Ahmet Ertuğrul

Prince of Persia (2008)

Bu bir tam çözüm değildir. Oyun hikayesi, sürprizleri, detayları (spoiler) hakkında bilgi içerebilir..


Oyunu dün akşam bitirdim. Oyunu biraz öncekileriyle karşılaştırarak biraz eleştireceğim. İyi ve kötü yanlarıyla.

Oyuna ilk başladığımızda "prens"in yeni kıyafeti dikkatimizi çekiyor. Prens kelimesini bilerek tırnak içinde yazdım. Neden olduğunu biraz sonra söyleyeceğim. Oyunun başında prens Farah diye birine sesleniyor. Kaybolmuş herhalde. İlk ve 3. oyundaki Farah'ya seslenmiyor. Hayır, bunun kahramanımızın eşeği olduğunu öğreniyoruz Elika'yla diyaloglarından. Elika oyun boyunca beraber olduğumuz, birlikte düşmanları alt ettiğimiz sihirli güçlere sahip bir prenses. Daha sonra kahramanımızın da prens değil, bir "Tomb Raider" (mezar soyguncusu) olduğu ve Farah'nın 300 yıllık bir mezardan çalınmış altınlarla yüklü olduğu anlaşılıyor. Özellikle Farah'ya böyle bir gönderme olması bana hoş gelmedi açıkçası.

Prensin akrobatik yetenekleri daha da gelişmiş. Örneğin artık tavanlarda da yürüyebiliyor. Onun yanında oyunun yeni ve eşsiz bir dövüş mekanizması var. Artık saldırıları sadece bloklamak dışında düşmanın kombolarını yarıda bırakmak için bloklamada doğru zamanlama da işin içine girmiş. Artı puan.

Eski oyunlarda olduğu gibi artık ekranda tuşlarla gösterilen kombo bilgileri yok ve 4 saldırı tuşu arasında doğaçlama yaparak yeni kombolar keşfediyorsunuz. Bu saldırılar; oyun boyunca değişmeyen ana silahımız olan kılıcımız, Elika'nın büyüleri, prensimizin demir eldiveni ve zıplama. Kombolar yavaş çekim ve düşmanın havaya fırlatma gibi değişik efektlerle görsel bir şölen haline getirilmiş. Gerçi kombolarla ilgili bilgi menüde var ama kombolar tek tek verilmemiş, onun yerine benim karışık bulduğum bu hareket komboyu bitirir, bu başlatır gibi bir sistem kullanılmış. Ayrıca etrafta düşman yokken kılıcımızla pratik yapma imkanımız da yok. Sinematik dövüşler; artı puan. Doğaçlama kombolar; (ilk başta bir eksi gibi görünse de) artı puan. Pratik imkanı yok sadece düşmanlarla savaşırken komboları keşfediyorsunuz; yine önce eksi gibi düşündüm ama artı puan.

Oyun boyunca yapılan görevler birbirine benziyor; eksi puan. Arada Prince of Persia klasiğine bağlı kalarak oyunu da biraz renklendirmek için puzzlelar var. Oyun boyunca topladığımız ışık tohumarıyla tapınakta Elika'ya yeni güçler kazandırıyoruz. Oyuna renk getiren başka bir unsur. Oyunda dikkatimi çeken başka bir güzellik, 3. oyunda başlayan açık alanlarla gelen özgürlük duygusu bu oyundaki devasa boyutlardaki ortamlarla doruk noktasına ulaşmış.

http://www.gamespot.com/pc/actio ... rkingtitle/images/0

Hikayenin diğer oyunlardan tamamen ayrılması, ana karakterin tamamen farklı bir kişi olması bana iyi gelmedi. Hikaye ve karakterlerden şikayetçi değilim ama. Hikayede biraz İran'ın eski dinlerinden dem vurulmuş. İnteraktif dövüş sistemini de göze alırsak belki Montreal Studios God of War'un başarısından etkilenmiş olabilir. Mazdeizmde ve daha birçok İran eski dinlerinde (aslıda bugünkü dinlerde de) görülen düalizm işlenmiş. İyi ve kötünün sonsuz savaşı.

Not: Düalizm, iyi ve kötünün aynı anda varolması demektir. Mazdeizm (Zerdüştlük), iyiliği ve ışığı temsil eden Ahura Mazdâ'nın (oyunda Ormazd) karşısına kötülüğü ve karanlığı temsil eden Angra Mainyu'yu (Ehrimen, oyunda Ahriman; vuran ruh) koyar. İyilikle kötülük maddeyle ruhu aynı anda paylaşmakta ve onlara hakim olmak için savaşmaktadırlar.

