Masaüstü mü Dizüstü mü?

Bilgisayarını her zaman yanında görmek isteyenler için öneriler.

Masaüstü bilgisayarlar, yüksek performansı uygun fiyat karşılığında sunabilirler. Ama bilgisayarınızı her zaman yanınızda taşımanız gerekiyorsa, tercihinizi dizüstü sistemlerden yana kullanmalısınız.

Masaüstü bilgisayarların en büyük dezavantajı, taşınabilir olmamalarıdır. Eğer bilgisayarınızı gittiğiniz her yerde yanınızda görmek istiyorsanız, dizüstü sistemlerle tanışmanızın da vakti gelmiş demektir.

Özellikler

ÖZELLİKLER

"Notebook" ya da "Laptop" olarak da adlandırılan dizüstü bilgisayarlar, aslında masaüstü bilgisayarların sunduğu tüm özelliklere sahiptir. Aralarındaki en önemli fark ise, dizüstü sistemlerin taşınabilir olmasıdır. İhtiyaç duydukları elektrik gücünü, kasaya monte edilmiş özel bataryaların yardımıyla sağlarlar. Eğer bu bataryayı şarj etmeyi unutmazsanız, dizüstü bilgisayarları otobüste ya da bir kafede bile kolayca kullanabilirsiniz.

Hafif olmaları ve çok fazla yer kaplamamaları ise, bu tip bilgisayarların dikkat çeken diğer önemli özellikleridir. Bir dizüstü sistem, genellikle büyük bir kitaptan daha fazla yer kaplamaz ve kalabalık bir masanın üzerinde bile kendine rahatlıkla yer bulabilir. Ses ve ekran kartları, modem ya da ethernet kartı gibi standart bileşenler, çoğu zaman anakart üzerine entegre edilmiştir. Bu bileşenler, masaüstü bilgisayarlarda gördüğümüz benzer bileşenlerle aynı yeteneklere sahiptir ve aralarında gözle görülür önemli farklar bulunmaz.

Yeni Alışkanlıklar

YENİ ALIŞKANLIKLAR

Tüm bu özelliklerin yanında, dizüstü sistemlerin bazı dezavantajları bulunduğunu da kabul etmeliyiz. Her şeyden önce, bu tip bilgisayarlar, masaüstü sistemlerden daha pahalıdır. Örneğin aynı konfigürasyona sahip olan bir masaüstü bilgisayar ve dizüstü bilgisayar arasında, iki kata varan fiyat farkları bulunabilir.

Eğer uzun zamandır bilgisayar kullanıyorsanız ve yeni bir dizüstü bilgisayar satın aldıysanız, bazı alışkanlıklarınızı da değiştirmeniz gerekli. Mesela, fare gibi kullanımı çok basit olan bir kontrol cihazından vazgeçmek ve parmağınızla yöneteceğiniz bir "touch pad" veya "trackball"a alışmak zorunda kalacaksınız. Ayrıca dizüstü sistemlerin klavyesi, normal bir klavyeden daha küçüktür ve uzun süre çalışmak için rahat değildir.

Eğer dilerseniz, dizüstü sisteminize fare ya da normal bir klavye de bağlayabilirsiniz. Ancak konu taşınabilirlik olduğunda, ekstra bir fare ve klavye işinizi oldukça zorlaştıracaktır.

Gelişen Ekranlar

GELİŞEN EKRANLAR

Birkaç yıl öncesine kadar yüksek performansı yakalayamayan ekranlar ise, son zamanlarda önemli bir gelişim göstermiştir. TFT teknolojisinin de yardımıyla, dizüstü sistemlerde kullanılan ekranların ışık ve parlaklık özellikleri, standart monitörlerle aynı seviyeye ulaşmış durumda. Ayrıca bir dizüstü sistem için yansıma sorunundan bahsetmek, neredeyse imkansız. Buna rağmen dikey ve yatay köşe genişliği, yani görüntüleme alanı henüz çok ileri seviyeye ulaşamamıştır.

Batarya Ömrü

BATARYA ÖMRÜ

Dizüstü bilgisayarlar genellikle yolcuklarda veya ofis dışı çalışmalarda kullanılacağı için, bataryanın dayanma süresi de oldukça önemlidir. Bu yüzden yeni bir dizüstü bilgisayar satın alırken, öncelikle bataryasının yeterli kullanım süresi sunup sunmadığına dikkat etmelisiniz.
Fırsat buldukça, bilgisayarınızı prize bağlayarak bataryayı şarj edebilirsiniz. Bunu sık sık yaparsanız, beklenmedik durumlarda pilin bitmesine de fırsat vermemiş olursunuz. Ayrıca yanınızda boş bir priz varsa, dizüstü sistemi bu prize bağlayarak kullanmanızda yarar var. Bu şekilde, pilin gereksiz yere boşalmasını da engellemiş olacaksınız!

Taşınabilir Yazıcı

TAŞINABİLİR YAZICI

Bu tip yazıcılar, ofislerde kullanılan yazıcılara göre çok daha küçüktür ve şarjlı pillerle çalışırlar. Oldukça uzun bir kullanım ömrü sunan lityum İon piller, boşaldıklarında kolayca şarj edilebilirler. Bilgisayar bağlantısı İçinse, genellikle USB girişleri ya da kızıl ötesi bağlantı noktası kullanılır. En önemli avantajları İse, taşınabilir olmalarıdır.

İpucu: Yolculuklarda

İPUCU: YOLCULUKLARDA

Dizüstü bilgisayarlar, sık sık yolculuk yapan ve ofis dışında çalışan kişiler İçin vazgeçilmez bir İş arkadaşıdır. Bu arkadaş, zaman ve yer farkı gözetmeden bilgi girişi yapmanıza ve nerede olursanız olun, çalışmaya devam etmenize yardımcı olabilir.

Bilgi: Taşınabilir Monitör

BİLGİ: TAŞINABİLİR MONİTÖR

Dizüstü bilgisayarların ekranı, dikkat edilmesi gereken başlıca noktadır. Kaliteli sistemlerde 15 İnç büyüklüğündeki ekrana yer verilir. Ancak ekranın büyük olması, fiyatın da artması anlamına gelir. Daha uygun fiyatlarla satışa sunulan bir dizüstü sistem arıyorsanız, ekran boyutu konusunda fedakarlık yapmak zorundasınız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 39 Yorum

Masaüstü mü Dizüstü mü konusu yerine aynı metinle Dizüstülerin Faydaları gibi bir konu açsaydınız daha iyi olurdu.Masaüstü bilgisayarların hiç mi artıları yok.

Önemle Vurgulamak İstiyorum ki eğer bataryanız doluysa (evde / ofiste) bataryanızı söküp adaptör sayesinde cihazınızı çalıştırın. Her şarj işleminde batarya kısmen özelliğini yitirmektedir.!!!

Bencede bi hata var burda. Dizüstünden hep bahsediliyor ancak başlığa uyumsuz!

Arkadaşlar performanslı oyunlar oynayacaksanız ya da evden başka bir yerde bilgisayar kullanmayacaksanız masaüstü alın,ama basit türdeki oyunları ve performanslı oyunlarda grafik ve akışkanlığa önem vermeyerek oynarım derseniz notebook alabilirsiniz.Eğer notebook alacak sanız mutlaka harici ekran kartı olanları tercih edin derim.Saygılarr..

bence dizüstü bilgisayarlarda oyun açısından güzel iyi bir dizüstü bilgisayar masaüstü bilgisayarlardan çok pahalı olsada hem taşınabilirlik hem de oyun zevkini yaşatabilir

avantaj ve dezavantaj herşey paraya bakıyor parası çok olan dizüstü parası az olan masa üstü alsın dedesi almancı olanda dizüstü alsın o yardım eder.

arkadaşlar masa üstü bilgisayarların her tarafı artı tüm her şey masa üstü bilgisayarlar için standart halde zaten önemli olan bunlara dizüstü bilgisayarlar ile ulaşılabiliyor mu ??
Ayrıca benim katılmadığım bir nokta dizüstü bilgisayarlar da ekran küçüldükçe yukarıdaki metinde belirtilenin aksine fiyat düşmez artar. Çünkü ekranı küçük olan bilgisayarın kendisi de küçüktür dolayısıyla nano teknolojiye daha çok ihtiyaç duyar dolayısıyla kullanacağı malzeme değişir dolayısıyla (söz bu son :) ) fiyat artar...

