Mertadam

Wave I ve Wave II için bada 2.0 beta geldi!

Samsung’un, Wave I ve Wave II için sunduğu bada 2.0’ın betaları gelmeye başladı.

u hafta ilkolarak nisan ayına ait, Wave II için bada 2.0 betası geldi. Ardından temmuzayına ait, Wave II için bada 2.0 beta göründü ve aynı akşam bada 2.0 temmuzbetası nihayet Wave I kullanıcıları için internette kendine yer buldu. Bize debu yeni yazılımı denemek düştü.


Video KaldırılmışVideo Kaldırılmış
 

“All files complete”  yazısı ekrandaki yerini aldığında, sıkıntı bir nebze azaldı. Telefonda birsorun oluşmadan bu “kararsız” sürümü yüklemeyi başarmış ve tonlarca yazılımyükleme işlemine bir yenisini daha eklemiştik. Fark neydi? Bu kadar çokça kezyazılım yüklememe rağmen neden bu kadar sıkıntılıydım? Zira bu yazılım betaydıve sürüm atlıyordu “2.0 !” Herhangi bir sorunda çözüm için hiçbir garantiyoktu, dediğim gibi Samsung bu yazılımı bizlere elleriyle sunmamıştı,garantisini vermiyordu. Şükür ki bu tehlikeli aşamayı atlattık.


Karşımıza çıkanilk şey tabiatıyla yepyeni açılış ekranı oldu. Bunu nisan betasında görmemiştik. Maviarkaplan korunuyordu ancak animasyon daha hoş bir hal almıştı. Cihaz açılışınıtamamladığında, sabit bir “günlük bilgilendirme” ekranı ile değiştirebildiğimizbir çok ana ekran sayfası karşıladı bizi. Ana ekran eski sürümlere aynıydıancak yepyeni özellikler eklenmişti. Uygulama ekleyebiliyorduk ana ekrana artık ve hattaSamsung, Dolfin, SamsungApps, Social Hub gibi uygulamaları ana ekrana bizimiçin eklemişti. Klasör açabiliyorduk ana ekranda ancak bu özellik henüz betadaolan yazılımda hata almama ve o klasörü ekranda gösteremeyişime sebep oluyordu.

Menüye artıkdokunmatik menü tuşu ile ulaşabiliyorduk. Menüden evvel ana ekrandaki sabit altçubukta da kendini gösteren ve menü içerisinde net olarak gözlemlediğimiz vemerakla beklediğimiz 4 satır 4 sütün simge düzeni nihayet yerini almıştı busürümde. Arkaplan da artık siyah değil ana ekrandaki duvar kâğıdının aynısıydı.Kilit ekranına ise ayrıca duvar kağıdı ekleyebiliyorduk artık. Ayarlar,mesajlar, işlem kaydı vb. herşey yepyeniydi. Dünya saati harita grafikleri biledeğişmişti.
 

Artık eski sistem,“Geri” – “Seç” – “…” düzeni yerine, dokunmatik kullanıma daha uygun olan yenibir seçenek sistemi gelmişti. Bu artık bir güncelleme değil, farklı birkullanım kılavuzu gerektiren yepyeni bir işletim sistemi olmuştu. Bunufaydaları olduğu gibi zararları da olabilirdi ancak bu kısa yazıdananlayacağınız, Wave – Wave II kullanıcıları yepyeni bir telefon almış gibiolacakar.Mümkün mertebe yazımaeklemeler yapmaya çalışacağımı bildirir, yeni yazılımın dosyalarını vermeyişimianlayışla karşılamanızı dilerim, hoş internet üzerinden bunlaraulaşabilirsiniz.


Sağlıcakla kalın.Saygılarımla.

bada'da beklenen güncelleme geliyor!

Samsung'un geçtiğimiz sene yaz başında ülkemizde de piyasaya sunduğu bada'lı Wave'e ve ardından gelen Wave II'ye 2.0 güncellemesi geliyor.

Samsung’un “akıllı olmayan” sabit işletim sistemlerini “akıllılaştırdığı” bada işletim sistemi 2009’un kasım ayında bildirildi ve Mobil Dünya Kongresi (MWC)’de tanıtıldı. Ardından son düzenlemeleri yapılan sistemin 1.0 sürümü Wave isimli güçlü cihaz eşliğinde kullanıcılarla buluştu. Geçtiğimiz sene yaz başında ülkemizde de satışa sunulan Wave’e, ardından tanıtılan Wave II’de kullanılan bada 1.2 güncellemsi, Samsung’un bilgisayar senkronizasyon programı Kies üzerinden sunuldu. Daha evvelde ise yabancı kaynaklarda Avrupa için sunulan bada 1.2 ve ondan evvel ise sızıntı yapan bada 1.2 betalar kullanıcıları uzunca bir süre meşgul edebildi. bada 1.2 güncellemesi ile oldukça işlevsel özelliklere kavuşan ve daha da akıllılaşan bada ve Wave için şimdi sıra çok daha büyük yenilikler getirecek olan 2.0 sürümünde. Geçtiğimiz kış aylarından beri dedikoduları yapılan yeni güncellemenin detayları ve hatta geliştiriciler için hazırlanan SDK 2.0 beta görüntüleri internette yerini aldı. Şimdi SDK’dan sızan görüntüler eşliğinde ve sağlam kaynakların belirttiği bilgilere dayanarak güncellemenin neler getirdiğine bakacağız.

 


bada 2.0 ile 4x4 menü düzeni Wave ve Wave II için hayat bulacak.


Buna ek olarak bildirim ekranında da 4 adet kısayol sunulacak.


Görüldüğü gibi Dolfin internet tarayıcısı yeni haliyle HTML5 desteklemesinin yanında IE9'dan daha iyi bir performans sunuyor (xda-developers'dan larioteo'nunyazısından).


Galaxy S2'de gördüğümüz kontrol hareketleri ve sesli komut da bada 2.0 ile Wave ve Wave II cihazlarında kazandırılacak.

Durum Samsung'un dersine yine iyi çalıştığını gösteriyor ve 1 yıllık bir cihaza yepyeni özellikler kazandırmak da tebriği hak ediyor. Elbette ki en doğru netice güncellemenin cihaz üzerinde test edilmesiyle ortaya çıkacaktır ancak şimdiden kullanıcıları heyecanlandırdığı da kesin.

Ek olarak Samsung NFC özelliğini de bada 2.0'da destekleyecek ancak bu donanıma sahip bir cihaz sunacak zira Wave ve Wave II bu donanıma sahip değil. En çok beklenenlerden biri de Flash 10 desteği ve güncelleme ile kullanıcılar buna da kavuşacaklar. 

Yazımı bitirirken Samsung'un, Samsung Developers sitesi üyelerine gönderdiği e-postada yazandan bahsetmek gerek. Samsung, aşağıda gördüğünüz e-postada bada 2.0 beta test kullanıcılarını seçeceğini söylüyor. Kim bilir eylülde çıkması planlanan bada 2.0'a erken kavuşablardan biri de biz olabiliriz.


Saygılarımla.

Samsung GT-S8500 Wave incelemesi

Samsung'un kendi işletim sistemi Bada'ya sahip olan ilk ve şimdilik tek telefon olan Wave inceleme için karşınızda.

Samsung bu kez gerçekten dersine iyi çalışmış olacak ki tüm Dünya üzerinde merakla takip edilen ve beklentilere cevap vermesi istenen Bada sistemli Wave,kullanıcılara bugüne kadarki en iyi dokunmatik deneyimlerden birini sunuyor.

Gelelim kutu içeriğine; Samsung Wave, uyumlu batarya ve şarj cihazı, 8 GB kapasiteli hafıza kartı, kulaklıklı mikrofon seti ile orijinal şık bir kılıf. Aynı zamanda kullanım klavuzları ile gerekli bilgisayar bağlantı programı Kies CD’leri. 

Samsung Wave, öncelikle gerçekten güzel bir tasarım sunuyor kullanıcılara. Sadeliğin ön planda olduğu bu tasarımda 3.3” boyutunda yine Dünya üzerinde ilk kez kullanılan Super AMOLED dokunmatik ekran var. Bu ekranın üst kısmında Samsung logosu, onun üzerinde ise sesli görüşme ahizesi bulunuyor ve ahizenin yanında iki adet sensör ve görüntülü görüşme için ikincil kamera yer alıyor. Ekranın altında ise arama yapma ve sonlandırma tuşları ile menü ve çalışan uygulamaları açabilen şık orta tuş bulunyor ve bu tuş kameranın tasarımıyla da uyumlu. Cihazın kullanıcıya göre sağ tarafında ekran ve tuş kilidi düğmesi ile kamera moduna geçmeye ve de bu modda çekim yapmaya yarayan kamera tuşu bulunuyor. Arka yüzde ise metal pil kapağının şıklığına ek olarak güçlü flaşın ve hoş tasrımlı kameranın olduğunu görebiliyoruz. Cihazın alt kısmında sadece mikrofon yer alırken üst kısmında hoparlör, 3.5 mm kulaklık girişi ve şarj adaptörü ile USB kablosunu bağlamaya yarayan çoklu giriş bulunuyor.
Cihazı açtığınızda sizi Bada platformunun açık kaynak kodun avantajını adeta hissettiren -hoş Bada Kore dilinde okyanus demektir- ferah mavi bir görüntü ve Bada yazısı karşılıyor. Cihazın ilk ayarlamalarını yaptıktan sonra Widgets yani Gereçlerin bulunduğu Ana Ekran ve Super AMOLED’in inanılmaz parlak görüntüsü insanı bu cihazın içine yavş yavaş çekiyor. 

Teknik özellikler

Dokunmatik hassasiyet en üst seviyede. İstediğiniz yere hatta en küçük noktaya bile tek seferde dokunup işlerinizi kolayca halledebiliyorsunuz. Menüde veya Ana Ekranda, kısaca nerede olursanız olun, cihazın ekranının en üst kısmındaki kısayol menüsü oldukça kullanışlı ve çok iyi düşünülmüş. Burdan ilk seferde Wi-Fi, Bluetooth açma kapama işlemini yapabildiğiniz gibi, sessiz mod ile diğer kullandığınız mod arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Menüler şık tasarlanmış ve kullanımı kafa karıştırmayacak kadar kolay. Animasyonlar cihazı daha eğelenceli hale getiriyor. Ayarlar menüsü altından istediğiniz tüm kişiselleştirmelere ulaşabilirsiniz. Bir de Kayıtlar menüsü var ki işte iletişimin en güzel yanını bu menüde görebiliyorsunuz. Arama kayıtları, mesajlar ve sosyal ağlardaki tüm kişilerin mesajlarına buradan ulaşabilirsiniz.

5 megapiksellik kamera performansı fevkalade ve flaş ışığı güçlü, değme 8 megapiksellik cihazlara taş çıkartacak bir kameraya sahip Wave. 720p HD video kaydı yapabilmesi de cabası.
Müzik çalar ise tatmin edici bir performans sunuyor. GSMArena.com’un yaptığı testler sayısal değerler için referans gösterilebilir ki şu anda test edilen tüm telefonlar arasında en iyi sese sahip 2. cihaz.
Galeri özelliği gayet kolay ve anlaşılabilir. WEB’de dolaşmak ise hem de çoklu dokunma özelliği sayesinde yepyeni bir deneyim sunuyor ve oldukça hızlı.
SamsungApps ise şimdilik yeterli sayıda uygulama barındırsa da henüz gelişme aşamasında olduğundan hızla ilerleme kaydeden bir platform. 1.5 hafta içinde 150 yeni uygulama eklendiğini tespit ederek bunu net bir şekilde söyleyebilirim.
Samsung bu kez zaten iyi iş çıkartan modellerine rağmen daha da iyi bir model sundu tüketicilere. Telefon almak isteyenlerin özelliklerine göre uygun fiyatıyla kaçırmaması gereken bir seçenek, Samsung GT-S8500 Wave.

Samsung Wave hakkında tüm bilgilere ulaşmak için; http://www.cepking.com/forum/samsung-wave-s8500-b104.0/

Saygılarımla.

Bir telefon için heyecanlanmak!

Daha önceleri şu anda kullandığım ve binbir türlü heyecanla alacağım günü beklediğim Samsung i550w için yaşadığım heyecan şimdi Wave için yaşanıyor.

Şimdilerde blogumdaki en çok okunan olan Samsung i550w ile ilgili yazım, benim bu telefona ne kadar çok değer verdiğimi ve yazımı ne kadar içtenlikle yazdığımı kanıtlıyor adeta. Heyecanla beklediğim i550w model akıllı cep telefonumu halen daha görenler incelemek için uğraşıyor ve alan elinden düşüremiyor. Bir başka telefon daha geliyor şimdi beni heyecanlandıran; Samsung Wave.

 
Samsung i550w’umu aldıktan sonra baktım ki Samsung hep aynı özellikte telefonlar çıkarıyor üst düzey sınıfta, her markanın yaptığı gibi. Wi-Fi, GPS, büyük ekranlar, 5 veya 3,2 megapiksel kameralar dışında, Amoled ve HD video çekimi gibi ekstra özellikler eklenerek değişik modeller piyasaya sürülüyordu farklı işletim sistemleriyle. Tam da i8000 Omnia II için “tamam bu alınır” dediğim sırada Samsung’un kendi işletim sistemi üzerinde çalıştığı haberi geldi. D900i modeli kullanıcısı olarak ve TouchWiz arayüzünün güzelliğini bilerek bu yeni işletim sisteminin ne kadar da güzel olacağını daha o zaman anlamıştım. En nihayetinde isim açıklandı “Bada”. Bizler de başladık bu sistemin kullanılacağı ilk telefonun açıklanmasını beklemeye. Baktık ki MWC için günler yaklaştıkça haberler de gelmeye başladı ve Wave adında bir güzelliğin tanıtılacağını öğrendik. Ardından Barselona’ya gidemeyişimizden ötürü saldırdık internetin nimetlerine. Her yerde özelliklerini araştırdık bu yeni prensin. Bekleyiş ise artık bitmek üzere; Samsung Wave yakında Türkiye’de!
 
"Haydi artık Samsung", sesleri yükseliyor forum sayfalarından. Mayıs ayı deniliyor, bazen de haziran. Tarih ne olursa olsun, artık bilindik markaların ve modellerin tahtı tehlikede. Wave ile başlayan furya ve Samsung’un yeni model politikası dahilinde, Güney Kore’li dostumuz gücüne güç katacağa benziyor. Hem de en önemli politikasıyla vuruyor piyasayı; “her işletim sitemi biz de mevcuttur, tekelciliğe hayır!”
 
Saygılarımla.
 
 

Teknoljinin güzel olduğu mevsim

Teknoloji her zaman güzeldir ancak daha güzel olduğu zamanlar da var.

Teknolojiden sıyrılıp biraz da etrafa bakmak hepmizin en sevdiği şeylerden biridir esasında. Teknolojiyle çok fazla ilgilenen herkes bazen elindeki cep telefonunu bir yere bırakıp, bilgisayarını kapatıp temiz havayı içine çekmek ister. En çok da bahar mevsiminde meydana gelen bir durumdur bu. Havanın ısınması, insanların neşeli kahkaları, sevenlerin birbirine daha sıkı sarılması ve yemyeşil doğanın uzun süren uykusundan uyanmasıyla, artık klişe haline gelse de kuş cıvıltılarının kulaklarımızda yankılanmaya başlaması sebebiyle artık hiç bir yeni cep telefonu veya çok güçlü ekran kartları ilgimizin odağını bu güzellikten alamaz.


 
 
Her birimizin yaşadığı bu hissiyat gerçekten de ilginçtir. Dışarısı bizi çağırır ki soğuk kış günlerinde eve varmak daha da zorlaştığında ya cep telefonumuzdan bir oyun seçeriz ya da internet turuna başlarız henüz eve varmadan. Ancak bu güzeller güzeli mevsimde bu durum aynı mıdır? Etrafımızdaki doğanın güzelliklerini izlerken eve nasıl vardığımızı anlamadığımız gibi kapıdan içeri girmek de hiç olmadığı kadar zor olur.
 
Teknoloji kışın mı güzel derseniz cevabım tabi ki hayır olacaktır. Buna rağmen yazın da teknoloji bir hayli güzel gelebilir gözümüze ancak teknolojinin en güzel olduğu zaman, bilgisayar ekranının başında yepyeni şeyler öğrenip, en yeni teknolojiler için heyecanlandığımızda sıcak bir kahveyle kendimizi sakinleştirdiğimiz kış aylarıdır.
 
Sağlıcakla kalın. Saygılarımla.