Oyunda ölüp tekrar son kayıttan başlama gibi bir durum söz konusu değil. Ne olursa olsun, evet ne olursa olsun bunu oyunun bir aşamasında daha iyi anlayacaksınız, Elika sizi kurtarıyor ve son checkpointe geri götürüyor. Ve bu checkpointlerden gerçekten çok var. Bana kalırsa eski oyunların sisteminden daha güzel, kesintisiz PoP keyfi. Artı puan.

Bu oyunda eski oyunların aksine haritada gerçekten nereye gittiğiniz görebiliyorsunuz. Artı puan. Grafikler çok iyi. Biraz Street Fighter 4’ü andırıyor. Her seferinde tek düşmanla dvüşüyoruz. İkinci oyunda olduğu gibi yeni kılıçlar edinemiyoruz. Onun yanında 1. ya da 3. Oyunda olduğu gibi ufacık zaman hançerine de takılıp kalmış değiliz. Çok güzel, uzun, doğu silah sanatını yansıtan kıvrık bir kılıcımız var.

 

Gamespot’un dediğine göre Elika Natalie Portman’a çok benziyormuş. Nerdeyse aynı kişi gibiler denmiş.Eski oyunlara göre daha az cutscene var. Hikayeyi daha ayrıntılı bir şekilde anlamak istiyorsanız Elika’yla konuşmanız gerek. Ama hikaye konuşmadan da anlaşılıyor. Oyunun başından itibaren tüm ışık tohumlarını toplamaya çalışırsanız oyunun yarısında tapınaktaki dört gücü elde edebiliyorsunuz. Oyun müziği biraz tekdüze gelebilir ama Elika’nın geri getirdiği mükemmel doğaya uyuyor.

Ubisoft oyun için resmi walkthrough (Türkçe’si tam çözüm olabilir bilmiyorum, oyunda takıldığınız yerde bakmak ya da varsa gizli içeriği bulmak için kullanabileceğiniz oyun rehberi) ve ipuçlarını sitesine koymuş. Ancak buradaki bazı içeriğe ulaşmak için siteye üye olmanız gerekiyor.

http://prince-of-persia.uk.ubi.com/help/

Oyunun sonunu sevmezseniz yazıların bitmesini bekleyin. Oyunun biraz daha devamı var ;)

Son olarak sizle Gamespot video incelemesini ve bir film gibi izleyebileceğiniz yine Gamespot'un 2 saatlik Prince of Persia 4 maratonunun bağlantısını paylaşmak istiyorum.
http://www.gamespot.com/pc/actio ... persia-video-review

http://www.gamespot.com/showcases/prince-of-persia

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

teşekkürler tanıtım için. 2 yıl oldu oyun çıkalı yeni oynuyosun galiba :)

Evet, ne yazık ki :D Oyunun devamı Epilogue DLC varmış ama bilgisayar için çıkarmamışlar. Sinir oldum.

Kardeşim oyunu ben de oynadım.Gerçekten çok güzel.Ama oynattığımız karakter bir mezar soyguncusu ise oyunun adı neden prince of persia.Yani oyunun adının öyle konulması bana mantıksız geldi

beyler bu oyunun ilk 3 serisi ne üçleme denıyor yanı 1:pop sand of time 2:pop warrıor wıthın 3: pop the two thrones bunlar bıttıkten sonra oyun sacmalamaya basladı

@26 Tem 2012 11:01 Ben aksiyondan çok grafiklere ve senaryosuna baktığımdan bu oyunu diğerlerinden daha iyi buluyorum, daha gerçekçi...

ben bunu bi türlü indiremedim

abi ben oyunu yeni yükledim haritalı bir yer var nasıl yapcaz onu

Sonunu hic sewmedim her iki sonuda ne wardi yani elika ölmeseydi bizde canlandırmak icin ahramani serbest birakmasaydik yinede icm el vermedi ahramani serbest biraktim keske direkmen elika ile birlikte ordan gdebilseydik

YA BEN MÜHÜRLERİ NASIL ALICAM BECEREMEDİM

Ben güçleri toplamayı beceremedim neye basicam

Sen de yorum yaz