İnternette Sörf Yapmak

İnterneti bilebilirsiniz ama onu tanıdığınıza gerçekten emin misiniz?

World Wide Web (tam anlamıyla 'dünya üzerindeki büyük ağ') için kullanılan WWW harfleri, dünyadaki tüm bilgisayarlar arasında kurulan sınırsız ağı temsil eder. Günümüzde internet, Grönland'dan Avustralya'ya kadar dünyadaki bütün ülkeleri birbirine bağlamaktadır. Bu olağanüstü bir olaydır. İnternette sörf yapmak hiç de sanıldığı kadar zor değil. Her şey farenin sol tuşuna bir kez tıklamakla başlıyor...

HYPERTEXT

Genellikle yanlış kullanılan terimlerden birisidir. Hypertext, en basit tanımıyla birbirleriyle ilişki içinde bulunan (linkler yardımıyla birbirlerine bağlı olan) metinlerin veya elemanları n (film, ses, resim gibi) oluşturduğu sisteme verilen isimdir. Örneğin, internettesiniz ve ekranınızda bir sayfaya bakıyorsunuz. Belli bir noktalarda renkli (genellikle mavi) ve altı çizili kelimeler göreceksiniz. Eğer farenin işaretçisini o kelimenin üzerine getirirseniz, ok işareti küçük bir ele dönüşecektir. Bu durum bir link; yani bir bağlantı bulduğunuzu gösterir.

Bitmedi... Bu kelimenin üzerine tıkladığınızda onunla ilişkili bir elemanın, yani farklı bir sayfanın açıldığını göreceksiniz. Örneğin özel bir yemek hazırlamak için yemek tarifleri içeren bir sayfayı açtığınızı varsayalım. Tarifte diyor ki: "Etin üzerine tatlı-ekşi sosu dökün ve hafif ateşte pişirin." Eğer bu sosu hazırlamayı bilmiyorsanız, sos tariflerinin olduğu bölüme bakıp nasıl hazırlandığını bulmaya çalışırsınız. Sonuç olarak, sos tarifini okuduktan sonra, başlangıçtaki tarife geri döner ve yemeğinizi hazırlamaya devam edersiniz.

Derinlemesine Hypertext

Hypertext kullanımında da yöntem benzerdir. Ancak sonuca daha hızlı ulaşmanız sağlanır. Bahsettiğimiz yemek tarifi sitesinde, tatlı-ekşi sos kelimesi bir bağlantı olarak belirginleştirilmiş olacaktır. İşaretçiyi bu bağlantının üzerine getirip tıklayın. Böylece sosun hazırlanışını tarif eden yeni bir sayfa görüntülenecek. Okuduktan sonra yine bir tıklamayla asıl yemek tarifinin olduğu belgeye dönebilirsiniz. Yöntem fare ile tıklamaktan başka bir beceri istemiyor ve metnin kesintisiz devam ettiği "kitap" yaklaşımından daha hızlı. Farklı bağlantıları kullanarak yemeğinizi hazırlayan bir aşçının filmine, en uyumlu şarap tavsiyelerine ve hatta evinizden bile çıkmadan online olarak şarap satın alabileceğiniz adreslere ulaşmanız da mümkün.

İnternet, kolaylıkla erişilebilen büyük bir bilgi kaynağına ve geniş bir yazılım / oyun (demo versiyonları, shareware, freeware...) yelpazesine sahip. Sinema sitelerinin yeni filmleri tanıtan sayfalarında prodüksiyon şirketlerinin sayfalarına bağlantılar bulabilir ve bu sayfalardan da ünlü aktörlerle ilgili linklere ulaşabilirsiniz... Böylece birbirine bağlı farklı bilgilerin oluşturduğu büyük internet ağı ile tanışmış oluyorsunuz.

