Yazıcı Hakkında Herşey

Piyasada bulabileceğiniz farklı yazıcı tipleri arasında kararsız kalmayın.

Belgeleri kağıt üzerine aktarmak, ancak kaliteli bir yazıcının yardımıyla gerçekleşebilir. Bu bölümde, piyasada bulabileceğiniz yazıcı tiplerini ve özelliklerini öğreneceksiniz.

Bilgisayarların yaygınlaşması, kağıt kullanımını da önemli oranda azalttı. Ama bu durum, artık kağıtlara ihtiyaç duymayacağımız anlamına da gelmiyor. Örneğin değerli belgeleri bilgisayarda saklarken, çoğu zaman arşiv amaçlı baskılar da yapıyoruz. Ayrıca bilgisayardaki bilgiler genellikle resmi geçerlilik taşımıyorlar ve kağıt üzerine basılmaları gerekiyor.

Bir belgeyi kağıt üzerine basmanızı sağlayan cihazlara, genel olarak yazıcı ismi verilir. Ancak konunun derinine inerseniz, piyasada birçok farklı yazıcı teknolojisi bulunduğunu göreceksiniz. Hangi teknolojiyi tercih edeceğiniz ise, yazıcıyı ne amaçla kullanacağınıza bağlı.

Yazıcı satın alırken, onu hangi sıklıkla kullanacağınızı, yazdırılacak ortalama sayfa sayısını ve istediğiniz baskı kalitesini doğru olarak belirlemenizde yarar var. Artık seçiminizi rahatça yapabilirsiniz...

Nokta Vuruşlu Yazıcılar

NOKTA VURUŞLU YAZICILAR

İğneli yazıcılar olarak da bilenen bu cihazlar, standart bir daktilonun bilgisayara bağlanmış haline benzetilebilir. Daktilolarda gördüğümüz mürekkep şeritleri, nokta vu-ruşlu yazıcılarda da yerlerini alıyorlar. İğnelerin bu şeritlere vurması ve kağıt üzerine baskı uygulaması ise, mürekkebin kağıda aktarılmasını sağlıyor.

Günümüzde daha çok fatura ve evrak baskıları için kullanılan nokta vuruşlu yazıcıların yüksek çözünürlükteki grafik ya da resimler konusunda başarılı olduğu söylenemez. Bu tip yazıcıların bir diğer dezavantajı ise, çalışırken çok fazla gürültü yapmaları. Ancak konu mürekkep ömrü ve baskı maliyeti olduğunda, nokta vuruşlu yazıcılar diğer rakiplerinin önüne geçmeyi başarıyorlar.

Birkaç yıl öncesine kadar en çok kullanılan yazıcı tipi olan nokta vuruşlu yazıcılara, günümüzde banka ve devlet dairelerinde rastlıyoruz. Çünkü bu teknoloji, fatura ve irsaliye gibi özel ofis belgelerinin yazdırılmasını büyük oranda kolaylaştırıyor.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar

MÜREKKEP PÜSKÜRTMELİ YAZICILAR

İlk olarak 1976 yılında IBM tarafından kullanıcılara sunulan mürekkep püskürtmeli yazıcılar, kağıdın üzerine sıvı mürekkebin püskürtülmesi yöntemiyle çalışıyorlar. Nokta vu-ruşlu yazıcılarda gördüğümüz kağıda baskı uygulanması tekniğinin aksine, bu tip yazıcılarda kağıt üzerine herhangi bir temas söz konusu değil.

Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda kullanılan iki farklı teknolojiden bahsetmek mümkün. Canon ve HP'nin geliştirdiği Buble-Jet (Ink-Jet) teknolojisinde, kartuş içerisindeki mürekkep kaynama noktasına gelene kadar ısıtılır ve oluşan buhar, mürekkebin dışarıya püskürtülmesini sağlar. Epson ise, ısıtma yöntemi yerine elektrik sinyallerim kullanıyor, tlektrık sinyalleri, kartuş içerisinde küçük titreşimler yaratıyor ve mürekkep damlaları da bu şekilde kağıda aktarılmış oluyor.

Mürekkep püskürtmeli yazıcıların hemen hepsinde, bir siyah ve bir de renkli mürekkep kartuşu bulunur. Renkli kartuşların içerisinde, kırmızı, yeşil ve mavi olmak üzere üç temel renge yer verilmiştir. Farklı renk tonları ise, bu üç rengin ve siyah mürekkebin uygun miktarlarda karıştınImasıyla elde edilir.

Son on yıl içerisinde bu tip yazıcıların kaliteleri, fotoğraf baskısı yapabilen gelişmiş yazıcıların kalitesini yakalamış vefiyatları da oldukça düşmüştür. Ev kullanıcıları için en çok tercih edilen yazıcı türüdür. Nokta vu-ruşlu yazıcılara göre biraz daha pahalı olmalarına karşılık, özellikle A4 baskılarda çok başarılı sonuçlar vermektedirler.

Lazer Yazıcılar

LAZER YAZICILAR

Lazer yazıcılar, mürekkep püskürtmeli modellerde gördüğümüz standart mürekkep kartuşlarını kullanmaz. Baskı işlemi, "toner" adı verilen büyük bir ünite içerisinde saklanan toz mürekkep yardımıyla gerçekleşir. İlk olarak bilgisayardan gönderilen verilerin yardımıyla yazıcının belleğinde sanal bir sayfa oluşturulur. Daha sonra bu sayfanın kağıdın geçeceği silindir üzerine aktarılması gerekir. Bu işlemi yapansa lazer ışınlarıdır. Lazer ışınları silindir üzerine çarptığında, toner ünitesinde saklanan toz mürekkep tanecikleri de bu noktalara yerleşir. Kağıt silindirden geçerken bahsettiğimiz mürekkep tanecikleri de kağıda yapışır ve sonuçta baskı işlemi tamamlanmış olur.

Lazer yazıcıların fiyatlarına baktığınızda, diğer yazılara oranla biraz daha pahalı olduklarını göreceksiniz. Ancak unutmayın ki bir toner ünitesi ile basabileceğiniz sayfa sayısı, standart kartuşlarla basılandan çok daha fazladır. Başka bir deyişle toner'in kullanım ömrü, sıvı mürekkep kartuşlarını rahatlıkla geride bırakabilir. Ayrıca lazer yazıcılar, diğer yazıcı türlerine oranla çok daha hızlı baskı yapabilirler.

Piyasada bulabileceğiniz uygun fiyatlı lazer yazıcılar, genellikle renkli baskı yapamazlar. Eğer yüklü bir ücret ödemeyi göze alırsanız, renkli baskı özelliği sunan özel lazer yazıcıları satın alma şansınız da var. Üstelik bu tip yazıcılarla elde edeceğiniz kalite, neredeyse matbaa seviyesinde olacaktır.

Kağıt Tercihi

KAĞIT TERCİHİ

Her yazıcıda kullanılabilen farklı kağıt türleri vardır. En çok tercih edilenlerse A4, A3 ve performadır. Bir A4 sayfası 297x210 mm, A3 sayfası 420x297 mm ölçülerindedir. Performa ise, genellikle nokta vuruşlu yazıcılarda kullanılır ve kenarları deliklidir.

Bilgi: Farklı Bağlantılar

BİLGİ: FARKLI BAĞLANTILAR

Yazıcıların bilgisayara bağlanması için farklı yöntemler kullanılabilir. Birkaç yıl öncesine kadar en çok kullanılan yöntem, LPT (yazıcı bağlantı noktası) aracılığıyla bağlantı yapmaktı. Son zamanlarda İse, USB teknolojisini kullanan yazıcılar oldukça yaygınlaşmış durumda. Bu teknolojinin getirdiği en büyük yenilik, baskı hızının büyük oranda artmasıdır. Çünkü bilgisayarın yazıcıya veri göndermesi, USB ile çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşebilir. Nadiren de olsa, SCSI arabirimini kullanan yazıcılara rastlayabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

dedigniz gibi lazer yazıcılar diger yazıcılara göre pahalı bende hp3420 yazıcı var toplu sayfa gönderdimmi yazma hatası veriyor.sayfaları3-5 er göndererek yazıcıdan yazdırıyorum.

xerox lazer yazıcı kullanıyorum, alalı neredeyse 2 sene oldu 1000 sayfayı aşkın baskım var hala tonerim bitmedi, gerçekten bereketli.

