Doğru Hoparlörü Satın Almak

Hoparlör satın alırken dikkat etmeniz gerekenler.

Hoparlör Satın Alırken

HOPARLÖR SATIN ALIRKEN

Alacağınız hoparlör setine karar vermeden önce ses kartınızın özelliklerine göz atmanızda yarar var. Eğer eski bir ses kartınız varsa, muhtemelen üzerinde sadece tek bir hoparlör çıkışı bulacaksınız. Bu durumda yeni nesil çok kanallı dijital hoparlörleri kullanmanız da oldukça zor. Eğer surround ses teknolojisini destekleyen dijital hoparlör setleri konusunda ısrarlıysanız, önce yeni bir ses kartı almayı düşünmelisiniz. Aksi halde sadece 2 adet hoparlörden oluşan basit bir stereo set sizin için en uygun alternatif olacaktır. Ama ne tip bir hoparlör seti satın alırsanız alın, bu hoparlör setinin amplifikatöre sahip olmasına dikkat edin.

Bilgisayarı hangi amaçla kullandığınız da, seçim sırasında büyük önem taşır. DVD filmler ya da oyunlarla ilgilenmiyorsanız, 2 yan hoparlör ve 1 subwoofer'dan oluşan basit bir set tüm ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılar. Ancak multimedya uygulamaları sizin için önemliyse, bu durumda surround ses teknolojisini destekleyen çok kanallı ses sistemlerinden vazgeçmeyin.

Bu noktada hoparlör üzerinde göreceğiniz ses çıkış gücü kavramından bahsetmekte de yarar var. Hoparlörlerin ses çıkış güçlerinin belirlenmesinde iki farklı yöntem kullanılıyor. Bunlardan ilkinde, hoparlörün en uygun şartlar altında ulaşabildiği maksimum çıkış gücü ölçülüyor ve sonuçta PMPO (Peak Momentary Performance Output) değeri ortaya çıkıyor. Bu değer sadece anlık bir ölçümün sonucunu yansıtıyor ve her zaman için geçerli değil.

Ses çıkış gücü konusunda doğru sonuçlara ulaşmak için RMS (Root Means Squared) değerinin kullanılması gerekli. RMS değerinin ortaya çıkması için öncelikle farklı şartlarda birçok ölçüm yapılıyor ve tüm bu ölçümlerin ortalaması alınıyor. Sonuçta belirlenen rakam ise, hoparlör setinin RMS türünden ses çıkış gücünü ortaya koyuyor.

Hoparlör seti üzerinde göreceğiniz PMPO değerlerinin sizi etkilemesine asla izin vermeyin. PMPO ölçümlerinde sadece uygun şartlar söz konusu olduğundan, RMS'e göre çok daha yüksek sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Ancak üzerinde "500 Watt PMPO" ibaresi gördüğünüz bir hoparlör seti, çoğu zaman 60 Watt RMS değeri sunan diğer bir setin performansını yakalayamaz. Bu yüzden karşılaştırma yaparken sadece ve sadece RMS değerlerini göz önünde bulundurmanızda yarar var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

hoparlör seçimi müzik kalitesini bir o kadar artırmak demektir.

ANFİ OLMADAN MÜZIK DINLEMEK YORGANSIZ YATAGA GİRMEK GİBİ BİR ŞEY OLSA GEREK.

Bilgiler için sağolun ben örnek resimde vermiş olduğunuz ürünün marka ve modelini merak ettim.

RMS değeri ''100-150 W' ses çıkış gücü ''RMS Watt 18'' olan bilgisayar hoparlörü alacağım sizce ses nasıl çıkar ?

@13 Haziran 2015 18:32 zırt diye

Merhaba, Bu yazı yazılırken bluetooth hoparlörler ya yoktu ya da bu derece yaygın değillerdi. Bugün 21 Temmuz 2017. Hangi teknoloji mağazasına gitseniz bir standda bu kablosuz, bluetooth hoparlörlere ayırılmış durumda. Bunlar 3+1, 5+1, 7+1.. gibi bildiğimiz sinema sistemlerine göre oldukça küçük boyutlarda olmalarına karşın oldukça güçlü ve kaliteli ses çıkarıyorlar. Üzerlerinde yazan bazı değerlerin uzantıları; watt, dB, Hz, Ohm! Bu değerler neyi ifade ediyorlar?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir