crixallis31

Modemsiz iki bilgisayarı bağlamak

Başlık karakter sayısı yetmediği için belirtemedim anlatacağım işlem Windows 7 ve Vista için geçerli

2 tane bilgisarımız var aynı ortamda modemsiz bunları birbirine bağlayacağız.Dikkat etmeniz gereken nokta sadece birbirine bağlayacağız yani internete bağlanmayacağız.Genelde oyun 2 bilgisayar arasında oyun oynamak için yada 2 bilgisayar arasında dosya alışverişi, dosya düzenleyebilme gibi işler için gerekir.2 den fazla olupda internete değilde yine birbirine bağlanma gerekirse bilgisyarlarda "switch"  denen aletten alamalısınız.Bu Cihaz birden fazla ethernet girişi ile bilgisayarları birbirine bağlamaya yarar aynı zamanda modemin ethernet giriş sayısı yeterli değilse bu araç aracılığıyla modemden çıkan ethernetten birini bu cihaza oradan da diğer bilgisyarlara bağlayarak internet bağlantısı ve ağ bağlantısını halletmiş oluruz.Sanırım bu kadar genel bilgi yeter geçelim bilgisayarlar arasında ağ kurma işine geçelim.Bunun için çapraz bağlantı denen bir bağlantı uygulanıyor.Ethernet kablosu alacağız ama cross kablo olduğunu özellikle belirtmelisiniz yoksa işlem işe yaramaz.Yeterli boyuttaki cross kabloyu aldıktan sonra.2 bilgisayarın ethernet yuvalarına takıyoruz.Bilgisayarları açıp Başlat->Denetim masasına geliyoruz.
NOT:Görünümü katagori olacak şekilde ayarlarsanız benim söylediğim menülerle karşılaşırsınız tam olarak
Denetim masasında Ağ ve İnternet

Ağ ve paylaşım merkezi

Buradaki çarpı gözüken(Bilgisayar ve Dünya simgesi arasındaki çarpıdan bahsediyorum) yere çift tıklıyoruz.

Menü şimdi genişledi.Eğer genişleyen menü seçeneklerinde "ağ bulma","Dosya Paylaşımı" Seçenekleri kapalı ise açık konuma getiriyoruz.İşlemin gerçekleşmesi için parola isterse admin parolasını girerek onaylayın.


Ardından küçük bir pencere açılacak "Tüm ortak ağlar için ağ bulmayı açmak istiyor musunuz?" Sorusunu "Hayır, bağlı olduğum ağı özel yap" seçeneğini seçin.

Artık doya doya dosya paylaşabilir, ağdan oyun oynayabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Yeni başlayanlar için açıklayıcı olmuş. Eline sağlık...

xp için bunun nasıl yapıldığını bilen var mı?

Resimler çok kötü çıkmış

Bende Farkındayım ama ayarlamayı beceremedim:( Aslında gönlümden geçen tıklayınca büyüyen öteki türlü küçücük olan resimler onları da nasıl yapacağımı bilmiyorum açıkçası.Böylece yüklenmesi çabuk olur İhtiyacı olan resme tıklar büyütür falan ama nasıl yapacağımı bilmiyorum bu konuda yardımcı olursa biri resimleri yenilerim.

eee ip numaraları nasıl olacak ??

cross bağlantı kurduk xp ve win 7 arasında ne ayar yaptık nede başka bir şey otomatik buldu.

Çalışma grubu isimleri aynı olunca otomatik ollarak biribirini görür.İp ayarına gelince otomatik olmalı sorun çıkarsa manuel olarak ayarlayın ama ip kalıpları aynı olmalı birinin ip'si "10.0.0.2" ise öteki de bu kalıpta "192.168.1.1" ise ötekide bu kalıpta olmalı.ayarladıktan sonra iki bilgisayarda da başlat>cmd yolunu izleyin orada "ipconfig" yazarak bilgisayarların yazdığınız ip ayarlarını alıp almadına emin olun.
------------------------------------
ip adres...10.0.0.2
alt ag maskedı....255.255.0.0
gateway....10.0.0.2
dns server...10.0.0.2
------------------------------------
2. olarak bağlatı sorunu yaşarsanız baloda yada antivirüsünüzün güvenlik duvarınının engellemediğinden emin olun.

cross kablo ile bağlama herhalde 95 den beri var yani nedir bunu ilginç yapan resimlerle anlatımımı ? bende zannetim normal tipde kablo ile yapılıcak bağlantı diye ama nerdee

crixallis31 kardeşm olayı özetlemiş zaten başka lafa gerek yok

Paylaşım icin tesekkurler emege saygı...

masaüstüne ethernet ile laptop wiresless ile bağlanıyorum bu iki bilgisayar arasında oyun oynamak için ne yapmalıyım yardım ltfnnn:(

Bilgisayarlarının ikisininde aynı çalışma grubuna dahil olup olmadığına bak birbirini görebilmeleri için aynı çalışma grubunda olmalılar.Çalışma gruplarını aynı yapmak için aşağıdaki bağlantıya bir göz at.

http://windows.microsoft.com/tr-TR/windows-vista/Join-or-create-a-workgroup

tek kişilik modeme bağlanabilir mi ?

Tek portlu modem'le iki bilgisayarıda internete bağlamaksa kastınız modeme bağlanan pc'nin 2 ethernet girişi varsa, birini öteki bilgisayara diğerini modeme bağlayarak internete çıkmanız mümkün bildiğim kadarıyla ama nasıl bilimiyorum.2.bilgisayarın isteklerini internete yönlendirmek için direk modeme bağlı olan pc'ye yazılım falan kurmak gerekecek windows'un içinde bu işi yapan yazılımdan kurtaran bir özellik var mı bilmiyorum.Tabi çift ethernet portuna sahip bilgisayarın açık olması gerekiyor diğer bilgisayarı internete bağlayabilmek için.Sizin iş problemli biraz switch almak daha makbul bana kalırsa modem'deki ethernet portunu çoğaltmaya yarıyor diyebilirim.Modemdeki çıkışı switch'e bağlıyorsunuz switch'deki diğer boş yuvalardaki çıkışlarıda pc'ye böylece iki bilgisayarıda birbirinden bağımsız internete bağlayabilirsiniz.
http://www.ruralnetwork.net/images/router_network.jpg
Burdaki resim olayı özetler kanımca.
Eğer ben yanlış anladıysam modemi kullanmaktaki amacınız farklıysa anlamam için olyı biraz daha açın.

kardeş buna modem gerkiormu yoksa sadece switchle işimizi görebilrmyz ..

Kardeş bnim internetim yok , benim masaüstü arkadaşımdında laptopu var .. Biz bunları birbirine bağlayıp oyun oynamak istiyoruz . Acaba internet olmadan switchle filn veya direk bağlantı ile biribirie bağlayıp oyun oynayabilrmyz ? Lütfen YARDIM ETTT .

eğer iki bilgisayarda olan bir oyunu ağdan oynayacaksanız cross kablo alın bir ucunu bir bilgisayara diğer ucunu diğer bilgisayara takarsanız modem switch falan gerekmez(bilgisayarcıya gidin derdinizi anlatıp cross kablo istediğinizi söyleyin o size yardımcı olur.Cross'da etherne kablsunun içindeki ince renkli kabloların dizilimi değişiktir sadece başka bir farkı yok.Ama bilgisayar sayısı 2'den fazlaysa o kadar sayıda portu olan switch yada modemle birbirine bağlayabilirsiniz anca

Sen de yorum yaz

Takip Edin