İnternette Hava Durumu

Bugünün yağmurlu olup olmayacağını internetten öğrenin.

Havanın nasıl olacağını kestiremiyorsanız ve yanınıza şemsiye alıp almamak konusunda kararsız kaldıysanız, dışarıya çıkmadan önce internetteki meteoroloji sitelerine göz atmanızda yarar var. Böylece doğru kararı verebilir ve kötü bir sürprizle karşılaşmazsınız.

Havanın sıcak veya yağışlı olması, günlük yaşamımızı da büyük oranda etkiler. Örneğin işiniz gereği daha önce hiç bulunmadığınız bir yere gitmek ve bir süre de kalmak durumundaysanız, o bölgede havanın nasıl olduğunu bilmeniz oldukça önemlidir. Birkaç yıl öncesine kadar; TV'deki hava durumu bültenini kaçırdığımızda, yanımıza alacağımız giysileri sadece şansımıza ve tahminlerimize göre belirliyorduk. Oysa günümüzde, doğru tercihi yapabilmek için bu konuda uzmanlaşmış siteleri ziyaret etme şansına sahibiz. Yani internet, her konuda olduğu gibi hava durumu konusunda da en büyük yardımcımız olmuş durumda.

Bu bölümde, internet üzerinde yayın yapan önemli meteoroloji sitelerini inceleyeceğiz. Böylece siz de işinizi şansa bırakmak zorunda kalmayacaksınız.

Meteor Genel Müdürlüğü - Yahoo! Weather

www.meteor.gov.tr

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün resmi web sitesi, Türkiye'nin en kapsamlı meteoroloji portalı olarak dikkat çekiyor. Günlük tahminleri uydu görüntüleri ve haritalar üzerinden takip etmenizi sağlayan sitede, 'Zirai meteoroloji bülteni' gibi sektörlere yönelik bilgiler de yer alıyor.

http://weather.yahoo.com

Yahoo'nun meteoroloji sitesinde, önce ilgilendiğiniz bölgeyi seçmeli, daha sonra da hava durumunu öğrenmek istediğiniz ülkeyi belirlemelisiniz. Herhangi bir şehrin üzerine tıklarsanız, önümüzdeki 5 gün için yapılan hava durumu tahminlerini öğrenebilir ve önleminizi önceden alabilirsiniz.

TürkMETEOR - weather.com

www.turkmeteor.com

Bu sitede, hava durumu tahminlerinden çok, meteoroloji bilimi hakkındaki yazılara yer verilmiş. Konu ile ilgilenen kişilerin haberleşebilecekleri sohbet odaları, sitenin en çok ilgi çeken bölümü. Kısacası bu adres, meteoroloji ile ilgili bilgileri kolayca bulabileceğiniz ayrıntılı bir kaynak.

www.weather.com

İnternette en çok ziyaret edilen meteoroloji sitelerinden birisi de "www.weather.com"dur. Bu sitede, dünyanın dört bir yanına yayılmış olan şehirlerin hava durumlarını öğrenmeniz mümkün. Ayrıca farklı hava koşullarında hayatınızı kolaylaştıracak ipuçlarını da, yine bu sitede bulabilirsiniz.

Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Sayfası

www.koeri.boun.edu.tr/meteoroloji/default.htm

Kandilli Rasathanesinin sitesini ziyaret ederek hava durumunu takip edebilirsiniz. Sitenin en ilginç özelliği ise, meteoroloji uydusu Meteosat'ın gönderdiği en son uydu görüntülerine de yer veriyor olması.

Meteo France - EuroMETEO

www.meteofrance.com/FR/index.jsp

Diğer meteoroloji servisleri gibi kullanıcılarına anlık sonuçları verebilen bir site. Tek farkı sadece Fransa için hizmet veriyor olması. Lokal bölgelere de detaylı olarak bakabiliyorsunuz. Sonuçlar son derece güvenilir kaynaklardan alınıyor.

www.eurometeo.com

Hem Türkiye, hem de tüm Avrupa için yapılan hava tahminlerini bulabileceğiniz kapsamlı bir internet sitesi. "www.eurometeo.com" adresini ziyaret ederseniz, farklı haritalar ve uydu görüntüleri ile basınç oranlarını veya rüzgarları inceleme şansını da yakalayabilirsiniz.

TurkishPilto Meteoroloji - BBC Weather Centre

www.turkishpilots.org.tr/meteoroloji

Özellikle denizciliğe ilgi duyanların, hava durumu tahminleri için sık sık uğradıkları ayrıntılı bir site. Günlük deniz tahmini raporlarından deniz suyu sıcaklıklarına kadar hemen her türlü bilgiye bu adresi ziyaret ederek erişmeniz mümkün.

www.bbc.co.uk/weather

Dünyanın en fazla ziyaret edilen sitelerinden biri olan BBC'deki hava tahmini bölümü. Uydudan alınan bilgilerin çok hızlı bir şekilde web sayfasına aktarıldığı sitedeki sonuçlar neredeyse asla şaşırmıyor. Bu sonuçlara güvenebilirsiniz.

CNN Weather - Denizce

www.cnn.com/weather

Ünlü haber kanalı CNN'in meteoroloji sayfası, Amerika Birleşik Devletleri'nin en çok ziyaret edilen hava durumu sitelerinden birisi olmayı başarmış durumda. Ancak sitede sadece ABD için değil, tüm dünya ülkeleri için yapılan hava tahminlerine yer verilmiş.

www.denizce.com

Yine denizcilikle ilgili olan bu sitede, hava tahminlerinin yanı sıra "Yıllık Fırtına Takvimi" isimli ilginç bir bölüme de rastlayacaksınız. Bu bölümde, yıl içerisinde görülen ve denizciler için tehlikeli olabilecek büyük fırtınalar listelenmiş.

Snow Forecast - Meteo.fr

www.snow-forecast.com

Özellikle kış sporları ile ilgilenenlerin favori listelerinde mutlaka bulunması gereken bir site. Önemli kayak merkezlerinin hava ve kar durumlarını, bu siteden öğrenmeniz mümkün. Ayrıca canlı görüntülerle bu merkezleri izleme şansına da sahipsiniz.

www.meteo.fr

Fransa'nın en büyük meteoroloji sitesi olan "www.meteo.fr", sadece Fransızca bir içerik sunmuyor. Arzu edenler, siteyi İngilizce ya da İspanyolca olarak da görüntüleyebilir. Avrupa'nın tüm büyük merkezlerindeki hava durumunu, bu adresi ziyaret ederek kolayca öğrenebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

hava durumunu nöğrenmenin bu kadar kolay olacağını hiç düşünmemiştim.

bazen işimize yarayabilir

meteor dan öğreniyorum bende çok güzel

Explorer ve Firefox a kuracağınız birkaç eklenti ile hava durumunu online izleyebilirsiniz. Ben Firefox kullanıyorum ve bir sürü eklentim var, mail, hava durumu, borsa, haber. Oldukça faydasını görüyorum. Tavsiye ederim...

bence çokgüzel sizce

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir