Sistem Geri Yükleme

Düzgün çalışmayan bir işletim sistemini onarmanın en pratik yolu.

Bilgisayara sahip olan herkes, sabit diskine yeni bir program yüklemek ya da sistemine yeni bir donanım eklemek isteyebilir. Bu işlemler sırasında Windows'un düzgün çalışmaması gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Windows Millenium Edition'ın getirdiği en büyük yeniliklerden birisi, yazılımların ya da donanımların yüklenmesi sırasında oluşabilecek hatalar nedeniyle bilgisayarda doğacak sorunları giderme özelliği idi. Bu özellik, periyodik aralıklarla geri yükleme noktaları oluşturmakta ve sistemin sorunsuz çalıştığı eski bir zamana geri döndürülmesi ne olanak tanımaktaydı.

Sistem Geri Yükleme adı verilen özellik, Windows XP'de de yerini alıyor. Beklenmedik bir durum karşısında ne yapacağını bilemeyen tecrübesiz kullanıcılar bile, Sistem Geri Yükleme ile sorunu çözebilirler. Bu bölümde Sistem Geri Yükleme özelliğinin nasıl çalıştığını öğreneceksiniz.

Sistemimizi Geri Yüklüyoruz

1- "Başlat" menüsünden "Tüm Programlar" seçeneğine tıklayın. Daha sonra "Donatılar" satırının üzerine gelin ve açılan yeni menüden "Sistem Araçları'm seçin. Son olarak "Sistem Geri Yükleme" seçeneğine tıklarsanız, bu küçük programı çalıştırmış olacaksınız. Karşınıza iki seçeneğin yer aldığı bir ekran gelecek. Her iki seçenek için de izlenecek farklı yollar vardır. Bunları A ve B olarak ele alacağız.

A1- Bilgisayarımı önceki bir zamana geri yükle" seçeneği, Windows'un sorunsuz çalıştığı eski bir zamana geri döndürülmesi için kullanılır. Bu şekilde, yaşanan sorunlar da otomatik olarak giderilir.

A2- Bu seçeneği tıkladığınızda karşınıza bir takvim gelir. Tarihlerin bazıları koyu renkle işaretlenmiştir. Bunlar, geri dönebileceğiniz tarihleri gösterirler.

A3- Şimdi bu tarihlerden birini seçin ve ardından İleri" düğmesine basın. Açılacak yeni pencerede secimizi onaylamanız istenecektir.

A4- Artık arkanıza yaslanabilir ve işlemin tamamlanmasını bekleyebilirsiniz. Bu işlem birkaç dakika sürebilir.

Geri Yükleme Noktası Oluşturmak

B1- İkinci seçenek, manuel olarak bir "Geri yükleme noktası" oluşturmanıza olanak tanır. Bu işlemi, bilgisayarınızın sorunsuz çalıştığı biranda yapmanız gerekir. Çünkü daha sonra yaşayacağınız sorunları gidermek için bu geri yükleme noktasını kullanacaksınız.

B2- Geri yükleme noktası oluşturmak çok kolay bir işlemdir. Önce ilgili seçeneği işaretleyin ve "İleri" düğmesine tıklayın. Açılacak yeni pencerede, oluşturacağınız geri yükleme noktasına isim vermeniz istenir. İsmi belirleyin ve hemen ardından "Oluştur" düğmesine basın.

B3- Bundan sonra bilgisayarınız, geri yükleme noktasını oluşturmak için kendi işlemlerini yapacaktır. Bu işlem, bilgisayarın hızına bağlı olarak birkaç saniye veya birkaç dakika sürebilir. İşlemin tamamlandığını, karşınıza çıkacak yeni pencerenin yardımıyla anlayabilirsiniz.

Dikkat: Sistem ve Veri Kaydı

DİKKAT: SİSTEM VE VERİ KAYDI

Bu uygulamayı kullandığınızda, bilgisayarınızdaki verilerin herhangi bir şekilde zarar görmesi söz konusu değildir. Windows'u önceki bir tarihe geri döndürmek, aradaki zaman İçerisinde kaydettiğiniz belgelerin veya resimlerin de yok olması anlamına gelmez. Bu prosedür, sadece sistem kaydı olan programlar veya donanımların kullandığı sürücüler İle İlgilidir. Eski bir tarihe geri döndüğünüzde, en kötü İhtimalle bir donanımın sürücülerini silmiş olabilirsiniz. Masaüstü resminizi tekrar seçmek zorunda kalmanız da mümkündür.

BİLGİ: GERİ YÜKLEME NOKTALARI

Bilgisayarınızda yapacağınız her işlemden önce geri yükleme noktası oluşturmanıza gerek yoktur. Çünkü Windows XP, zaten düzenli aralıklarla geri yükleme noktaları oluşturmaktadır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 38 Yorum

bilinmesi faydalı konulardan.