Şüphesiz masa üstü bilgisayarlar çok ucuz bir işlemle donanımları güncellenebilir ve performans konusunda masa üstüler kesinlikle diz üstü bilgisayarlardan çok üstündür.

Ayrıca düşme, kırırma, çalınma, çay ve benzeri sıvı dökülme, çizilme ve şarjın bitmesi gibi olumsuz etkenler her zaman risk arz eder

Ama ofis işleri için rahat bir çalışma için diz üstleri favorimdir

bence dizüstü pc leri paraya değil kullanılabilirliğe,amaca bakıyor artık.çünkü dizüstü pc lerin fiyatları neredeyse normal perforrmanstaki bir masaüstü pc lerinin fiyatlarıyla eş değere düştü.ama eğer yüksek performans diyorsanız burda dewreye para girer tabiki de...

MASAÜSTÜ BİLGİSAYAR AVANTAJLARI
1.performans
2.güç ve ömür süresi
3.oyunlarda iyi performan sergilemesi
4.pil ve şarj gibi bi durumun olmaması
5.parça değişkenlik özelliği
DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR AVANTAJLARI
1.taşınabilirlik
2.mobilite
3.iş v ofis için tercih edilebilir.
4.sürekli gezi vb olma durumunda
5.pilli olması bu yüzden kablolarla cebelleşmemen
NOT:EĞER Bİ DİZÜSTÜ BİLGİSAYARDA OYUN OYNAMAYI DÜŞÜNMEYİN ÇÜNKÜ OYNANIR AMA MAKİNANIN ÖMRÜNÜ YER.ANCAK REKLAM YAPMIŞ GİBİ OLMIYIM.EĞER OYUN OYNUCAM DİYOSAN TOSHİBANIN Bİ SERİSİ VAR VE ÇOK İYİ PERFORMANS VERİYO OYUNLARDA.AMA FİYATI 2500 YTL
ve 2 yıl sonra satarsan ancak 1200YTL civarlarında olur

@04 Aralık 2007 21:32 toshiba'nın 1 serisi mi ?

gittiğim her yerde oyun oynayabileyim diyen kişi de prasını verir. onu biz düşünmeyelim.

bir anda yazı yazmanın incelikleri bir anda bilgisayar sistem tercihleri.. sıkılmadan konuları takip edebiliyorsunuz. işin başından başlayıp ilerletmek isteyenler için ne güzel

bataryaların tamamen boşaldıktan sonra şarj edilmeleri gerikir diniliyordu??

bence masaüstü çünkü disüztünde teknik uz. için önünde bir yapboz yoktur.İçi çok sıkışık old. geri dönmez.

evde masaüstü işte yada seyahatte dizüstü başkada yok

'Ancak ekranın büyük olması, fiyatın da artması anlamına gelir.'
Şimdi küçük ekranlıların fiyatları uçuk, örnek: sony waio.

gayet hoş ve açık anlatımlar.çok şey ögrendım.

bende dizüstünün içini çok merak ediyorum..su garanti süresi bitsinde içini kurcalayayım.;}}

"Dizüstünün en sevdiğim yanı hep yanımda:) ama görüntü kalitesine tam anlamıyla erişemedim bu konudan muzdaribim:(. touchpad' e alıştım ama uzun süre ek bir mouse kullandım:)"

çok şeyler öğrendim teşekkür ederim chip online

çok teşekkür ederim ya

bende laptop var hiç iyi deil çünkü performansları düşük masaüstü al bas sistemini kur kasmadan oyun oyna büyük ekran falan var masaüstü alın

@16 Tem 2013 16:00 laptop düzgün kullanılmalıdır ve serin ortamda tutarsan hiç bi sorun olamaz masaüstü kötü çünkü kablolar kasa ekran hoparlör kalvye fare dı dı çok yer kaplar laptoppppppppp

Ben dizüstünü tercih ederdim evimde masaüstü var ama diz üstü tek bana ait ve bahçede dışarda işyerinde kullanmamı sağlayan güzel bir araç .

YUKARIDA ANLATILAN GİBİ PİLİ TAM BOŞALMADAN SIK SIK TAKMANINDA PİLLERİN ÖMRÜNÜ COK CABUK BİTİRECEGİNİ UNUTMAMAK GEREKİR

suanda 2000-3000 tl ye alınan laptopu 2 sene sonra cöpe at.ama dizüstünde degiştirde degiştir performans süper mani ucuz yok ben eger yanımda tasıcam diyorsan laptoppun yerine tablşet al aynı işi oda görür.ben masaüstü derim

Bence masaüstü ama üstün performans olmalı çünkü laptop var bende toshıba 4 gb RAM 4 GB ekran kartı 1TB haddisk ama masaüstü kadar performansı yok çünkü fan küçük oldugu için çabuk ısınıyor ve performans düşüyor altına + fan alıyosun hiç bir faydası olmuyor ama masaüstünde birfen fazla fan oldugu için ısınmıyor benim tercihim masaüstü laptop pil ömrü uzun degl en fazla 2 sene sonra salla çöpe sonrada masaüstünden arkı kalmıyor masaüstü alın bu kadar üstün özelligi var ama performasn düşük

aynen aynen yahaa

masaüstü her zaman iyidir benim 2 tane laptobum vardı onları sattım toplamacıdan kasa yaptırdım.

Ben de bir süreden beri ikisi arasında kaldım. Son olarak dizüstünü tercih ettim; çünkü masaüstünün kablo sıkıntısı, şahsına ait olmaması (evde beş kişiyiz), dizüstünün taşınabilir olması ve benzeri sebepler söz konusu.

Masaüstü 8 nsene kullandım ben yorumları okudum ama gerçekten 8gb ram 2gb ekran kartlı laptop var bok gibi ısınıyo elim yanıyo oyun oynucaksanız masaüstü

düzüstü masaüstünden çok çok daha rahat ve kulanışlı ben masaüstü de kulandıgım için bilirim çok çok ugraştırıor insanı ilk masaüstü 800 tl e aldım fanları hep sorun çıkarıyordu 2 gb rem vardı xp işlemcidi oyunları çok çok donarak açılıyordu üzerinden 1 ay geçmedi anakart yandı gitim 400 tlye anakartsıfır taktım onuda en fazla 3 ay kulandım ve satım gitim düzüstü 300 tle aldım 2 gb rem vindows 7 oyunlar internet tv donma hiç denilecek kadar az ve 6 adır hiç ama hiç bir sorun çıkarmadı

Yil 2016 ve akilli telefon diyorum

bana göre diz üstü taşınabilir okula oyunları kaldırır ve bunlar moda leptoplar ve çok gb

Masaüstü hatta bir tane 40 inçlik masaüstü ama performans %100 oyun oynamak %100 ama avantajlarını sayıyorum ve markasının adı philips bdm4065uc al fiyat 2100 tl uygun ve kasa sorunu vermiyor yani istediğin kasayı alabilirsin

Arkadaslar ben yigit ve sizlere birsey diyecegim. Burada birazda para konusuyor eger kaliteli bilgiseyarlar istiuosanız paranızı verin ama heryerde tasınacak dizustu bilgiseyarda alabilirsiniz ama güç ve performans olarak guclu masa ustude tamamet size kalmıs iyi gunler....

Bende dizüstü ?? bilgisayar var.Oyun oyunuyunca ?? sıcak hava üflüyor.laptop alacaksanız apple ın kisini alın.Masaütü sadece de sınıyor ben oyun sevdiğim için oyun bilgisayarı alıcam.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir