

ok tmm bb cnm optm

peki okey öyle

arkadaşlar müthiş ya ödevden 100 tam puan aldım

aynen bende tam 100 puan aldım :)

çoooooooooooooooook abartılı

Cok kisa yazmislar hoca begenmedi:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-( :-( :-P

bence çok iyi yazmışlar ben çok beğendim ve öğretmenimde tam yüz puan aldım :)

hepsine kstılıyorum :):):):):P

ben de aldım

Güzel yazmışlar D: :D:D:D::

hayır hiç iyi değil doğru düzgün bilgi yok

kotu olmus resim falan yok :D

hiç iyi değil bilgi yok

güzeldeil arkadaşlar tavsiye etmem

aman tanrım didim

Cok guzel yazmışlar zaten 0

bilgeseyara bağlanmak için gerekli yazılımlar

biraz daha kısa olsaydı numara olurdu

açılmıyo ama olsun

hiç birşey anlamadım çünkü okumadım çünkü çok uzun kısa ve öz bilgi istiyorum lütfen acilllllllllllllllllll

Beğenmedi,jskskkskiiiiiiii

bu da benim ödevimdi sağolun

Abi Ya Bu Kadar Yazıyı Ben Nasıl Yazacağım. iyide Ya Burda Sadece Bilgisayarı Anlatıyo Bana Hepsi Lazım ? LÜTVEN Tamamını Yazınız.

BİLGİSAYAR İnternete bağlanmak için çok güçlü bir bilgisayara ya da karmaşık bir işletim sistemine sahip olmanız gerekmez. Piyasadaki tüm kişisel bilgisayarlar internette gezinmek için uygundur. Ancak eski tip bir bilgisayarınız varsa, örneğin PC'nizin işlemci hızı 300MHz'den düşükse, internet gezintinizde belli noktalarda yavaşlamalara da hazır olmalısınız. Ayrıca sisteminizdeki mevcut belleğin en az 64 MB olması işinizi büyük oranda kolaylaştıracaktır. Bunların yanında bilgisayarınıza bağlı A

bn başka bir şey aradım ama bulamadım oysaki site başka işlerimede yaradı =)

Çok güzel sağolunteşekür ederim siz yardımcı oldunuz

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir