Ahmet Ertuğrul

Opera Widgets

Eklenti mi arıyorsunuz?

Opera Widget'ları da eklentiler gibi. Aldığınız widgetları menü çubuğunda Bileşenler altından kullanabilirsiniz. Beğendiğiniz widgetların sayfasından "Launch"a tıklayın. Widget çalışacak ve tutmak isteyip istemediğinizi soracak.

Ben çok fazla widget kullanmıyorum zaten hangi widgetları kullanabilirim diye bir araştırma da yapmadım. Opera Türkçe forumunda önerilmiş olan bazı widgetları aldım sadece. Yine de Opera kullanıcıları Opera'da böyle bir şey olduğunu bilsin istedim.

Kendi kullandığım widgetları anlatacağım.
Ödüllü bir widget; Ninja Ropes Extreme, bu eğlenceli basit bir flash oyunu. [/url]

Opera vs Microsoft

Eski sayılabilecek bir haber ama bakmadan geçmeyin derim, en azından tarafsız...

Bu haberi bu konuda çıkan yanlı haberler ve benim gibi yanlış bilgilendirildiğini düşündüğüm okurlar için alıntıladım. Yapılan haberlerin aksine Opera Microsoft'a dava açmadı, dava açan AB'ydi. Opera AB'ye şikayette bulundu ve bu şikayete Firefox ve Google Chrome'da katılmıştı.

Konumuz AB ile MS arasında bi süredir vuku bulan, 'IE önyüklü gelsin mi gelmesin mi' tartışması. Sonuç AB cephesi: 1 Microsoft: 0

Bu haberimizi biraz değişik bir formatta yapalım en iyisi:

AŞAMA 1: AB Microsoft'u yeni işletim sisteminde potansiyel kullanıcılara kendi web tarayıcısı Internet Explorer'ı tek seçenek olarak dayatmaması yolunda uyarır. 'Eğer yine böyle yaparsan ceza kapıda' diye de sopa göstermeyi ihmal etmez.

ARA AŞAMA: Başta Norveç'li Opera olmak üzere diğer tüm tarayıcılar konu bu olunca hemen birleşirler ve lobi faaliyetlerine başlarlar. Safari ise kenardan olayları izler.

AŞAMA 2: MS, AB'den gelen 'alternatiflerin yer aldığı seçimlik ekran' baskılarına boyun eğmemekte direnir ve verdiği kararda Avrupa sınırları içerisindeki bölgelere dağıtımını yapacağı Windows 7 işletim sistemlerinin hiçbirine Internet Explorer'ı konuşlandırmayacağını söyler ne de tabii ki diğer alternatifler…

ARA AŞAMA: Bununla da yetinmeyen MS, dünyanın geri kalan bölgelerindeki tüketicileri halihazırda halen yürürlükte olan yükseltme programından faydalanabileceklerken, AB vatandaşlarına bu kapıyı kapayacağını açıklar. Böylece, Windows 7'nin çıkacağı tarih olan 22 Ekim ile günümüz arasında herhangi bir Vista temelli bilgisayar alan Avrupa'lı kullanıcı (ki biz bu gruba dahil değiliz) Win7'ye geçebilmek için ekstra bir tutar ödemek zorunda  kalır. Ama MS bunula da yetinmez ve  AB ülkelerine bir sürprizi daha hazırlar. Buna göre, yine  dünyanın diğer bölgeleri sadece Win7'nin yükseltme versiyonunu edinebileceklerken, Avrupalılar tam sürüm bir Win7 satın almak mecburiyetinde tutulur.

AŞAMA 3: AB tüm bu 'uzlaşmacı' adımlara yanaşmamakta direnir ve MS'e yapmasını istedikleri şeyin tek olduğunu yine yeni yeniden hatırlatır.

ARA AŞAMA: Bu arada yine kahramanlarından birinin AB olduğu, sanık sandalyesinde ise Intel'in yer aldığı 'tekelcilik temalı' bir başka dava daha sonuçlanır. Intel tarihin alanında gördüğü en ağır cezai yaptırıma tutulup, ezeli rakibi AMD'ye 1.5 Milyar Dolarını kaptırır. Ki bu sebeple 21 yıl ertesinde ilk kez çeyreklik bazda zarar açıklar.

VE NİHAi AŞAMA: Intel'den ibret aldı mı bilinmez, ama beyaz (gerçi henüz kirli beyaz) bayrağı çeken MS, AB'nin isteğini 'hemen hemen' uygulayacağını beyan eder.  Buna göre Windows 7'yi ilk kez açan kullanıcılar karşılarında bir ekran görürler ve bu ekranda IE'yi yüklemek ya da tamamen devredışı bırakmak arasında seçim yapmaları istenir. Bununla da yetinmeyen MS bilgisayar üreticilerine de diledikleri internet tarayıcısını önceden yükleme hakkı tanır.

Velhasıl AB durumdan duyduğu memnuniyeti beyan eder, diğer alternatif tarayıcılar yani Opera, Firefox ve Chrome derin bir oh çeker ve Safari'nin aklından ise 'acaba ben de bir gün böyle büyüsem benim de başıma bunlar gelir mi?' diye geçer :)

Alıntıdır:http://www.pclabs.com.tr/2009/07 ... i-yerine-getiriyor/

Fable 2 PC versiyonu istiyoruz ¦ Neden Opera Kullanıyorum?
[url=http://www.operaturkiye.net/operalat?katilimci=Ahmet Ertugrul/][/url]

Opera Kullanıcı Javascript Betikleri

Google'ın büyütülmüş arama sayfasını eski haline getirebilirsiniz

Bilindiği gibi Opera'da birçok özellik rakiplerinin aksine eklentisiz, tarayıcıya dahil olarak geliyor. Bu bakımdan son kullanıcılara konfor sağlıyor ancak yine de bazı ek özellikler istiyor olabilirsiniz. Bunun için Opera'ya daha fazla fonsiyonellik kazandıran kullanıcı betikleri, widgetlar ve plug-inler mevcut. Bu yazıda betiklerin nasıl kurulacağını örnek bir betikle anlatacağım.

Önce tercihen C:\Program Files\Opera\Opera 10 ana klasöründe bir klasör açıyoruz. Bu klasörün içine kullanmak istediğimiz betikleri koyacağız. Ona göre bir isim verin. Sonra Opera menü çubuğundan Araçlar->Tercihler->Gelişmiş->İçerik->Javascript Seçenekleri'ne geliyoruz. Açılan kutunun en altında "Kullanıcı Javascript Dosyaları" yazan yerden "Seç"e tıklıyoruz ve yeni oluşturduğumuz betik klasörümüzü buluyoruz.

Şimdi istediğiniz opera kullanıcı javascript betiğini bu klasörün içine atıp Opera'yı yeniden başlatıyoruz. Bu kadar.
Chip Online'da da yer aldığı üzere Google arama sayfasında bazı, çoğu kişinin sevmediği, değişikliklere gitmişti. Örnek betiğimizle Google arama sayfasını eski haline getireceğiz.[/url]