Deniz Kaplan

instagram.com/denizkplan

Windows 10 Yeni Mağaza ve Özellikleri

Windows 10 Hakkında İncelemeler.


Microsoft’un 29 Temmuz 2015 günü yayınladığı yeni işletim sistemi Windows 10, getirmiş olduğu yeni özellikleri ile herkesin merakını çekmişti. Windows 10 üzerinde geçtiğimiz yıldan bugüne, hakkında yapılan tanıtımlar, reklamlar ve haberler yeni işletim sisteminin diğer Windows sürümlerinden farklı olacağının hissini veriyordu. Ne kadar sistemin yenilikleri öne çıksa da Microsoft’un Windows 8 ile beraberinde getirmiş olduğu yeni uygulama biriminin nereye gideceği de ayrı bir merak konusuydu. Özellikle Build 2015’te uygulamalar konusunda yapılan açıklamalar hem Windows kanadında hem de diğer platformları kullanan kullanıcıların merakını çekmişti.

Microsoft’un Build 2015’te, Android ve IOS uygulamalarının Windows 10’a importlanacağını duyurması geliştiricileri ve kullanıcıları bir hayli heyacanlandırmıştı. Windows 8.1 ile uygulama mağazasında çıkış yapan Microsoft, Windows 10 ile özellikle uygulama bazında Mobil ve PC mağazalarını birleştirme kararı almıştı.

Şimdi Windows 8 ile başlayan Windows 8.1 ve ardından yayınlanan Update: 1,2,3 güncellemeleriyle Windows 10’a kadar gelen yeni mağaza ve özelliklerine bir bakalım.

Windows 8 (2012)

Microsoft’un tarihi değişiklikler yapıp Windows 7’den sonra çıkartmış olduğu işletim sistemi. Sistem normal PC dışında Tablet ve Telefon arayüzü ile kullanıcılara ne kadar hitap etme çabası gösterilsede ikinci Vista faciası olarak gösterildi. Uygulama Mağazası yeni olduğu için bu dönem istenilen uygulama edinme başarısı maalesef gösterilemedi. Zamanla 2013’ün ilk dönemlerine kadar gelişmeler sağlanmış, Windows 8.1 ile bu gelişmeler devam etmişti.

Windows 8.1 (2013)

Microsoft’un gelen şikayetleri değerlendirerek, 2013 yılının son çeyreğinde piyasaya süreceğini açıkladığı Windows 8.1 arayüz yenilikleri ile tanıtıldı. Bu dönem hatırlanacaktır. Metro eknanında gelen yenilikler ve görev çubuğuna konulan Windows butonu sistemin yeniliklerinden birkaçıydı. Bu dönemde mağaza yeni arayüzü ve uygulamalarıyla kullanıcılara sunulmuştu. Hatırlanacağı üzere Windows 8.1 ile beraber Facebook uygulaması da mağaza’da sadece Windows 8.1 için indirilmeye sunulmuştu. O dönem mağaza kullanımı değiştiği için birçok uygulama Windows 8.0 (2012) sürümünü desteklemiyordu. Başta değişen MSN yerleşik uygulamaları ve tekel davası  nedeniyle ismi değişen SkyDrive Windows 8.1’e gömülü olarak gelse de Windows 8.0 bundan mahrum kalmıştı. Bu durum tamamen kullanıcıları Windows 8.1’e yükseltme çabalarından kaynaklanıyordu.

Not: Facebook uygulaması 2013 yılından günümüze arayüz olarak güncellenmediği gibi Türkçe dil seçeneği dahi getirilmemiştir. Umarım Twitter gibi Facebook’ta Windows 10 daki gibi güncelleme alır. Bekliyoruz…

Windows 8.1 Update: 1-2-3 (2014)

Windows 8.1’in ilk ciddi sistem yaması 2014 yılının başında yayınlanmıştı. Microsoft ayrıca Service Pack olayını Windows 8.1 ile Update sistemine dönüştürmüştü. Gelen ilk ciddi Update: 1 güncellemesi uygulama ikonlarını görev çubuğuna iliştirme ve metro arayüzünde imleç kontrolü uygulama yönetme, yine metro arayüzde kolay açma kapatma ve arama, tam ekran uygulamayı sürüklemeden görev çubuğuna indirme kapatma gibi özellikleri ile gelmişti. Bir diğer önemli özellik ise yine mağaza arayüzü değiştirilmişti. Daha basit ve kullanıcı dostu bir arayüz ile tanışmıştık.

Not: Update: 1 sonrası 2014 yılında sırasıyla Update: 2 ve 3 çıktı. Fakat Update: 1 kadar önemli kayda değer bir özellik sisteme entegre edilmemiştir. Update: 3 güncellemesi Aralık 2014’te son Windows 8.1 güncellemesi olarak sunulmuştur. Eğer güncellemeleriniz otomatik olarak açık ise doğrudan almışsınızdır. Microsoft Update: 3’lü Windows 8.1’i MSDN üzerinden indirmeye sunmuştur.
Windows 10 (2015-)

Microsoft Windows 8 ile yaşamış olduğu başarısızlıktan sonra 2014 yılında yeni Windows’u tanıtma kararı verdi. Aslında yeni bir Windows’un haberleri ortalıkta dolaşıyordu. Merakla yeni Windows yani Windows 9 tanıtımı beklenirken, Microsoft ters köşe yaparak Windows 10’u tanıttı. Build 2015 sürecinde bu sistemin neler getireceğine şahit olmuştuk. Uygulama ve Mağaza bütünlüğü olarak Microsoft PC & Mobil mağazalarını tek bir yerde tutma kararı aldı.

Yeni mağaza teknik ön izlemelerde karşımıza beta olarak çıktı, ayrıca Windows 8.1 mağazası’da sisteme gömülüydü. Microsoft, Windows 10 ile bu mağazayı tarihe gömdü dersek yalan söylememiş oluruz. Windows 10 ile gelen yeni mağaza hem görünüm hemde uygulama bazında daha iyi olmuş diyebiliriz.

Windows 10 sonrası Twitter ve VLC Player uygulamalarını güncelleştirirken, Microsoft’ta yerleşik uygulamalarını baştan aşağı yenilemiş. Ayrıca artık uygulama simgelerini masaüstüne atıp sanki program çalıştırıyormuş gibi uygulamaları açabiliyoruz. Bunun yanında uygulamaları artık pencere boyutunda istediğimiz gibi yönlendirebiliyoruz ki bu tam ekran kullanmaktansa daha cazip olmuş.

Ayrıca artık Windows’un içerisinde gömülü bir fotoğraf görüntüleyici yok. Microsoft fotoğraflar uygulamasını sisteme entegre ederek normal görüntüleyici yerini bu şekilde doldurmuş. Yine de alternatif istiyorsanız Microsoft’un temel parçalar paketinden Movie Maker+fotoğraf görüntüleyicisini indirebilirsiniz. (Temel Parçaları indirin)

Son olarak Minecraft Windows 10 sürümü 24 TL. fiyatı ile Windows Mağaza’sı üzerinden indirilmeye sunuldu. (Denemedim)

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

Takip Edin