Dark Executioner

Huzurlarınızda Google TV

İşte savaşların en büyüğü. Tarayıcılar, mobil cihazlar vb. rekabetleri bir kenara bırakın ve televizyonla PC’nin mücadelesine hazırlanın.

Dünyada 4 milyar televizyon seyircisi var.  Bu kadar fazla kullanıcısı olan TV, milyar dolarlık bir pazara da ev sahipliği yapıyor. Örnek vermek gerekirse, bu yıl 70 milyar dolar reklam harcaması yapıldı. İşte bu büyük pazara karşı, 1 milyar kullanıcısı olan PC’nin mücadelesi başlıyor.
Dünya devlerinin bir araya geldiği Google TV projesi, PC’nin TV’ye baş kaldırısı olarak da nitelenebilir. Sizlerin de bildiği gibi bilgisayar ile çalışırken TV izlemek tam bir eziyet oluyor ve bir tanesinden vazgeçmek durumda kalıyoruz. Google ise TV’yi de PC’ye sokarak bizleri bu külfetten kurtarıyor.
Logitech ve Sony gibi devlerin  destek verdiği proje,  en iyi web TV olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Geleceğin TV’si olarak nitelendirilen Google TV, PC’nin kolaylığını  TV’nin geniş seçenekleriyle birleştiriyor.

Google TV’nin Yenilikleri;

.Kolay bir arayüze sahip olan arama özelliği sayesinde, istenilen programı arama kutusuna yazarak onun hakkındaki detaylara erişilebiliyor.

.Google TV’nin ana sayfası alışkanlıklarınıza göre kişiselleştirilebilir ve değiştirilebilir bir arayüze sahip.

.Google TV üzerinden herhangi bir kanal ya da video izlerken ekranınızın köşesinde bir kutu çıkıyor. Bu kutu üzerinden arama motorlarını kullanılarak arama yapılabiliyor, son dakika haberleri takip edilebiliyor ve Twitter’a bağlanılabiliyor.

.İnternet denildiğinde akla gelen sosyal ağlar da Google TV’de yerini alıyor. Facebook, Flickr, Picasa ve Twitter’a bağlanılabilecek olan Google TV üzerinden, Flash oyunlarda oynanılabilecek.

.Android mobil işletim sistemime sahip olan telefonlarla, Google TV’ye bağlantı (link) göndermek mümkün olacak.

.Google TV’de bilişim devi Google’ın tüm teknolojilerinden faydalanılmış. Firmanın çeviri hizmeti Google Translate ile Google TV’de çeviri yapılabilecek.

Google TV Donanım ve Yazılım Özellikleri;

.Android, Chrome ve Flash desteği sunacak.

.Android uygulamaların hepsi Google TV’de kullanılabilecek.

.Video modem şeklinde olacak ve içerisinde bir DVD dekodere sahip olacak.

.Bir dünya devi tarafından üretilen çevre birimlerine sahip olacak. Ancak Android’li bir telefon tarafından da kumanda edilebilecek.

.IP Kontrol Protokolü erişilebilir ve açık olacak. Bu şekilde geliştiriciler kendi uzaktan kumandalarını yapabilecekler.

.Yayınlanan geliştirici kitiyle, Google TV için uygulama geliştirilebilecek.

SCROLL

Teknoloji Mağazaları Fiyatları - 2

En uygun teknoloji mağazasını arayışımız tüm hızıyla sürüyor.Sırada Cep Telefonu var.

Teknoloji mağazalarını araştırmaya devam ediyoruz.İlk yazımızı okuyanlar bilir en uygun notebook adresi Bimeks olmuştu.Şimdi sırada cep telefonu var bakalım en uygun cep telefonu Teknosa,Vatan,Bimeks üçlüsünden hangisinde satılıyor...


Nokia 5800 XpressMusic Black

       
Kamera Çözünürlüğü (piksel) : 3,2 MP
Mp3/radyo : Mp3/Radyo
3g
Gprs/wap : GPRS/WAP

Vatan :  477 TL
Bimeks : 580 TL
Teknosa : 529 TL

LG BL40 Chocolate Black

Kamera Çözünürlüğü (piksel) : 5,0 MP
Mp3/radyo : Mp3/Radyo
3g
Gprs/wap : GPRS/WAP

Vatan : 1.187 TL
Bimeks : 1.199 TL
Teknosa : 1.249 TL


Samsung S5233T Star TV Black

Kamera Çözünürlüğü (piksel) : 3,2 MP
Mp3/radyo : MP3/Radyo
Gprs/wap : GPRS/WAP

Vatan :  340 TL
Bimeks : 338 TL
Teknosa : 349 TL


Nokia E63

Kamera Çözünürlüğü (piksel) : 2,0 MP
Mp3/radyo : Mp3/Radyo
3g
Gprs/wap : GPRS/WAP

Vatan :  368 TL
Bimeks : 363 TL
Teknosa : 379 TL

Samsung S5620 Monte

       
Kamera Çözünürlüğü (piksel) : 3,2 MP
Mp3/radyo : MP3/Radyo
3g : HSDPA
Gprs/wap : GPRS/WAP

Vatan :  525 TL
Bimeks : 518 TL
Teknosa : 549 TL

Rapor :

Vatan : 2 Üründe En Ucuz
Bimeks : 3 Üründe En Ucuz
Teknosa : 0 Üründe En Ucuz

Bu araştırmadan da anlayacağımız üzere en düşük fiyatlı cep telefonu satıcısı da Bimeks oluyor.Genel itibariyle Vatan ve Bimeks'in başa baş kapıştığı bir yarışma oldu sanırsam Bimeks kadar Vatan da hak etmiştir birinciliği fakat 1-2 TL bile bazen önemli olabiliyor.

Tebrikler Bimeks

Genel Durum:

Vatan : 0 Kategoride En Ucuz
Bimeks : 2 Kategoride En Ucuz
Teknosa : 0 Kategoride En Ucuz

Arayışımız tüm hızıyla devam edecek.Param cebimde kalsın, kaliteyi ucuza alayım diyenler bekleyin...

Teknoloji mağazaları fiyatları - 1

Hepsi en uygun teknoloji mağazası benim diyor peki aslında hangisi en uygun.

Ülkemizde faaliyetlerini sürdüren 3 önemli ve büyük teknoloji mağazasındaki (Bimeks, Vatan Computer, Teknosa) fiyatları bir inceleyelim dedik gerçekte hangisi en uygunmuş bunu ortaya koyalım bakalım.

Öncelikle seçilen ürünler tamamiyle rastgele ve en çok talebe göre seçildi daha önceden hiçbir ürün hakkında tam olarak fiyat araştırması yapılmadı sadece tahmini fiyatlar vardı bunlarda mağazalarla eşleştirilmemişti.Yani tamamiyle tarafsızız demek istiyorum kısaca...

Ayrıca herhangi bir tartışma çıkmaması için internet mağazaları üzerindeki fiyatlar göz önüne alındı.

Üç büyük mağazadaki notebook fiyatlarını inceleyerek başlıyoruz;

Toshiba Satellite A500-1DN


       
Teknoloji : Intel Centrino 2 Teknolojisi
İşlemci : Intel Core 2 Duo P8700
İşlemci Hızı : 2,53 GHz, 3 MB L2 1066 MHz
Bellek : 4 GB

Vatan : 1.869 TL
Bimeks : 1.543 TL
Teknosa :  1.767 TL


Acer AS5740G/i5-430M (LX-PMB02-077)

       
İşlemci : Intel Core i5-430M
İşlemci Hızı : 2,26 GHz (Turbo Boost 2,53GHz)
Bellek : 4 GB
Sabit Disk : 320 GB

Vatan : 1.723 TL
Bimeks : 1.522 TL
Teknosa :  1.008 USD (yaklaşık 1500 TL)


Casper Nirvana CN-BMT4500A

       
İşlemci : Intel Pentium T4500
İşlemci Hızı : 2,30 GHz ,1MB L2, 800 MHz
Bellek : 2 GB
Sabit Disk : 250 GB

Vatan : 1.088 TL
Bimeks : 945 TL
Teknosa : 1.000 TL

Dell Inspiron 1564 (Gi33P33)

       
İşlemci : Intel Core i3-350
Bellek : 3 GB
Sabit Disk : 320 GB
Ekran Boyutu : 15,6"

Vatan : 1.457 TL
Bimeks : 1.522 TL
Teknosa : 1.516 TL


Apple MacBook Z0GVQ

       
İşlemci : Intel Core 2 Duo
İşlemci Hızı : 2,26 GHz
Bellek : 2 GB
Sabit Disk : 250 GB

Vatan : 2.438 TL
Bimeks : 2.325 TL
Teknosa : 1.624 USD (Yaklaşık 2.400 TL)


Sonuç :

Vatan : 1 Üründe En Ucuz
Bimeks : 3 Üründe En Ucuz
Teknosa : 1 Üründe En Ucuz

Toplamda 5 ürün inceledik ve Notebook satan en ucuz yeri Bimeks olarak belirledik.Eğer bir notebook satın almayı düşünürseniz bize göre Bimeks'i tercih etmelisiniz en iyi Notebook satıcısı birincisi bimeks olmuştur.Tebrikler...

Not: Ürün incelemeleri yine 3 mağazada masaüstü pc, televizyon, kişisel ev aletleri, oyun gibi kategorilerde devam edecektir.

Hangi oyun konsolu?

Herkesin eğlence anlayışı ve bir oyundan beklentisi farklıdır. Peki, siz nasıl bir şey istersiniz?

Kasım 2005’te Xbox 360’ın satışa sunulmasından beri çok şey değişti. Düzinelerce güncelleme, geliştirme, ihmal, fiyat düşürme ve paketlerden sonra ortalık en azından şimdilik sakinleşti ve elimizde rekabetçi fiyatlara sahip üç adet konsol kaldı.

Oyun konsolu almak isteyenler için şu nihai soruyu tekrar ortaya atmanın tam zamanı diye düşündük: Hangi oyun konsolunu almalısınız? Ne yazık ki bu sorunun net bir cevabı yok. Her üç konsoldan biri de olabilir. Diğer bir deyişle “en iyi konsol” diye bir şey yok. Ne amaçla kullanacağınız ve ne beklediğinize göre tamamen kendinize en uygun olanı bulmak söz konusu. Şimdi kimlerin hangi konsolda daha mutlu olacağını bulmaya çalışalım.

Nintendo Wii

“Ölümüne” oyuncuların konsolu olarak anılmasa da, Wii pek çok iyi oyunu barındırıyor. Super Mario Galaxy, Legend of Zelda, Metroid Prime ve benzer başlıklar bu oyunların hayranları için Wii’yi popüler yapıyor. Fakat her şeye rağmen Wii en çok bağımlılık yapan parti oyunları ile ilgiyi çekiyor. Nintendo’nun kendi oyunlarının sayısı pek fazla değil ancak üçüncü parti oyunların da pek tutulduğu söylenemez. Çevrimiçi oyunları hakkında pek söylenmeye değer bir şey yok. 16 haneli arkadaş kodu sistemi de pek tutmadı. Virtual Console servisi pek çok klasik oyunu oynamanıza, WiiWare ile bağımsız geliştiricilerden ucuz oyunlar almanıza imkân sağlıyor.

Oyunlar haricinde pek fazla fonksiyon sağlayamıyor Wii. Yakın zamanda Netflix desteği eklenmiş olsa da CD veya DVD oynatamıyor. Aksesuar kısmında ise konsolun kendisi 4 adete kadar kontrolör destekliyor.

Kime Uygun: Oyun dünyasına yeni girecek çocukları olan aileler, kalabalık toplantılar.
Kime Uygun Değil: Komple Eğlence Sistemi, HD Grafik, Çevrimiçi Topluluk ve Yetişkin İçerikli oyunlar arayanlar.
Konsola Özel: Tüm Zelda, Mario ve Metroid oyunları.
Oynadık Neler Gördük: Gerçekten bazı oyunlar çok zevkli oluyor atlıyorsunuz, zıplıyorsunuz, gelen topları kovalıyorsunuz vs. vs. tamam iyi,güzelde birde şu grafik meselesini biraz daha ileri götürebilseler çok daha hoş olacak sanırsam.Eğer böyle bir oyun konsolu alacaksanız kısa zamanda çok eğlenebilirsiniz ama bir süre sonra da sıkılıyor insan.

Xbox 360

Bu neslin en güçlü iki konsolundan en çok satanı olan Xbox, bunu Playstation’dan bir yıl kadar erken çıkmasına ve kendine özel oyunların fazlalığına borçlu. Ayrıca ilk çıktığında Playstation’a göre oldukça ekonomik bir fiyata sahipti.

Dünya çapında yirmi milyon üyesi ile Xbox Live şu andaki en sağlam çevrimiçi sistem. Ancak çevrimiçi oyun oynamak ve en iyi avantajlara erişebilmek için Gold üyelik, yani yıllık 50 dolar ücret ödemek gerekiyor. Bununla karşılaştırınca Sony’nin Playstation Network’ü ve Nintendo’nun çevrimiçi ağı bedava sayılır. Ayrıca pek çok Xbox Live özelliklerinden faydalanabilmek için bir sabit diske ihtiyacınız var.

Ek özellik olarak, Xbox 360 Netflix, Facebook ve Twitter uygulamalarını sunuyor. Windows yüklü bir bilgisayara bağlayarak dijital medya aktarabilir, Xbox’ınızı bir medya merkezi olarak kullanabilirsiniz. USB portundan müzik çalar veya sabit disk bağlayıp içeriklerini Xbox ile görüntüleyebilirsiniz. Ne yazık ki Blue Ray’li Playstation 3’ün aksine Xbox 360 sadece standart DVD filmleri oynatabiliyor.

Oyun departmanında Xbox 360’ın kendine özel, Gears of War, Halo, Forza ve Fable serileri gibi pek çok oyunu var. Grafik olarak Playstation 3 ile aynı ve hatta bazen daha iyi görüntülere sahip.

Aksesuar departmanında Xbox 360’ın epey fazla seçeneği olmasına rağmen Wii ve Playstation’ın aksine direkt bir kablosuz desteği söz konusu değil. Bunun için ayrıca bir kablosuz bağlantı adaptörü almanız gerekiyor.

Microsoft, Playstation ve Wii’nin hareket kontrol sistemleri ile yarışabilmek için 2010 Ekim ayında Project Natal isimli sistemi piyasaya sürecek. Playstation Move ve Wii’deki aksesuar kullanımının aksine, Natal ile kullanıcılar kendi vücutlarını bir kontrolör gibi kullanabilecekler.

Kime Uygun: Kolay kullanabilen bir arabirim, ciddi çevrimiçi oyun ortamı, Xbox Live’da arkadaşı olan, komple oyun/eğlence sistemi isteyen herkes için.
Kime Uygun Değil: Playstation 3’ün Blue Ray desteğini ve WiFi isteyenler için değil.
Konsola Özel: Halo, Gears of War, Forza,  Fable ve Left4Dead serileri.
Oynadık Neler Gördük: Gerçekten oynaması çok zevkli ve eğlenceli insan kendini bir kaptırıyor ki sormayın.Eğer HD bir televizyonunuzda varsa grafik olarak görecekleriniz sizi çok mutlu edecek.Xbox bana sorarsanız en iyi görüntü kalitesini veren konsol.Birde eksi yanını söyleyelim böyle çok övdük sanki... Şu joystick biraz şekilsiz sanki alışamadım gitti...

PlayStation 3

Kasım 2006’da piyasaya sürüldüğünde çok iyi bir başlangıç yapamamasına rağmen 3 yıl sonra gayet iyi durumda olduğu inkar edilemez. Daha da düşen fiyatı ile çok geniş bir oyun arşivi, çevrimiçi etkileşim ve pazardaki en iyi Blue Ray okuyuculardan biri olarak Playstation 3 güçlü bir konsol.

Xbox Live gibi, Playstation Network de çok fazla film, dizi, tanıtım ve indirilebilir oyun sunuyor. Ayrıca Home isimli Second Life benzeri bir çevrimiçi ortam ile etkileşimli bir sanal dünyada isterseniz yeni arkadaşlar edinebilir veya dükkan açabilirsiniz.

Aksesuar sayısı olarak rakiplerinden çok daha az ürüne sahip olan Playstation’ın aslında çok fazla bir şeye ihtiyacı yok. Bluetooth teknolojisi ile hemen her türlü aksesuarı rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Kendi kablosuz kontrolörleri ile her türlü etkileşim mümkün.

Blue Ray okuyucusu sayesinde paranızın karşılığından fazlasını alsanız da, bunun grafiklere katkısı pek görülmüyor. DVD’ ye göre daha fazla çalışma alanı sağlamasına rağmen grafik kalitesi Xbox 360’dan çok farklı değil. Hareket sensörlü uygulamalar için Playstation’ın çözümü Move. Daha çok Wii’ye benzese de, aynı imkanı HD grafikler ile veriyor. Yakın gelecekte Sony Playstation 3’e 3D oyun imkanı sunacak. Sadece bir firmware güncellemesi ile 3D HD TV’lerde oynanabilecek.

Kime Uygun: Çevrimiçi oyunlar ile pek ilgilenmeyen, 3D hayranları, her şeyi kendi yapmayı sevenler ve Blue Ray hastaları için.
Kime Uygun Değil: HD grafikler ve videoları dert etmeyenler için değil.
Konsola Özel: Uncharted, Gran Turismo, Resistance, Killzone, LittleBigPlanet ve God of War.
Oynadık Neler Gördük: Evet gelelim Playstation 3'e  grafiksel olarak beni pek memnun etmesede yine de joystick yüzünden bile alabilirsiniz bu konsolu gerçekten Xbox'taki o rahatsız edici dizayn beni oyunlarda tedirgin ediyor ama Playstation'da böyle bir sorun yok gayet rahat bir joystick tasarımı ve çok rahat kullanım.Ayrıca Blue Ray okuyucusuda beni bu konsola çeken artı yönlerden

Evet 3 Dev Konsolu inceledik karar sizindir.Hepsinin artıları ve eksileri tabi ki var olmasıda gerekiyor zaten...Ben atlıcam,zıplıycam,hoplıyıcam derseniz bir Wii, grafik herşeydir derseniz bir Xbox, rahatıma düşkünüm oturur rahat rahat oyunumu oynamak isterim dersenizde bir Playstation alın derim size.

PC ve Tv'de En İyi Ses Düzeni

İyi bir ses demek bazen daha zevkli oyun,film,müzik demektir.Peki en iyi sese ulaşmak için neler yapmalıyız...

Hoparlörlerinizi yerleştirirken daha iyi ses elde etmenizi sağlayacak püf noktalarından faydalanabilirsiniz. Yerleşimi odanızın şekline göre yaparsanız, her yerden aynı sesi duyabilirsiniz.

İdeal Düzen<

İdeal oturma biçiminde, asıl koltuk odanın ortasına ve arka duvara yakın bir şekilde konumlandırılır. Arka hoparlörler koltuğun arkasına veya yanlarına doğru dinleyiciye dönük olacak şekilde ayak üzerine veya duvara yerleştirilir. Bu, frekansı genelde kısıtlı olan arka hoparlörlerden en iyi tonu ve balansı elde etmenizi sağlar.  Daha sonra ön stereo çiftini televizyonun iki yanına ve orta hoparlörü de ekranın hemen altına veya üstüne koyabilirsiniz.
Orta ve üst frekansların hangi yönden geldiği kolayca farkedilebilir, ancak daha düşük bas frekanslar böyle değildir. Subwoofer’ı odanın neresine koyarsanız koyun, yine aynı gürleyici etkiyi yarattığını görürsünüz. Sarsıntı kaynaklarından uzak olduğu müddetçe hemen hemen her yer subwoofer için uygundur.

Köşe Düzeni

Tüplü televizyon devrinde televizyon odanın köşesine konur, kalan herşey de televizyona göre yerleştirilirdi. Bu düzen eski televizyonunuzu yeni nesil panel bir televizyonla değiştiriyorsanız hala kullanılabilir ancak buna bir de ses sistemi eklemek isterseniz işler zorlaşacaktır.  Oturma alanınız çok küçük olmadığı müddetçe sesin dengede olduğu iyi bir nokta bulmanın zor olduğunu göreceksiniz.
Odayı tekrar düzenleyemiyorsanız en iyi ses düzenini bulmak için deneme yanılma yöntemini kullanın. Karşılaşacağınız en büyük problem tüm oturma alanında sesi dengelemek olacaktır, bunu da yalnızca bir iki oturma konumuna odaklanarak çözebilirsiniz.
Bir diğer önemli sorun ise mobilyaların sesin önünü kesmesidir, bu durum sesi bloke ederek veya alan yansımalarıyla sesin netliğini etkiliyerek duyduğunuz sesi bozabilir. Herşeyi simetrik bir biçimde yerleştirerek ve hoparlörlerin konumlarını azar azar değiştirerek bu durumdan kaçınabilirsiniz. Burada size AV alıcılarındaki otomatik kurulum rutinleri de yardımcı olacaktır.

L-Şekli Düzeni

Eğer ki bir uçak hangarında oturmuyorsanız, ev sineması konusunda yerleşmesi en zor alanlardan biri, ülkemizde de sıklıkla karşılaşılan L biçimindeki oturma alanlarıdır. Odanın boş kısmı subwoofer’dan gelen bas frekansını yutar ve bu durum da ses sisteminizden verim alamanıza yol açar.
Ev sinemanızı böyle bir odaya kuracaksanız, frekansları daha büyük uydu hoparlörlere yayan bir sistemi deneyin.  Bu, düşük frekansın bütün yönlerden gelmesini engelleyecektir.
Diğer durumlarda, stereo imajını dengede tutmak için ön stereo çiftini oturma alanına odaklamak yapılabilecek en iyi şeylerden biridir. Yine, mobilyaların yerlerini değiştirerek ve hoparlörlerin konumları ve yükseklikleriyle oynayarak sizi mutlu eden düzeni bulabilirsiniz.

Scroll

Takip Edin
Kategoriler