yazıcı almak isteyenler biraz bekleyin renkli yazıcılarda çok güzel fiyat düşüşleri yaşanacak ayrıca OKI CANON ve XEROX yazıcılara dikkat ilerleme kaydettiler fiyat ve kalite anlamında

püskürtmeli yazıcıların ortalama fiyatları ne kadar acaba? bilgisi olan varmı

hp lazer gayet güzel

iyi deil fiyat söle

ben bir yazıcı alıcam ama nasıl çalısır ne yapar bılmedığım ıcın bu sıteye geldım EEEE hani bilgi

CHIP: Teknik sorularınıza Forum bölümümüzde (http://www.chip.com.tr/forum) cevap alabilirsiniz.

--"Mürekkep püskürtmeli yazıcıların hemen hepsinde, bir siyah ve bir de renkli mürekkep kartuşu bulunur. Renkli kartuşların içerisinde, kırmızı, yeşil ve mavi olmak üzere üç temel renge yer verilmiştir."--

DÜZELTME: Kartuşların içindeki üç temel renk kırmızı,sarı ve mavi'dir.

renkli kartuşlarda üç ana renk vardır sarı, mavi, kırmızı
karışımlar aşağıdaki gibidir:
kırmızı+mavi=mor
Kırmızı+sarı=turuncu
sarı+mavi= YEŞİL olur

%10,11 oldummmm

bunlar basit şeyler

@amigrasb hepsini çok biliyon heraldee!

kısa ve öz bilgiler teşekkürler.

dedigniz gibi lazer yazıcılar diger yazıcılara göre pahalı bende hp3420 yazıcı var toplu sayfa gönderdimmi yazma hatası veriyor.sayfaları3-5 er göndererek yazıcıdan yazdırıyorum.

saolun çok yardımcı oldunuz diğer siteler genellikle hep saçmalamış hiçbir şey anlamadım

tşkrlr bende bu siteyi beğendim ama biraz daha uzun ola bilirdi bunu araştırmamın nedeni performans ödevimin olması yine söylediğim gibi biraz daha uzun olabilirdi uzun olması için diğer sitelerden de yardım aldım yinede çok teşekkürler by.

@24 Ara 2013 17:43 bence.de biraz daha uzun olsaydı çok güzel olurdu ama uzun olmamış beeimde bu pervormans ödevim ondan yazdım ama bende bazı sitelerde yardım aldım yinede bu siteyi çok beğendim arkadaşlarım benim yaaaa

gerçekten çok kısa ve basit ve hatta öz bir şekilde bir bilgi vermişler bu sitede bence değilmi

BTKT performans ödevi saol

öretmen 3 sayfalık dedi 3 sayfa yerine yarım sayfa oldu

ben bunu ödev için baktım ve en iyisi bu ve çok kısa ve bilgili :D

vgdcr5e7d5utdf5r4de5r65rf675

aynen ödevimi yaptım ya o bana yeter

@19 May 2014 11:07 bence cok kısa ben bu bilgi yetersiz bldmmm

oh be odevimi yapabildim chıp sen olmasan ne yapardım hic bilmem

kısa olması çok ii kısa ve öz yaptım ödevimi OOOOOOO¦¦¦

@05 Ara 2014 11:46 harika çok beyendim . biras kısa ama harika bir yazı.TEŞEKKÜRLER

BİRAZ KISA AMA OLSUN HARİKA BİR YAZI .TEŞEKKÜRLER...

merhabalar , canon marka yazıcı üzerinde karar kıldım fakat birbirine özellik açısından denk iki yazıcı arasında kaldım yardımlarınızı bekliyorum ilki canon mf6180dw diğeri ise canon mf229dw görüşlerinizi bekliyorum selamlar.

MERHABA. Elimde hp officejet 4500 yazıcı mevcut fakat power kablosunu kaybettim. Power kablosu ise adaptörlü olduğu için piyasadan temin etmek güç. Bu modelin power kablosu 32 V. Bir yakınımda ise yine hp nin farklı bir modeline ait power kablosu var o ise 30V. Sizce bu power kablosu benim yazıcıyı sorunsuz çalıştırır mı yazıcı girişi aynı mor tırnaklı. Tek fark Voltaj. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir