Ahmet Ertuğrul

Avatar'a sonunda gittim

Film incelemesi. İzlemeyi düşünüp de hala izlememişler okumasa daha iyi :)


Finaller, kapalı gişeler derken bir türlü gidemediğim Avatar'ı sonunda 3 boyutlu olarak izlemek nasip oldu bana da. Her beğendiğim filmden sonra yaptığım gibi yine filmin "bunu gözüm bir yerden ısırıyor" dediğim oyuncuları kontrol etmek için IMDB'ye girdim. Sam Worthington; başrol, filmde "Jake Sully" son Terminatör filminde oynamıştı.

Bir de Albay Miles Quaritch (Stephen Lang). Bu adam kime benziyor derken

Tekken'deki Brian Fury karakterine benzettiğimi anladım. Sonra evde resimleri karşılaştırınca o kadar da benzemediklerini anladım [:X] 

Neyse... filmi beğendim. Film hakkında negatif eleştiriler çok gördüm. Ya da negatif olanlar insanın dikkatini çekiyordur belki bu kadar başarılı bir filmde. Hikayenin orijinal olmamasından tutun da Pandora'nın bir ressamın tablolarından çalındığına, filmin sinema sektörüne vereceği zararlardan, sadece 3 boyutlu gösterildiği için iyi bir film gibi izlenim oluşturduğuna kadar. Çok şükür film yasaklanmadan gidebildim :D

İki yanımda oturan bir abimiz, arada, şöyle dedi oğlu olması muhtemel gence; "...tespitim doğru ama di mi? Modern Kızılderili hikayesi." Bu beni düşünmeye sevk etti. Evet, gerçekten genel tema olarak Amerikan yerlilerinin ana yurtlarının işgaliyle ortak yönleri olabilir. Onun yanında "Na'vi"lerin doğaya verdiği önem, doğadaki her şeyin birbirine bağlı oluşu, avlanmanın ritüelleştirilmesi vs. Kızılderili felsefesine de benziyor. Ancak bu tür bir felsefenin ve Eywa gibi bir doğa tanrıçası/ana tanrıçanın ortaya çıkması her ilkel kültür de mümkündür. Bir de insanlar neden bir şeyi beğenip ondan zevk alacağına, kötü yanlarını arayıp durur o da başka bir konu. Senaryoyla ilgili başka bir eleştiri de zamanında Warcraft III oynamış oyunculardan gelmiş olabilir.

Film 3 boyutlu olmasa da çok rahat, zevkle izlenebilecek bir fantastik macera. Hem görsellik hem de senaryo açısından. Bir ara hikaye yarıda kalacak diye panikledim ama beklediğim gibi olmadı :)

Film bittikten sonra aklımda iki soru kaldı:

Neytiri, Jake'e ilk defa Seze'yi gösterdiğinde "Direk gözlerine bakma" demişti. Şahin, atmaca besleyenler de aynı şeyi söylüyor. Yoksa gözünü oyarmış. Bu bir mit midir yoksa gerçek mi?

İkincisi 3 boyutlu gözlüklerin nasıl çalıştığı. Salona geçene kadar vakit geçirmeye çalışırken sinema afişlerine bakıyordum. Bir tanesinde "XpanD" adlı bu özel gözlüklerin tanıtımı vardı. Bu gözlüklerle görüntü önce sağ sonra sol göze geliyormuş. Bunun için her iki cam da saniyede 140 kez açılıp kapanıyormuş. Nasıl oluyor anlayamadım.

Gitmediyseniz acele edin derim.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Gözlük konusunu bende bilmiyorum ama yırtıcı kuşlarda da durum aynen böyle. hatta direk göz teması kurulmasın diye hayvanların gözleri kapatılıyor av dışında...direk göz temasını challenge olarak algılıyormuş yırtıcı hayvanlar.

Gözlükler şarjlıymış.

Samimi bir yazı olmuş, eline sağlık.

evet gözlük açılıp kapanıyor bende bir kere göörütü hatası verdi açılıp kapandığını gördüm

Sen de yorum yaz