Barış Bulut

MetroCEPsüel Durumlar

Sayın abonemiz. Aradığınız kişi şu anda metroda yolculuk yapıyor, lütfen yeryüzüne çıktığında tekrar deneyin.

İstanbul'dasınız, Maslak veya 4. Levent'ten metroya binip Taksim veya Şişhane'ye gideceksiniz.  Metronun yüzeye açılan merdivenlerinden aşağıya inmeye başlıyorsunuz.  Bir süre sonra doğal olarak cep telefonunuz yüzeydeki baz istasyonundan kopup, yer altındaki baz istasyonuna geçiyor.  Ve işte tam o anda siz halen 3G cep telefonunuz ve son nesil iPhone, Blackberry veya benzeri bir akıllı telefonunuz var zannediyor olabilirsiniz, ama aslında hayır!  Cebinizdeki telefon artık bakkalınızdaki kontörlü telefondan farksız.  Neden mi?  Çünkü İstanbul Metrosu içindeyken cep telefonunuza bir gelen çağrı, SMS veya data bağlantısı alamıyorsunuz, email alıp gönderemiyorsunuz; sadece çağrı başlatabiliyor ve SMS gönderebiliyorsunuz.  Tek yönlü.  Ne zamana kadar mı? 
 
Sürece bakalım:
• Aşağıya inişinizi tamamlıyorsunuz (2-3 dk).
• Gişeden geçiyorsunuz.  Bir kat daha iniyorsunuz (platforma) (2 dk)
• Platform'da bir sonraki metro treninin gelmesini bekliyorsunuz, trene biniyorsunuz, tren kalkıyor (6-10 dk).
• 6 durak sonra iniyorsunuz (14 dk)
• 2 kat yukarı çıkıyorsunuz (6-8 dk)
• Cep telefonunuz Taksim veya Şişhane'de siz yüzeye çıktığınızda artık yer altında kalan baz istasyonu ile irtibatı sürdüremiyor ve tamamen yerüstü baz istasyonlarıyla irtibatlı olarak çalışmaya başlıyor.
 
Bazı Dünya Metro Amblemleri

 
Yani, yarım saatten daha uzun bir süre iletişimsiz – "incommunicado" – durumdasınız.  Dahası, sizi arayanların aldığı anonslar da oldukça tuhaf.  Normalde sizin cep telefonunuz kapalıyken karşı tarafın duyduğu anons kadar hızlı ve net olmayan, birkaç saniye sessizlikten sonra gelen "aradığınız kişiye ulaşılamıyor" anonsu.  Siz yüzeye çıktıktan bir süre sonra da kullandığınız operatörünün "kim aramış" benzeri servisinden gelen SMS'leri almaya başlıyorsunuz ve bu sefer de takip eden birkaç dakika sizi arayan numaraların karşılık geldiği kişinin kim olduğunu anlamak ve onları geri aramakla geçiyor. 
 
Sonuç olarak, işinize giderken 30-40 dk iptal durumdasınız.  Dönüşte de yine 30-40 dk iptal durumdasınız.  Diğer bir deyişle, bir günde toplam 1 saatten fazla ulaşılamazlık hali
 
Bu İstanbul Metro'sunun durumu.  Diğer ülkelerdeki duruma baktığımızda karşımıza maalesef bizi sona koyan bir tablo çıkıyor (Tablo 1).
 
TABLO 1. Şehir/Ülke Cep Telefonu ile tam olarak çalışıyor mu 
Şehir, Ülke           Platformda  Tünelde
Amsterdam, Hollanda   Çalışıyor   Çalışıyor
Berlin, Almanya       Çalışıyor   Çalışıyor
Brüksel, Belçika      Çalışıyor   Çalışıyor
Helsinki, Finlandiya  Çalışıyor   Çalışıyor
Kopenhag, Danimarka   Çalışıyor   Çalışıyor
Lisbon, Portekiz      Çalışıyor   Çalışıyor
Madrid, İspanya       Çalışıyor   Çalışıyor
Milan, İtalya         Çalışıyor   Çalışıyor
Oslo, Norveç          Çalışıyor   Çalışıyor
Paris, Fransa         Çalışıyor   Çalışıyor
Prag, Çek Cumhuriyeti Çalışıyor   Çalışıyor
Sofya, Bulgaristan    Çalışıyor   Çalışıyor
Stokholm, İsveç       Çalışıyor   Çalışıyor
Viyana, Avusturya     Çalışıyor   Çalışıyor
Washington DC, ABD    Çalışıyor   Çalışıyor

Bükreş, Romanya       Çalışıyor   İptal
Londra, İngiltere     Çalışıyor   İptal
Moskova, Rusya        Çalışıyor   İptal
İstanbul, Türkiye     Kısmen      İptal

Çalışıyor: Mevcut mobil şebekeler içinden en az birisinin ilgili metronun halka açık olarak kullanımda olan ve makul uzunluktaki bir kesiminde çalışır olduğu anlamına gelir.
İptal: Cep telefonu sinyali yok.
Kısmen: İstanbul Metro'sunda, sadece platformda beklerken çağrı yapmak ve SMS göndermek için sinyal var, ama çağrı veya SMS almak, data iletişimi mümkün değil.

Gelişmiş pekçok metroda hem platform hem de tünelde tam sinyal mevcut olduğu için yer altında olduğunuz süre boyunca hayattan kopmuyorsunuz.  Diğer yandan, İstanbul metrosunun özelliği sebebiyle bu mümkün değil.  Ama bundan faydalanmak da mümkün: Eğer İstanbul'daysanız ve patronunuz sizi aradığında ulaşmasını istemiyorsanız cebinizi kapayın; daha sonra nerede olduğunuzu sorduğunda, aradığı zaman metroda yolculuk halinde olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Bu sayede biraz kendinize özel zaman yaratmış olmakla birlikte, aynı zamanda ekonomik olsun diye taksi yerine metro kullandığınız için patronunuzun gözüne bile girmiş olursunuz !
 
Dr. Barış Bulut, 
www.barisbulut.com
www.enforma-tr.com
[email]bilgi@enforma-tr.com[/email]

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Guzel ve ilgi cekici bir yazi olmus. Istanbuldaki bu sorunu firsata cevirme onerisi de bayagi akillica:)

varsın bir saat boyuda kimse ulaşamasın..ulaşıyorda ne oluyor..

Sen de yorum yaz