fatih tasci

Amerika'ya Özgürlük Anıtını Kim Hediye Etmiştir.

chipmercek

Özgürlük Heykeli, ABD‘nin New York şehrinde, Liberty (Özgürlük) adası üzerinde, inşa edildiği 1886 yılından bu yana Amerika’nın simgesi olan anıtsal heykel ve gözlem kulesi. Dünyanın en tanınan abidelerinden biridir. Bakırdan yapılan Özgürlük Tanrıçası heykeli,  Fransa tarafından kuruluşunun 100. yılı nedeniyle ABD‘ye (10 yıl gecikmeli olarak) hediye edilmiştir.
Detaylı Bilgi Heykel Üstündeki Simgeleri, Osmanlıyla Olan ilişkileri Hepsi bu yazı disizinde http://chipmercek.com/?p=1018

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

teşekkürler bilgi için..

bncu sız yanlış bılıyosnuz onu ıyıce arastırın oanıtı osmanlının parasıyla yaptılar iyi arastırın bnce

bunu osmanlı yapmıştır yanlış bilmeyin

gercekler alakası yok kesinlikle o anıtı osmanlı parasıyla ve emriyle yaptırılmıştır...

Lise tarih dersinde hocamla sohbetlerimizden hatırladığım kadarıyla Osmanlı'nın Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından sipariş edilmiştir. Fransa'da yapılmıştır.

Kavalalı, Osmanlı hanedanlığının yerine geçmek isteyen, Mısır'da modern bir ordu kurmuş, çok güçlü bir valiydi. İsyanından önce pek çok ayaklanmayı sarayın isteği üzerine bastırdı, fetihler yaptı. Osmanlı ordularını 2 kez yendikten sonra İngiltere, Avusturya, Fransa, Rusya gibi devletler işe el attı, Kavalalı kontrolündeki topraklar topa tutuldu. Sonuçta bu devletlere ve Osmanlı'ya karşı aynı anda savaşamayacağını anlayan Kavalalı İstanbul'a gelip bağlılık yemini ederek isyanını sona erdirmek zorunda kaldı.

Bu heykel teslim alınmadığı için depoda uzun süre bekledi ve Amerika'ua hediye edildi. Aslında Colossus heykeline atıf olarak, Mısır'da yer alacaktı. Hakimiyet ve statü sembolü olacaktı.

evet bende tastikliyorum o anıtı osmanlı yaptırmıstır bu site yanlıs bilgi veriyor

evet site şaşırma abdülaziz yaptırdı o heykeli ...

evet o heykelin her cm osmanlının parası var
ve amerıka tarıhınde ılkez osmanlıya haraç ödemişler ve bu sozleşmeyı george wasington ile cezayir beylerbeyi ile yapılmıştır osmanlıpadişahı amerikayı muhatapbile almamıştır yıl 178ilkez amerika tarihinde osmanlıca mukavele imzaladılar

evet günümüz amarikası tıpkı birzamanlar osmanlı devlet sistemi gibioluyor

abdülaziz bu adam yaptırdı başkası üstüne yatıı şu türklere deyin az akılı olsunlar

ya benim araştırmam war da nsl yapacağımı bilmiyorum bana yardım ednn!!!:.............

Siteniz Süper Aradığım Yazıyı Buldum ...

yanlis bilgi

Türkler yapti fransızlar değil

Sen de yorum yaz

Takip Edin

Kategoriler