Sadece olumlu sonucu yazmışsınız.
Peki ya benim başıma geldiği gibi, seçtiğim hiçbir tarihe de geri yükleme yapılamıyorsa tavsiyeniz nedir?Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

geri yükleme windows me ile gelen devrim gibi bir özellik.

arkadaşlar sistem geri yükleme bilgisayarda ciddi bir değişiklik yapmamış iseniz geri dönderir yoksa döndermez dönderse ne olurki zaten bir işe yaramaz benim açımdan bakınca onu kapatın gitsin fuzili hardiskte yer kaplıyor.Norton ghost ile imaj alın bi sorun oldummu on yükleyin kesin çözüm.

En doğrusu hard diski 2 partition olarak kullanmak.2.partition kısmına önemli dosyalarınız kaydedin. Ve çok önemli dosyalarınızın bir yedeğinide dvdlere kaydedebilirsiniz.

arkadaşlar size bir uyarı bu yöntem sadece sistem dosyalarını geri getirir. çalışma belgelerinizde yani excel, word , vs. vs. belgelerde eski haline dönme olmaz. bilginize...

sistem geri yükleme silinen fotoları geri getirir mi?

geri dönüsüm noktası oluşturamıyorum verilen takvim sadece bu günün kalın olarak veriyo geride bi tarih yok...

benim pc de sistem geri yükleme noktası yok bilgisyarı servsise verdim bir ay önce aldım kullanıyorum ama geri yükleme noktası yok

geri yükleme noktasında takvim gözükmüyor problem burada zaten.takfimi nasıl bulacağız teşekkürler

Gec kaldim sizi gormekte.....SORULARIMIN CEVAPLARINI BULABILIYORUM.Yakinda kayit olacagim, tesekkur ederim.

sistemi geri alma en fazla kaç ay geri gidiyo.2-3 ay önce kaybettiğim resimlerimi almak istiyorum nasıl yapmam gerekiyo.. şimdiden tesekkürler

formattan önceki fotoları tekrar nasıl alabiliriz

ben önceden bir geri yükleme noktası oluşturmamıştım ama şimdi geri yüklemek istiyorum ne yapabilirim

benim pc xp eski acontlarim silindi simdi geri yuklemek istiyorum sistemi geri yukleyi tikladigimda kirmizi carpi isreti cikiyor ve acilmiyor ne yapmam gerekiyor tekrar yuklemeyi deniyorum oda olmuyor

vista için sistemi geri yükleme

ya siz burda yazmışsınız her türlü detayı emeğinize sağlık ama vistada 2.aylık sistemi geri alma bir türlü olmuyor lütfen bu konudada yardımcı olurmusunuz şimdiden emeğinize sağlık

ama ben biliyorum ama olmuyor ile yazıyor bak''' lütfen geri yükleme noktanız için açıklama girin'''''' diyor:S yaaaa lütfen yardım

BILGISAYARDAN SES CIKMIYOR NASIL YAPABILIRIM

live olarak sistem geri yükleme yapabilirmiyiz?

ben yükleme yaptığım mayıs ayından önceki aya nisana geçemiyorum ne yapabilirim?

sistem geri yüklemede geçmiş aya dönemiyorum ne yapabilirim

Bu ne ya bilgisayar gitti annemin bilgisayarını kullanıcam.

NOT:Sakınn bu işlemi denemeyin çünkü bilgisayar gidiyor vista da

sistem geri yüklemede geçmiş aya dönemiyorum,ne yapmalıyım.hazirandan mayısa ve daha geriye gidemiyorum,yardımcı olursananız sevinirim.

yüklenmiyor kardeşim yüklenmiyor

bende de aynı sorun var sistem geri yüklemeyi önceki tarihlere alamıyorum ne yapabilirim

GERISISTEM OLUSTURAMIYORUM

FORMAT ATTIĞIM TARİH SİLİNMİS GERİYÜKLEME YAPILMIYOR

abi ondan sonra sisitemi geri yükleyin basınca geri yükleme noktası oluştur kısmına ne yazılacak hemen cvb yazarmısın sağol

YHA bnm bilgisayarda sistem geri yükleniyor ama tamamlanamadı diyor napacam kardes

Yeni format attırdım şimdi "Sistem geri yükleke noktası oluşturmuyor yazıyor. Daha önce geri yükleme yaprken formattan sonra bu işlem gerçekleşmiyor. Lütfen yardımcı olurmusunuz. Hangi proğramı yüklemem gerekiyor. Bana göre çok kıymetli bazı resimlerim ve şiirlerim kayboldu acil yardım.

@24 Eyl 2011 00:08 maalesef formatta o bilgileri kaydetmezseniz kayboluyor

herşeyi yaptım ama kardeş takvimde kalın sayı yok o yüzdende takvimde kaldım napabilirim acaba

gerçektende işe yarıyor.

ya başlat menüm gizlenmiş nasıl geri getirebilirim

Degerli Chip yoneticileri, Bilgisayarimi uzun bir sure kullanmadigim (3 yil) icin calistirdigimda sisteme ulasamiyorum.Bu konuda bana yardimci olursaniz cok memnun olacagim.. Selamlar Selahattin

excelde yazdığım yazılar gizlenmiş bulamıyorum

http://sistem.generali.com.tr/Login.aspx?ReturnUrl=%2f

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir