Cem Şancı

Müzikli romanı icat ettik

Yeni romanımı kaleme alırken fark ettim ki, internet edebiyatın bile işleyişini değiştirmiş.

Bir senedir üzerinde çalıştığım yeni romanım "Bir Kadın Masal İster"i bitirip, geçen ay yayınevine verdiğimde artık şunun da farkındaydım ki, internet ve dijital çağ, edebiyatın bile işleyişini değiştirmiş.
 
[/url]

Bu tespitimi kötü anlamda, interneti veya bilgi çağını kötülemek, yermek için kullandığımı düşünmeyin.
 
Aksine, bu yeni şartların yarattığı imkanlar çok da hoşuma gitti ve sadece bir yazar olarak değil, bir okur olarak da, beni mutlu edecek eserlerin ortaya çıkabileceğini gördüm.
 
Zaten neler yapabileceğimizi fark eder etmez, beş yıldır romanlarım için hiçbir şey yapmayan "tembel kıçımı" yerimden kalıdırıp, bir romanı okuru için nasıl daha heyecanlı bir okuma deneyimine dönüştürürz diye düşünmeye başladım.
 
Bir Kadın Masal İster, aslında bir senaryodan uyarlamaydı. Sinema yönetmeni Biray Dalkıran'ın öyküsünü dinleyip de hoşuma gitmesiyle kaleme aldığım senaryo, ekonomik krizin gölgesinde kaybolacak bir film kazasına dönüşmemesi için, bir süredir çekmecemde duruyordu. 
 
Geçen sene onu roman haline getirme fikri gündeme gelince filmde kullanmak üzere düşündüğüm şarkıyı, Yağmur Yağmur'u yeniden önüme koydum.
 
Bu öykü için besteci arkadaşım Rahşan İzmirli'nin kaleme aldığı Yağmur Yağmur, çaresiz bir kadının, âşık olduğu adama ulaşamayışının hüzünlü öyküsünü anlatıyordu.
 
Müzik tutknu manyak yapımı biliyorsanız, eski romanlarımı okumuşsanız, her romana ucundan kıyısndan müzik bulaştırmadan duramadığımı fark etmişsinizdir. Fakat bu sefer, müzikle iç içe geçmiş bir roman hazırlamak niyetindeydim ve internetin, dijital çağın tüm olanaklarını kullanarak, okura hem müzik hem de edebiyat keyfini bir potada eritebileceği bir metin sunmak için kolları sıvadım.
 
Bir senelik uğraşın sonunda, hüzünlü ama sarkastik öyküsüyle hoşuma giden bir roman ortaya çıktığı gibi, sevgili Rahşan'ın insanların kolayca benimseyip, seveceği, dilden dile dolaşacak, dudağa oturacak, belki ıslıkla çalınacak, insanların mırıldanarak hatırlayacağı bestesi Yağmur Yağmur da, onlarca farklı düzenlemeden sonra istediğimi kıvama gelmişti.
 
Geçen ay romanı yayınevine verirken, önceden planladığımız gibi, şarkı için de stüdyoya girdik. Kalabalık bir müzisyen grubu, bitmek bilmez provalar, deneme kayıtları, düzenlemeler derken, sonunda romanın içinde öyküsü anlatılan şarkıyı okurlara internetten kolayca ulaşıp, dinleyebilecekleri şekilde kayıt etmeyi başardık.
 
[url=http://img42.imageshack.us/i/35493127.jpg/]

Böylece okurlar ilk defa bir romanda metinin yanında, okudukları öykünün konusu olan notaları, melodiyi dilediği zaman açıp dinleyebilecek, arkadaşlarına, dostlarına gönderebilecek.
 
Kafelerde bir kitap hakkındaki sohbet ederken yaşanan o "okuman lazım, anlatmak mümkün değil," çaresizliğinden kurtulup, hemen netbook'unu açıp, tavsiye ettiği romanın melodisini arkadaşlarına dinletebilecek.

[/url]

Daha da önemlisi, şarkıyı mp3 çalarına kaydedip, kulağında ne zaman Yağmur Yağmur çalsa, okuduğu romanın satırları zihninde canlanacak ve belki de Bir Kadın Masal İster, gerçekten aklında iz bırakmış bir roman olarak uzun yıllar onunla yaşayacak.
 
Bir de dip not olarak vereyim, romanda Chip Online'ın yönetmeni sevgili Cenk Tarhan'ı gerçek ismiyle, çok ilginç bir karakterle bulacaksınız : ) Aynı zamanda sıkı bir müzisyen olan Cenk, romanı kaleme aldığım sırada Gökalp Baykal Band'da beraber çaldığı müzisyen arkadaşlarıyla hayal gücümü tetikleyince, romanın anahtar bir bölümünde onlara da gönderme yapmadan duramadım. 
 
Kitap, ekim sonunda kitapçılarda olacak, okursanız, yorumlarınızı beklerim.
 
Şarkıyı merak edenler ise  asıl klibi gelene kadar şimdlilik şu YouTube linki ile meraklarını giderebilirler.
 

  [url=http://www.youtube.com/watch?v=-kF1wg9TilA]http://www.youtube.com/watch?v=-kF1wg9TilA
 
Youtube'dan video çekemeyenler içinse şu aşağıdaki bağlantı çalışır umarım.
 http://www.izlesene.com/video/mu ... san-izmirli/1226923
veya, hızlı çalışacak bir ses linki isterseniz:
http://listen.grooveshark.com/#/song/Yagmur_Yagmur/23302746
 
Hepinize müzik, edebiyat, mutluluk, aşk dolu bir hayat diliyorum. Biliyorum, bu kadar kezbanın arasında zor ama...
 

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

PErfect Song!

mp3 olarak nereden indirebiliriz?

mp3 olarak nereden indirebiliriz?

grooveshark'tan indirebilirsiniz. linki yazıda var.

ama ama ben çok seviyorum şarkınızı cem bey :)

Fikir ve parça süper olmuş Cem bey.

Sen de yorum yaz

Takip Edin

 

Kategoriler