Ahmet Ertuğrul

Problemlerle mi Yoksa Çözümlere mi Odaklanmalı?

Çözümlere...İki ilginç anekdot bu yazıda.

PROBLEMLERE ODAKLANMAK ile ÇÖZÜMLERE ODAKLANMAK arasındaki fark:

Durum 1: NASA uzaya astronot gönderdiğinde tükenmez kalemlerin yer çekimi olmayan ortamda çalışmadığını fark etti (yerçekimi olmadığı için mürekkep kağıdın üzerine akmıyordu).
Çözüm 1: Bu problemin çözümü NASA'ya ilave 12 milyon dolara mal oldu. Öyle bir tükenmez kalem ürettiler ki bu kalem yerçekimsiz ortamda, yukarı yönde, suyun altında ve sıfırın altında 300 C 'ye kadar olan sıcaklıklarda yazı yazmaya olanak sağlıyordu.
Çözüm 2: Peki Ruslar ne yaptı...?? Kurşun kalem kullandılar. )

Durum 2:Japon yönetim sistemindeki en hatırda kalır çalışmalardan bir tanesi Japonya'daki en büyük kozmetik firmalarından birinde yaşanan boş sabun kutusu problemidir. Müşterilerden birisi firmaya, aldığı sabun kutusunun boş olduğu konusunda şikayette bulunmuştur. Yetkililer hemen, üretilip paketlenen sabun kutularını sevkiyat birimine gönderen hattı izole ettiler. Bu sırada bir şekilde bir sabun kutusunun hattan içi boş şekilde geçtiği tespit edildi. Yönetim, mühendislerine problemi çözmesi için talimat verdi..
Çözüm 1: Mühendisler iki kişi tarafından kullanılan yüksek çözünürlükte bir X-ışını cihazı tasarlamak için ciddi uğraş verdiler. Bu sayede hattan geçen bütün sabun kutuları izlenebilecek ve boş olmadıklarından emin olunacaktı.
Çözüm 2: Küçük bir şirketteki sıradan bir isçi aynı problemle karşılaştığında, X-ışını vb karmaşık şeylerle uğraşmadı, onun yerine farklı bir yol buldu. Güçlü endüstriyel bir elektrikli vantilatör alarak hatta doğru yöneltti. Vantilatörü açtığı anda dolu olan kutular hattan geçerken boş olanlar hattın dışına doğru savruldu.

Buradan çıkarılacak dersler
- Her zaman basit çözümler arayın
- Problemleri çözmek için mümkün olan en basit çözümü tasarlayın
- Her zaman çözüme odaklanın.

Alıntıdır.

Neden Opera Kullanıyorum?
İndirmek için tıklayın=>>> [url=http://www.operaturkiye.net/operalat?katilimci=Ahmet Ertugrul][/url]

Windows 7 ve Vista'da Kısayol Oklarını Kaldırmak

Bunu XP'de yaptığınız yöntemle yaptığınızda beklenmedik sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Not: Çok okumak istemeyenler direk kalın yazılmış kısma geçsin.

XP'de bu işlem için ya kayıt defterinde IsShortcut değerini silerdik ya da TweakUI programıyla bir ayar yapardık.

Windows 7'de ise bu yöntemler yine geçerli fakat ileride belli olmayan bir zamanda beklenmedik sorunlarla karşı karşıya gelebilirsiniz.

İlk ben de kayıt defterinde HKEY_CLASSES_ROOT\lnkfile'da IsShortcut değerini silmiştim fakat bir süre sonra görev çubuğuna hiçbir programı ekleyemediğimi fark ettim. Bunun üzerine yaptığım araştırmada sorunumun bu sildiğim dize değerinden kaynaklandığını öğrendim. Çözümü anlatan blog yazarı "Windows 7'de kısayol oklarını kaldırmanın doğru yolu" gibi bir başlık yazmış. Söz konusu çözüm ise silinen IsShortcut'ın elle kayıt defterine yeniden girilmesi ve kısayol oklarını silmek yerine onları şeffaflaştırarak görünmez yapmaya yarayacak yeni bir kayıt değerinin yine elle kayıt defterine girilmesiydi. Bunu uyguladım, birkaç gün sonra yeni bir yazılım yükledim, masaüstü simgeleri yenilendi bir de ne göreyim; masaüstündeki bazı simgeler siyah birer kutu şeklinde görünüyor.

Sorunu anlatan şöyle bir resim buldum;

Sorun yeni yüklediğim programdandır diye düşünüp programı kaldırdım, bir düzelme yok. Bir defa daha arama-okumaya giriştim. Arama motoruyla arama yaptığımda sorunuma ilişkin birkaç bağlantı buldum. Başka bir makalede yorumlarından anladığım kadarıyla yine kısayol oklarını şeffaflaştırmak için kayıt defterine bir değer eklemesini önermiş ancak siyah kutu simge problemleri üzerine yazar bu iş için ufak bir program yazmış; Windows 7 ve Vista için. Program ufak olmasına karşılık kurulum gerektiriyor ancak çok kolay ve kullanışlı.

Bu adresten programı indirebilirsiniz.
64 bit versiyonu

Bu sayfadan da makaleye, program ayrıntıları için ulaşabilirsiniz.
http://www.howtogeek.com/howto/windows-vista/disable-shortcut-icon-arrow-overlay-in-windows-vista/


1. Burayı seçerseniz artık oluşturduğunuz kısayolların sonunda kısayol/shortcut yazmayacak.
2. Burayı seçerseniz kısayol oku yerine sizin bir resim seçmenizi isteyecek.

Neden Opera Kullanıyorum?
İndirmek için tıklayın=>>> [url=http://www.operaturkiye.net/operalat?katilimci=Ahmet Ertugrul][/url]

Opera Widgets

Eklenti mi arıyorsunuz?

Opera Widget'ları da eklentiler gibi. Aldığınız widgetları menü çubuğunda Bileşenler altından kullanabilirsiniz. Beğendiğiniz widgetların sayfasından "Launch"a tıklayın. Widget çalışacak ve tutmak isteyip istemediğinizi soracak.

Ben çok fazla widget kullanmıyorum zaten hangi widgetları kullanabilirim diye bir araştırma da yapmadım. Opera Türkçe forumunda önerilmiş olan bazı widgetları aldım sadece. Yine de Opera kullanıcıları Opera'da böyle bir şey olduğunu bilsin istedim.

Kendi kullandığım widgetları anlatacağım.
Ödüllü bir widget; Ninja Ropes Extreme, bu eğlenceli basit bir flash oyunu. [/url]

Opera vs Microsoft

Eski sayılabilecek bir haber ama bakmadan geçmeyin derim, en azından tarafsız...

Bu haberi bu konuda çıkan yanlı haberler ve benim gibi yanlış bilgilendirildiğini düşündüğüm okurlar için alıntıladım. Yapılan haberlerin aksine Opera Microsoft'a dava açmadı, dava açan AB'ydi. Opera AB'ye şikayette bulundu ve bu şikayete Firefox ve Google Chrome'da katılmıştı.

Konumuz AB ile MS arasında bi süredir vuku bulan, 'IE önyüklü gelsin mi gelmesin mi' tartışması. Sonuç AB cephesi: 1 Microsoft: 0

Bu haberimizi biraz değişik bir formatta yapalım en iyisi:

AŞAMA 1: AB Microsoft'u yeni işletim sisteminde potansiyel kullanıcılara kendi web tarayıcısı Internet Explorer'ı tek seçenek olarak dayatmaması yolunda uyarır. 'Eğer yine böyle yaparsan ceza kapıda' diye de sopa göstermeyi ihmal etmez.

ARA AŞAMA: Başta Norveç'li Opera olmak üzere diğer tüm tarayıcılar konu bu olunca hemen birleşirler ve lobi faaliyetlerine başlarlar. Safari ise kenardan olayları izler.

AŞAMA 2: MS, AB'den gelen 'alternatiflerin yer aldığı seçimlik ekran' baskılarına boyun eğmemekte direnir ve verdiği kararda Avrupa sınırları içerisindeki bölgelere dağıtımını yapacağı Windows 7 işletim sistemlerinin hiçbirine Internet Explorer'ı konuşlandırmayacağını söyler ne de tabii ki diğer alternatifler…

ARA AŞAMA: Bununla da yetinmeyen MS, dünyanın geri kalan bölgelerindeki tüketicileri halihazırda halen yürürlükte olan yükseltme programından faydalanabileceklerken, AB vatandaşlarına bu kapıyı kapayacağını açıklar. Böylece, Windows 7'nin çıkacağı tarih olan 22 Ekim ile günümüz arasında herhangi bir Vista temelli bilgisayar alan Avrupa'lı kullanıcı (ki biz bu gruba dahil değiliz) Win7'ye geçebilmek için ekstra bir tutar ödemek zorunda  kalır. Ama MS bunula da yetinmez ve  AB ülkelerine bir sürprizi daha hazırlar. Buna göre, yine  dünyanın diğer bölgeleri sadece Win7'nin yükseltme versiyonunu edinebileceklerken, Avrupalılar tam sürüm bir Win7 satın almak mecburiyetinde tutulur.

AŞAMA 3: AB tüm bu 'uzlaşmacı' adımlara yanaşmamakta direnir ve MS'e yapmasını istedikleri şeyin tek olduğunu yine yeni yeniden hatırlatır.

ARA AŞAMA: Bu arada yine kahramanlarından birinin AB olduğu, sanık sandalyesinde ise Intel'in yer aldığı 'tekelcilik temalı' bir başka dava daha sonuçlanır. Intel tarihin alanında gördüğü en ağır cezai yaptırıma tutulup, ezeli rakibi AMD'ye 1.5 Milyar Dolarını kaptırır. Ki bu sebeple 21 yıl ertesinde ilk kez çeyreklik bazda zarar açıklar.

VE NİHAi AŞAMA: Intel'den ibret aldı mı bilinmez, ama beyaz (gerçi henüz kirli beyaz) bayrağı çeken MS, AB'nin isteğini 'hemen hemen' uygulayacağını beyan eder.  Buna göre Windows 7'yi ilk kez açan kullanıcılar karşılarında bir ekran görürler ve bu ekranda IE'yi yüklemek ya da tamamen devredışı bırakmak arasında seçim yapmaları istenir. Bununla da yetinmeyen MS bilgisayar üreticilerine de diledikleri internet tarayıcısını önceden yükleme hakkı tanır.

Velhasıl AB durumdan duyduğu memnuniyeti beyan eder, diğer alternatif tarayıcılar yani Opera, Firefox ve Chrome derin bir oh çeker ve Safari'nin aklından ise 'acaba ben de bir gün böyle büyüsem benim de başıma bunlar gelir mi?' diye geçer :)

Alıntıdır:http://www.pclabs.com.tr/2009/07 ... i-yerine-getiriyor/

Fable 2 PC versiyonu istiyoruz ¦ Neden Opera Kullanıyorum?
[url=http://www.operaturkiye.net/operalat?katilimci=Ahmet Ertugrul/][/url]

Opera Kullanıcı Javascript Betikleri

Google'ın büyütülmüş arama sayfasını eski haline getirebilirsiniz

Bilindiği gibi Opera'da birçok özellik rakiplerinin aksine eklentisiz, tarayıcıya dahil olarak geliyor. Bu bakımdan son kullanıcılara konfor sağlıyor ancak yine de bazı ek özellikler istiyor olabilirsiniz. Bunun için Opera'ya daha fazla fonsiyonellik kazandıran kullanıcı betikleri, widgetlar ve plug-inler mevcut. Bu yazıda betiklerin nasıl kurulacağını örnek bir betikle anlatacağım.

Önce tercihen C:\Program Files\Opera\Opera 10 ana klasöründe bir klasör açıyoruz. Bu klasörün içine kullanmak istediğimiz betikleri koyacağız. Ona göre bir isim verin. Sonra Opera menü çubuğundan Araçlar->Tercihler->Gelişmiş->İçerik->Javascript Seçenekleri'ne geliyoruz. Açılan kutunun en altında "Kullanıcı Javascript Dosyaları" yazan yerden "Seç"e tıklıyoruz ve yeni oluşturduğumuz betik klasörümüzü buluyoruz.

Şimdi istediğiniz opera kullanıcı javascript betiğini bu klasörün içine atıp Opera'yı yeniden başlatıyoruz. Bu kadar.
Chip Online'da da yer aldığı üzere Google arama sayfasında bazı, çoğu kişinin sevmediği, değişikliklere gitmişti. Örnek betiğimizle Google arama sayfasını eski haline getireceğiz.[/url]