Word'de Otomatik Sözlük

Word ile çalışırken aynı kelimeleri tekrar tekrar yazmanıza gerek yok.

Otomatik Metin Özelliğini Kullanmak

3- Bu işlemi daha da kolaylaştırmak için araç çubuklarım kullanabilirsiniz. "Görünüm" menüsüne tıklayın ve "Araç Çubukları" satırını seçin.

Karşınıza gelen araç çubukları arasında "Otomatik Metin" seçeneğinin de bulunduğunu göreceksiniz.

4- Belirlenmiş bir kelime veya kelime grubunu otomatik metin listesine eklemek için yapmanız gereken; metnin içindeki kelimeleri seçip "Otomatik Metin" araç çubuğundaki "Yeni"ye tıklamaktır.

5- Buraya otomatik olarak tamamlanmasını istediğiniz kelimeyi yazın ve işlemi onaylayın. Artık bu kelimenin ilk harflerini her yazdığınızda, Word de geri kalan kısmı otomatik olarak tamamlamayı önerecektir. Kabul etmek için tek yapmanız gereken, "enter"a basmak.

6- Uzun bir metni sıkça tekrarlıyorsanız, kısayol tuşlarını kullanarak büyük zaman kazanabilirsiniz. Bunun için "Araçlar" menüsünde yer alan "Özelleştir" seçeneğine bir kez tıklayın ve "Araç Çubukları" sekmesinin sağ alt tarafında bulunan "Klavye" düğmesine basın.

7- "Kategoriler" bölümünden "Otomatik Metini seçtiğinizde, sağdaki kutuda otomatik tamamlama için belirlenmiş tüm kelimelerin bir listesini göreceksiniz. Listedeki herhangi bir kelimeye kısayol tuşu vermek isterseniz, unutmayacağınız bir tuş kombinasyonuna basın ve ardından seçiminizi onaylayın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

kelime dağrcığımıza katkısı olur

gayet faydalı br konu...

pratik ve zaman kazandırıcı bir konu....

tez yazan arkadaşların dikkatine

ben bilgisi olan arkadaşlara bir soru sormak istiyorum (XPİMAJ)ne anlama geliyor teşekkür edrim

Bu özellik Office (Word) 2010'da çalışmıyor. kelimenin ilk 4 harfini yazdığınızda önceki sürümlerde -daha önce tanımladığınız- otomatik metni eklemek için tıklayınız yazıyordu. Word 2010'da bu özellik problemli.

2007'de de yok

metin gelecek

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Otomatik Metin Özelliğini Kullanmak
3
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir