Dark Executioner

Çocuğunuz için ideal bilgisayar

Çocuğunuzun yaşına uygun bilgisayar nasıl olmalı? Hangi yaşta hangi bilgisayar? bunu öğrenelim

Günümüz modern dünyasında bilgisayar kuşkusuz çocukların eğitim ve öğretiminde en önemli araçlardan biri. Bilgisayar kullanımı, çocukların yaşlarına bağlı olarak, beş yaşlarında basit oyunlar oynamaktan ileri yıllarda birer ergen olarak istatistik verilerle görsel sunumlar yaratmaya kadar değişiklik gösteriyor. Çocuğunuzun yaşına uygun bir bilgisayar onun becerilerini geliştirmesine olanak tanıyacağından, doğru bilgisayarı seçmek büyük önem taşıyor. Okulların açıldığı şu günlerde Intel, çocuklarına nasıl bir bilgisayar almaları gerektiği sorusu aklını kurcalayan ailelere cevap verecek bir çalışma hazırladı.
Bilgisayarlar, çocuklar için oyun ve eğlenceden fazlası, hayal gücüne ve yaratıcılığa açılan sanal kapılardır. Bilgisayar kullanımı çocuklara, erken yaşta gelişmiş el ve göz koordinasyonundan bilgilerin değerlendirilmesi, karar alma, takım çalışması ve yaratıcılığa kadar, bugün ve gelecekte hayati öneme sahip gelişimsel beceriler kazandırır. Intel gibi teknoloji şirketlerinin farklı tip bilgisayarlara yönelik sunduğu işlemciler, kullanıcıların farklı ihtiyaçlara yönelik farklı bilgisayarlara sahip olmasına olanak tanıyor.

Dünyanın lider işlemci teknolojisi şirketi Intel, farklı tiplerdeki bilgisayarların çocuğunuzun bilgisayar kullanımıyla nasıl uyumlu olduğu ve büyük oranda yaşı tarafından nasıl şekillendiğini açıklamak amacıyla bir çalışma hazırladı. Bu çalışma ile Intel, bilgisayarın kim tarafından ve ne şekilde kullanıldığına bağlı olarak, bazı bilgisayar özelliklerinin neden daha önemli olduğunu açıklamayı amaçladı. Genel amaçlı hazırlanmış olan bu çalışma, aynı zamanda okulların açıldığı şu günlerde çocuğunuza nasıl bir bilgisayar alacağınıza karar vermeye çalışırken kullanabileceğiniz doğru ve pratik bir başvuru kaynağı olma özelliğini taşıyor.

Okul öncesi için tercihler

Yürümeye yeni başlayan çocukların bitmek bilmeyen bir keşfetme dürtüleri vardır. Bu yaş grubundaki çocuklarda, çevrelerindeki şeylere karşı yoğun bir düşkünlük bulunur. Okul öncesi çocuklar için, bilgisayardan çok daha uygun olan, çok farklı çeşitlerde oyuncak bilgisayarlar bulunuyor. Oyuncak bilgisayarlar, klavye formatında basit etkileşimli bir öğrenme sağlıyor. Bu yaştaki çocukların ebeveynlerinin, kullanımı kolay taklit bir klavye ve basit bir ekran gibi, gerçeklerini yansıtan oyuncakları tercih etmeleri uygun olacaktır. Kuşkusuz, çocuklar tarafından sağa sola atılacakları için bu oyuncakların sağlam olması da önem taşır. Bu cihazlar çocuğunuzun el ve göz koordinasyonunu önemli derecede geliştirir; çocuğunuza erken dil gelişimi, sayısal beceriler ve şekilleri tanıma yetisi kazandırır.
Klavye becerileri, hızlı hareket etme kabiliyetinin yanı sıra çocuğun gördükleri ile el hareketleri arasında bağlantı kurmasını da gerektirir. Bu bilgisayarlarda ayrıca basit sesli komutlar bulunur. Muhtemelen çevresinde zaten mevcut bulunan teknoloji ile onu tanıştırırken, bir yandan da çocuğunuzun gelişimini teşvik eden, konuşan kitaplar gibidirler.

Beş – sekiz yaş: Protestocu küçük çocuklar için en ideali netbook’lar…

Bu yaş aralığındaki çocuklar çoğunlukla güçlü bir benlik duygusu geliştirmişlerdir. Çocuklar bilgisayar önüne oturtulduğunda, daha da önemlisi bilgisayardan uzaklaştırılmaya çalışıldıklarında ciddi bir protestoyla karşılaşırsınız. Erken bir yaş gibi görünse de, bu yaş grubundaki bazı çocukların bir bilgisayarın nasıl çalıştığına dair ebeveynlerinden daha bilgili olduklarını görmek şaşırtıcı değildir. Web sitelerini yüklemek, araştırmak, bunlar arasında gezinmek onlar için sokakta zıplamak, yuvarlanmak, takla atmak, hatta bazıları için yürümek kadar doğaldır. Bu yaş aralığındaki çocuklar daha çok Ben10, Hannah Montana ve Star Wars gibi oyunlara, sanal dünya “Second Life”ın bir çeşit çocuk versiyonuna ilgi duyarlar.
Bu yaş grubu için okuma ve yazmayı geliştiren öğretici ve sesli haritalar gibi kullanılabilecek çok sayıda yazılım bulunur. Bu aynı zamanda okulda bilişim teknolojilerinin kullanımı ile bağlantılıdır ve çocuklar zaten fare, klavye ve basit uygulamalarda rahat olacaktır. E-posta ve mesajlaşma bu yaş aralığındaki çocukların çevrimiçi etkinliklerinde nadiren görülür. Etkileşimli çevrimiçi oyunlar, imge ve karakterlerin yaratılması gibi dolaylı eğitim yoludur.
Görüntü olarak küçük dizüstü bilgisayarlara benzeyen ama daha küçük klavye ve ekranı olan yeni internet bilgisayarı netbook’lar bu yaş grubu için idealdir. Intel® Atom™ işlemciler ile çalışan netbook’lar, uzun batarya ömrüne sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Taşınabilir cihazlar için önemli bir özellik olan uzun batarya ömrü, netbook’ların yüksek performans sağlayan ve internete erişim ve temel görevleri yerine getiren ideal cihazlar olmalarını sağlar. Kablosuz bağlantı olanağı sunan netbook’lar, küçük klavyeleri ile minik ellere olduğu kadar yetişkin ellerine de uygundur. Ekran çözünürlüğü ve ses kalitesi çocukların kullanımı için yeterli olacaktır. Daha yüksek ses kalitesine İhtiyacınız olduğu takdirde bilgisayarınıza hoparlör de bağlayabilirsiniz.
Eğer daha uzun dönemde veya tüm aileniz tarafından kullanılabilecek bir bilgisayar düşünüyorsanız, örneğin Intel® Core™ 2 Duo işlemci ile çalışan orta seviye bir bilgisayar uygun olacaktır. Standart oyunlar oynanmasına ve kelime işlemciler ile elektronik tablolardan müzik dosyalarının indirilmesine, 3 boyutlu harita okuyucu yazılımlara kadar değişen farklı bir dizi uygulamayı yürütmeye uygun olan böyle bir bilgisayar, tüm ailenin bilgisayarla bağlantılı ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Dokuz – on bir yaş: Eğlence ve okul için orta seviye bir bilgisayar

Zaman geçip yaşları ilerledikçe, bilgisayar çocukların doğal çevrelerinin bir parçası haline gelir. Bu yaş gurubundaki çocuklar geliştikçe, bilgisayar hem eğlence hem eğitim aracı olarak kullanılır. Bilişim teknolojisi okullarda yaygındır ve müfredat ile bütünleşiktir. Dış dünyada neler olup bittiğini yansıttığından, bilgisayara neredeyse okuma yazma kadar önem verilmektedir. Okullarda fen, matematik ve coğrafya gibi konularda öğrenime destek olan bir araç olarak ve çok taraflı eğitim projelerinde diğer okul ve kuruluşlarla bağlantı oluşturma amacıyla kullanılan bilgisayar, okul dışında daha çok bir oyun aracıdır.
Bu yaş aralığındaki çocukların etkileşim seviyesi daha fazladır. Oyun oynamak, karar alma yeteneğini geliştirir ve yüksek oranda görselin işlenmesini gerektirir. Bilgisayar oyunlar aracılığıyla böyle analitik yetenekleri öne çıkartacaktır. Intel® Core™ 2 Duo işlemci ile çalışan orta seviye özelliklere sahip dizüstü bilgisayarlar, çocuğunuz büyüdükçe artan bilgisayar kullanımı ve buna bağlı olarak artan yoğun işlemci ihtiyaçlarını karşılayacak yeterli kapasiteyi sağlayacaktır.
Oyun ihtiyaçlarını karşılayan bu sağlam cihazlar, bünyelerindeki CD/DVD yazıcılar sayesinde bir yandan ekranda yüksek çözünürlüklü teknolojiye sahip net görüntüler dururken, diğer yandan film izlenmesine ve müzik dinlenmesine olanak tanır. Yüksek işleme gücü, etkileşimli moda siteleri, Nickelodeon ve Cartoon Network gibi TV yayıncıları tarafından geliştirilen web siteleri ve çoğunlukla sporla ilgili bedava oyunlar sunan web sitelerine erişerek karmaşık oyunlar oynanmasına olanak verir.
Kendi sosyal internet ağı sayfalarını oluşturan daha maceracı kişiler için faydalı, oldukça yüksek kapasitede 80GB ve üzeri sabit diskler bulabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarlar, çocuklarınıza evde dolaşabilme ve istediklerini yapabilme özgürlüğü de sunar.

On iki – on dört yaş: İletişim kurması için ona bir ultra ince dizüstü verin…

İlk ergenlik dönemindekiler iletişim kurmaya bayılır. Birbirleriyle iletişimleri zaman zaman korkutucu olabilecek yoğunluktadır. Keşfetmek, ifade etmek ve birbirlerini aydınlatmak yönündeki arzularını mekan bağımsız olarak ifade etmelerine olanak veren her türlü cihazı büyük bir sevinç ile karşılarlar. Bu iletişim dürtüsü onları bilgisayarı SMS, e-posta ve gitgide daha önemli hale gelen anlık mesajlaşma (SMS) gibi iletişim yöntemleri ve etkileşimli, birden fazla katılımcıyla oynanan oyunlar ve sosyal ağ siteleri gibi olanaklar sunan eğlence sitelerinden yararlanmaya iter. Interneti aynı zamanda, spor ve moda ile bağlantılı konuları araştırmak ve taşınabilir müzik aletlerine şarkı indirmek için de kullanırlar.
Ultra-ince dizüstü bilgisayarlar bu yaş grubu için en uygun seçenektir. Yakın zamana kadar daha yüksek fiyatları nedeniyle daha az kullanıcının ulaşabildiği ultra-ince dizüstü bilgisayarlar, günümüzde düşen fiyatları ile artık daha geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından alınabilir hale geldi. Çocuğunuzun büyüyen ihtiyaçlarına cevap verebilecek performansı sunan ultra-ince bilgisayarlar, ideal bir uzun dönem yatırımıdır. Genellikle 2 kg ağırlık ve 25mm kalınlığın altında olan bu bilgisayarlar, rahatlıkla taşınabilecek ve havalı görüntü sunacak kadar ince, hafif ve şıktırlar. Bütçe ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda, temel Intel Celeron’dan Intel Core 2 Duo’ya kadar değişik işlemciler üzerinde çalışan bu bilgisayarlar arasında seçim yapabilirsiniz. Daha gelişmiş işlemci sayesinde alacağınız bilgisayarı birkaç yıl rahatlıkla kullanabilirsiniz.

On dört – on yedi yaş: Artık üst seviye bir bilgisayarı hak ediyor

Birçok yeni internet trendi ondört – onyedi yaş grubundaki çocuklar tarafından kullanılır. Bu yaş aralığındaki çocuklar YouTube, Instant Messenger ve Facebook gibi sosyal ağlarda çok aktif konumdadırlar ve tüm bu teknolojileri akranları ile iletişim kurmakta yaratıcı biçimde kullanırlar. Müzik bu yaş grubunda belirleyici özellikken, video görüntüleme de son derece popülerdir. Hatta video görüntüleme, kendi videolarını yapıp çevrimiçi paylaşan bu yaş grubundaki birçok çocuk için TV’nin yerini almıştır. Blogging (internet günlüğü) de popüler bir etkinliktir, dünyadaki en iyi blogların bazıları bu yastaki gencler tarafından yaratılmıştır. Okul ve üniversite eğitiminin büyük bölümü, öğretmenlerinin yol gösterdiği çevrimiçi etkinliklere dayalı olacaktır.
Bu yoğun bilgisayar kullanımını sağlaması ve değişken ihtiyaçları karşılaması açısından, bu yaş aralığındaki çocuğunuz için yüksek özellikli bir dizüstü bilgisayarı tercih etmeniz daha uygun olacaktır. Böyle bir cihaz, bu yaş grubuna okul ödevleri, ev kullanımı ve arkadaşlarının evinde kullanmaya uygun hareket özgürlüğünü sağlayacaktır.
Video kurgulama, Photoshop ve veri-yoğunluklu 3 boyutlu oyunlar bu gruptaki yaygın uygulamalardır. Dolayısıyla 100 GB sabit disk, yüksek çözünürlükte ekran, güçlü ve duyarlı bir işlemci kesinlikle asgari gerekliliklerdir. Masaüstü bilgisayarların yerini tutabilen bu seviyedeki dizüstü bilgisayarlar, aynı zamanda DVD yazıcıların yanı sıra MP3 çalar, harici hafıza gibi cihazların bağlanmasına olanak veren ikiden fazla USB çıkışı bulunan cihazlardır. Intel® Core™2 Duo işlemciler üzerinde çalışan bu dizüstü bilgisayarlar, gereken gücün sağlanmış olması sayesinde okuldan üniversiteye ve hatta iş dünyasına uzanan mükemmel bir köprüdürler.
Evinde tüm ailenin kullanımı için performanslı bir masaüstü bilgisayar olmasını isteyen kullanıcılar ise, Intel’in Core i5 işlemcileri üzerinde çalışan bilgisayarları tercih edebilirler.

Scroll

İşte Yeni Teknolojik Oyuncağımız İPad

Çıktı,çıkacak derken işte sonunda oldu.İPad piyasaya sürüldü.Meraklıları şimdiden satış noktalarında kuyruk oldu.

iPad kendisini merakla bekleyenlerle sonunda buluştu ama aylardır süren eleştriri bombardımanı ürünün piyasaya çıkmasıyla daha da alevlendi. Pek çok rakip firma kendi ürünlerinin iPad'e olan üstünlüğünden bahsetmeye başladı. Aslında çok da haksız değiller.

Size bahsedeceğimiz dokunmatik ekranlı bilgisayarlar ve tabletler, kabaca iPad’in yapamadığı her şeyi yapabiliyor!

Flash desteğinin olmaması iPad’de en çok şikayet edilen şeylerin başında geliyor. Zira Youtube’a giremeyen bir tableti kim ne yapsın? Aslında bu durum sadece ufak bir eksiklikten öte FLASH & HTML5 savaşının büyük cephelerinden biri olduğu için ileride çok ilginç hale gelebilir.

Dokunmatik ekranlı bir cihaz almanın en büyük avantajı bol miktarda esneklik sağlamasıdır. Buna karşılık maalesef Apple’ın işlevsel kullanıcı arabiriminden ödün vermek zorunda kalmak, Microsoft’un bile Windows XP ve 7’deki sistemi tam dokunmatik ekrana göre bazı ufak değişiklikler yaptığını görmek biraz can sıkıcı olabiliyor.

2010 Blog Ödülleri

Türkiye'nin tek blog yarışması olan BÖ bu senede iddialı yarışmacılarla dolu blog yarışını başlattı bakalım neler olacak.

İlk aşamada 2041 blog yazarının 1736 blog ile başvuruda bulunduğu yarışmada değerlendirme ve oylama aşamasına gelindi. Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl jüri sisteminin de başlatıldığı yarışmada dereceye girenler ise 8 Mayıs’ta açıklanacak.

İnternet kullanıcılarını blog yazmak konusunda cesaretlendirmek, bu sayede de Türk internet dünyasına özgün ve zengin içerikler kazandırmak amacıyla 2008 yılından bu yana düzenlenen Blog Ödülleri, blogkürede bir kez daha heyecan fırtınası estiriyor. Oylama aşamasına gelinen ve ilk aşamada 2041 blog yazarının toplam 17 kategoride, 1736 blog ile başvuruda bulunduğu yarışmada en fazla ilgiyi “kişisel bloglar” kategorisi çekiyor.

Başvuru sürecinin sona erdiği, finale kalanların ise 30 Nisan’a kadar sürecek olan oylama sürecinde belirleneceği yarışma, bu yıl bir ilke imza atarak jüri sistemini de hayata geçiriyor. Aralarında Asuman Bayrak, Burak Büyükdemir, Bülent Keleş, Çağlar Erol, Fatmanur Erdoğan, Fatoş Karahasan, Hakan Gönenli, Selim Tuncer, Serdar Kuzuloğlu, Şule Özmen, Tuğçe Esener ve Volkan Ekiz gibi değerli isimlerin yer aldığı Blog Ödülleri Jürisi, her kategoride halk oylaması ile belirlenecek ilk beş blogu yeniden değerlendirerek, nihai sonucun ortaya çıkmasını sağlıyor.

İşte Yarışma Katogorileri :

Kazananların 8 Mayıs 2010 Cumartesi günü Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri’nde düzenlenecek ödül töreninde açıklanacağı 2010 Blog Ödülleri’nde adayların kategorilere göre dağılımı şöyle:

•    Kişisel Bloglar – 635 aday
•    Kültür-Sanat Blogları – 200 aday
•    Teknoloji Blogları – 141 aday
•    Spor Blogları – 80 aday
•    Haber-Gündem Blogları –80 aday
•    Topluluk Blogları – 74 aday
•    Yemek Blogları – 72 aday
•    Hobi Blogları – 69 aday
•    İş Dünyası Blogları – 68 aday
•    Reklam-Pazarlama Blogları – 67 aday
•    Moda Blogları – 49 aday
•    Gezi Blogları – 47 aday
•    Oyun-Eğlence Blogları – 42 aday
•    Aile Blogları – 34 aday
•    Kadın Blogları – 34 aday
•    Otomobil Blogları – 25 aday
•    Microsoft Windows Live Spaces Blogları – 19 aday

Oylama sürecinin 10 Nisan 2010, Cumartesi günü başlayacağı yarışmaya ilişkin detaylara http://2010.blogodulleri.com adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Acaba Chip Ailesinden Bu Yarışmaya Katılan Var mıdır? Merak Ettim Doğrusu :)
/p>

Video KaldırılmışVideo Kaldırılmış
Takip Edin
Kategoriler