İnternet'te Multimedya

MULTİMEDYA

Multimedya, yani çoklu ortam, kavramı, internette oldukça önemlidir. Web sayfalarında farklı multimedya öğelerini (resimler, ses ve video gibi) bulabilirsiniz. Her ne kadar bugünkü bağlantı hızları sürekli bir video yayını için yetersiz de olsa, yakın gelecekte internetin televizyona rakip olması hiç de uzak bir ihtimal değil. Şu anda ücretsiz olarak internet üzerinden hizmet veren sayısız radyo istasyonu bulmanız mümkün. Ayrıca bazı yerli ve yabancı televizyon kanalları da gün boyunca internette yayın yapıyorlar.

Ek Bilgi ve İpuçları

BİLGİ

İnternette bilgiler "web sayfaları"nda bulunur. Bu sayfalar tarayıcı programlar sayesinde görülebilir.

BAĞLANMAK İÇİN GEREKENLER

İnternette sörf yapmak ve mevcut hizmetlerden yararlanmak için aşağıdakilere sahip olmanız gerekiyor:

• Modem
• Telefon hattı
• İnternet aboneliği
• Tarayıcı program

Günümüzde bilgisayarların çoğunluğunda dahili modem bulunuyor. Ayrıca PC'niz ne kadar güçlü ve hızlı olursa, bağlantıyı kurmak ve sayfalarda dolaşmak da aynı derecede kolay olacaktır.

İPUCU

İnternetin en büyük avantajlarından birisi, ilginizi çeken içerikleri basit ve hızlı bir şekilde bilgisayarınıza kaydedebilmenizdir.

Terimler

... TERİMLER ...

TARAYICI: Web sayfalarını açmaya ve görmeye yarayan programların genel adıdır.

DEMO: Bir programın sınırlandırılmış sürümüdür. Çoğunlukla demolarda yardım işlevi yoktur ve bu uygulamalarla gerçekleştirilen çalışmalar kaydedilemez.

FREEWARE: Ücretsiz olarak dağıtılan yazılım.

GİRİŞ SAYFASI: Her internet sitesinin bir giriş sayfası vardır. Bu sayfa bir kitabın kapağına benzetilebilir ve sitenin diğer web sayfalarına girişini sağlar.

HYPERTEXT: Birbirleriyle ilişki içinde bulunan, yani linkler yardımıyla birbirlerine bağlı olan metinlerin veya elemanların (film, ses, resim gibi) oluşturduğu sisteme verilen genel isimdir.

LINK: Türkçe'de bağlantı denir ve hypertext sisteminin temelini oluşturur. Linkler, en basit tanımıyla aktif hale getirildiğinde kendisi ile ilişkili olan diğer sayfalara bağlantı sağlayan belirginleştirilmiş sembol veya kelimelerdir.

MULTİMEDYA: Animasyon, grafik, metin ve ses gibi farklı uygulamaların birleşimi.

SHAREWARE: Genellikle düşük fiyatlar karşılığında (birkaç dolara) alınabilen ve çoğu zaman "hafif" sürümler halinde piyasaya sürülen programlar.

SİTE: Servis verenlerin, ürün satanların yada basitçe Web üzerinde varlık göstermek isteyenlerin internetteki adresidir.

WEB: Büyük ve sınırsız internet ağını temsil eder. WWW "World Wide Web" tanımlamasının kısaltılmış halidir. Çoğu zaman internet adreslerinin başında yer alır (www.chip.com.tr gibi).

Etiketler:

Okuyucu Yorumları

Toplam 40 Yorum

İnternet büyük okyanus gibi,bu deryada yön bulup ilerlemeden önce yüzmeyi bilmek önemli ENTER = Yüzme okulu

internet yaşamı parmaklarımızın ucuna kadar getiriyor. internetin iyi tarafları da var kötü taraflarıda ama kötü yapan yine bizleriz nasıl kullanacağımızı bilmeyen bizler. her zaman ki gibi internette artık yozlaştı amacı dışında kullanılıyor

herşey kolaylaşıyo bir tıkla amerikada bir tıkla italyada fakat kolaylaşmayan birşey var oda iş bulma imkanı hergün zorlaşıyor nüfüs artıyo buna çözüm bulmak gerekiyor.

internet gibisi yok yaa. geçenlerde öğretmen bir cd izletti internetle ilgili a'dan z'ye herşey vardı. yok swichlerden geçyomuş bilgiler. routurlardan felan. hele okyanus altındaki kablolar felan herşey süper. hayran kaldım

ben şunu ilave edem çoğu veb sayfasını türkceye cevirin dahada kolay vede anlaşılır arayın aradığınız kolay bar bu yönde güzel

İnternet ileriki yılların teknolojisinin altyapısıdır. Yani işlerimizin teknolojik araçlar vasıtasıyla uzaktan kolayca yapılabilmesidir.

Sevgili mustafa_k arkadaşıma : Değerli kardeşim İnternetle ilgili her şeyi kapsayan Öğretmeninin CD sini nereden bulabiliriz yada internetten bulabileceğimiz adresi varmı? saglık ve basarılar dilerim. Cevabını eminyanik01@hotmail.com adresime cevablarsan sevinirim. cevabını bekliyorum Emekli Teknik Öğretmen Emin YANIK

internet deyince insanın aklına bütün bilgilere ulaşılacak büyük bir teknolajik alan iyi kullanıldığında büyük bir nimet arkadaşlar.tabi başta kullanmayı iyi değerlendirmek lazım herhalde. bilgilerin toplanma merkezi gibi geliyor bana .

İnternet olmazsa olmaz..

fena deil bilgiler günlük karşımıza çıkabilecek olan faydalı bilgiler

internet kitapları raflardatozlandırdı.

internetsiz hayat olmaz güncel takip istediğin herşey tek tıklamayla elimizin altında en çokda yararlı bilgiler edinmemizdir acaba bu internet nasıl oluşuyor gerçektende çok zor

internette çok eyleniyorum sörf yapıyorum iyki varsın ttnet

bence sakalı herif oldunu kabul et gamert

fena değil sayfa gayet güzel.bir tek üstünde çalışşılması gerek.
(((((MERT TURHAN))))

interneti ve pcyi keşvetmek için kullanıorum sadce msnye bağlı kalmamamız gerekio.harikasınızzzzz ttnet.ama sınırlı:((((( gülşah :))))

Bilgisayarımı açtığım zaman çoğukez ne yapacağımı şaşırıyorum.Ozun zamandır değişik birşeyler yapmak istiyorum fakat beceremiyornum.İnternet konusunda biraz yeniyim. Bana öneriniz nedir ?

İyi yönde kullanıldıgında sınırsız bir bilgi hazinesine ulaştıran bir sistem.

bende çok yeniyim zorlanıyorum

bakalım.....

bende internet ile kendimi geliştirip daha bilgilenip egleneçegim

ya ben bundan fazla birşey anlamadım ve çok kızgınım ne bu böle yaaaaaaaaa

ewet ne biçim sorf

yavaş yavaş anlamaya başlıyorum biraz bilgim vardı ama yüzeysel olarak şimdi daha iyi olacak kanaatindeyim

bence harika bir site çok bilgilendim vallahi :)

çok güzel detaylı bilgiler var

bişi anladısam arap olayım

iyi fena sayılmaz

internet hızı nasıl artırılıo gençler bilen vars bi yazsın

çok güzel bir site ama ne yazıkki biz yararlanamadık

Arkadaşlar, burada kodlama dilleri ile ilgili ders yokmu?

yha hoca ödew werdi surfün kelime anlamı ne die hiç bir yerde yokkkk :@

surf internette takılmak

reklam ilgimi çekti (yazıdan çok)
:D

çok güzel birşey acayip şekılde

SEVGİ Çok güzel bir site

@30 Kas 2011 13:08 ben oynayamadım bile nasil

web sörf ne demek bilen varmııı

@07 Ağu 2013 23:28 internette çeşitli uygulamalara bakmak mesela sosyal media ya da haberlere bakmak v.b

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play