Dark Executioner

TV sihirbazı Türkiye’de

Hokus Pokus ile Bilgisayar Televizyon Oldu

Bilgisayarlar ve cep telefonları birer kişisel televizyona dönüşüyor.

Tüketici elektroniği ürünleri geliştiren Sling Media, internet bağlantılı herhangi bir bilgisayar ya da cep telefonunu kişisel TV’ye dönüştüren, ödül zengini Slingbox SOLO’yu Türkiye’de KDV dahil 399 TL’ye satışa çıkardı.

Slingbox SOLO, tüketicilere, evlerinin oturma odasında izledikleri uydu yayınlarının ya da medya oynatıcılarındaki filmlerin aynısını internet bağlantılı bilgisayarlarını ya da cep telefonlarını kullanarak herhangi bir yerden izleme olanağı veriyor. Ürün, bir kablo yayın alıcısı (TELEDÜNYA gibi), uydu alıcısı (DIGITURK, D-Smart gibi), kamera ya da dijital video kaydediciden (DVR) gelen TV yayın akışını internet üzerinden izleyicinin bilgisayarına ya da cep telefonuna ulaştırıyor. Böylece tüketiciler, nerede olurlarsa olsunlar, sevdikleri TV programlarını kaçırmıyorlar.

Sling Media EMEA İş Geliştirme Müdürü Baldip Singh, Türkiye’de televizyon izleme oranının son derece yüksek olduğunu, özellikle dizi ve futbol maçlarının hararetle izlendiğini belirterek, “Türkiye’deki TV izleyicisinin Slingbox SOLO’ya büyük ilgi göstereceğine inanıyoruz. Türkiye pazarı büyük bir potansiyel taşıyor. Slingbox SOLO ile beraber Türk halkının televizyon izleme alışkanlıklarına yeni bir boyut kazandıracağız.”  şeklinde konuştu.

Slingbox SOLO, herhangi bir ev sinema sistemi cihazına kolayca bağlanıyor ve isterseniz yan odadan, isterseniz dünyanın herhangi bir yerinden yayın içeriğinin internet üzerinden bir bilgisayar ya da cep telefonuna aktarılmasını sağlıyor.


İzleyiciler, bu ürünle, DVR, dijital kablolu set üstü kutusu, uydu alıcısı ya da ev güvenliği kamerası gibi cihazlardan birine bağlanabiliyorlar. Slingbox SOLO, 10 binin üzerinde popüler cihaz ve modeli destekliyor.

Ev sinema sistemi, bilgisayarın ya da cep telefonunun ekranında beliren ve evdeki uzaktan kumandanın bire bir aynısı olan bir kumanda sistemiyle kontrol ediliyor. Tüketiciler, en sevdikleri programları herhangi bir yerden ve herhangi bir zamanda masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar ya da cep telefonlarını kullanarak internet üzerinden izleyebiliyorlar.

ASUS Bomba Gibi Geliyor

ASUS'un yeni bombaları yolda.ASUS, ENGTX460 serisi grafik kartları ile yine farkını ortaya koyuyor.

ASUS, ENGTX460 serisi grafik kartları ile yine farkını ortaya koyuyor.

DirectCU, Voltage Tweak, GPU Guard, EMI Shield ve Fuse Protection gibi sadece ASUS’a özel teknolojileri barından bu yeni seri özellikle 3D oyunlarda yüksek performans vaadediyor.

Üst düzey overclock kabiliyeti sunan ASUS ENGTX460 grafik kartları aynı zamanda Windows 7 ile tam uyumlu çalışıyor. Bununla beraber full 3D Vision Surround, PhysX ve CUDA teknolojileri ile de mükemmel görsel performans sunuyor.

Kullanıcılar, ASUS tasarımı ENGTX460 kartlar ile DirectCU sayesinde, en etkili bakır soğutma performansına ulaşıyor. DirectCU'nun içerdiği termal boruların GPU'ya doğrudan temas eden tasarımı ile grafik işlemcisinin ürettiği ısı en kısa zamanda çekirdekten soğutucu kanallara dağıtılıyor ve etkin bir soğutma gerçekleşiyor. Bu tasarım ile standart tasarımlara göre %20’ye varan performans artışı keydediliyor. Bu sayede daha sessiz, daha serin ve aynı zamanda daha yüksek overclock potansiyeli gerçekleşiyor.

ENGTX460 serisi kartlar, çok daha etkin soğutması sayesinde overclock severlerin teknolojinin sınırlarını zorlamasına yardım ediyor. ASUS ENGTX460 kartlar voltaj yükseltmeyi ve daha yüksek overclock yapabilmeyi sağlayan Voltage Tweak uygulaması ile birlikte geliyor. Bu sayede %50'ye varabilen yüksek performans artışı elde edilebiliyor.

ASUS ENGTX460 DirectCU TOP/2DI/1GD5 ve ENGTX460 DirectCU TOP/2DI/768MD5 grafik kartları özel olarak seçilmiş ve hızları yükseltilmiş grafik işlemcilerinden oluşturuluyor. Bu özel seçim sayesinde en kaliteli ve en yüksek overclock potansiyeline sahip GPU'lar ASUS ENGTX460 serisi kartlarda bulunabiliyor.

Oyun fanatikleri için en ideal oyun performansını yakalayabilecekleri ENGTX460 grafik işlemcisi 2560X1600 çözünürlüğe kadar akıcı oyun performansını sunabiliyor.  3D Vision Surround teknolojisi ile oyunlardan bambaşka bir tad almaya hazır olun!

Uçan Araba Geliyor...

O bir kuş, hayır bir uçak, hayır hayır bir araba

Tam olarak hayal ettiğimiz gibi değil ama bu da bir gelişmedir.

Bilmkurgu türü filmleri sevenlerin sıkça karşılaştıkları uçan araba konsepti üzerine değişik teknolojileri temel alan çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor. Bazen elektromanyetik alan kullanılarak, bazen de havanın itme gücü kullanılarak bu hayale erişilmeye çalışılıyor.

ABD'nin Massachusetts şehrindeki Terrafugia adlı şirket ise uçak/araba karışımı değişik bir tasarım üzerine yoğunlaşarak hem karada hem havada gitmeye müsait bir araç yaratma peşinde düşmüş. Hayalimizdeki gibi manevra yeteneklerine sahip omasa da uçan araçların halka inmesi açısından önemli bir gelişme diyebileceğimiz Transition hakkında daha fazla bilgi almak için fotoğraf galerimize bakabilirsiniz.


Blog Sayfası Olan Kazanıyor

Blogcular ayda 1000 dolar kazanıyor.Paraya para demiyor...

İnternette blog yayınlamak artık hobi olmaktan çıkıp ciddi bir gelir kapısı halini almaya başladı.

Bloglar, kullanıcılar için çok kısa bir sürede kendilerini internet üzerinden ifade edebilmelerine fırsat veren önemli bir araç. Üstelik popüler hale gelen bloglar, yazarlarına para da kazandırıyor. Türkiye’nin ilk ücretsiz blog platformu Blogcu.com’daki 1.200.000 blogun yaklaşık 200.000’i düzenli olarak güncelleniyor. Üstelik bunların %30’dan fazlası aldığı reklamlar sayesinde ayda 200 dolara varan miktarlarda para kazanabiliyor. Bazı popüler bloglar ise sahiplerine ayda 1.000 dolardan fazla para kazandırabiliyor.

Bloglar üzerinden reklam ile para kazanabilmenin mümkün olduğuna ve bu konuda hızlı bir artış yaşandığına dikkat çeken Nokta CEO’su Tümay Asena, bu aşamaya gelebilmek için blog yazarlarının öncelikle bloglarına belirli bir ziyaretçi hacmi sağlamak durumunda olduklarını belirtiyor. “Bloglara düzenli ve yüksek trafik sağlamak için özgün, kaliteli ve sürekli güncellenen bir içerik gerekiyor. Belirli bir olgunluğa ulaşmış bloglar için para kazanmak gayet basit bir hal alıyor. Çeşitli reklam servislerinin veya satış ortaklığı sağlayan firmaların reklamlarının bloglara eklenmesi ile blog sahibi, tıklama bazında veya satıştan komisyon şeklinde gelir elde edebiliyor. Bloglar, öğrenciler arasında gittikçe popülerleşen bir gelir kapısı. Bununla birlikte akşamları evinden blogunu yöneten ya da kendini yalnızca bu işe veren ve iyi bir gelir elde eden blog yazarları da var.”

Tümay Asena, “Sıradan bir blog yazarı, eğer blogu iyi içeriğe sahipse ayda 200 dolara kadar gelir elde edebiliyor. Biraz daha fazla teknik bilgiye sahip kullanıcıların çok daha yüksek gelir elde etmeleri mümkün. Örneğin, mikrosite haline dönüşmüş bloglar ayda 500 ila 1.000 dolar arasında, hatta bazen daha da fazla reklam geliri elde edebiliyorlar. Bu tip mikrosite olmuş bloglar, markaların da büyük ilgisini çekiyor ve daha yüksek gelir elde edebildikleri blog sponsorluk anlaşmaları da yapabiliyor. Sponsorluklar arasında, blogun marka görselleri ile giydirilmesi, markanın yeni çıkan bir ürününün blog sahibi tarafından test edilip, sayfasında yorumlanması gibi birçok farklı çalışma bulunuyor.”

Blogcu.com üzerindeki 1.200.000’i aşkın blogun en az yarısı periyodik olarak güncelleniyor. Blogcu.com üzerindeki blog yazarlarının %72’si erkek, %28’i kadın. Blog yazarları en çok sinema-TV konulu bloglar hazırlıyorlar ama müzik, spor, teknoloji, yemek ve hobi konul blogların sayısı da oldukça yüksek.

TÜBİTAK'tan 'süper güç' lazer

Kimyasal, biyolojik saldırıları tespit eden üstün özelliklere sahip lazer sistemi geliştirdi

TÜBİTAK araştırmacıları, olası kimyasal ve biyolojik nitelikli hava saldırılarını çok önceden haber alan, saldırıyı tespit ve teşhis eden üstün özelliklere sahip lazer sistemi geliştirdi. Gebze'deki TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Tarık Baykara ve Başuzman Araştırmacı Prof. Dr. Kerim Allahverdi çalışmayı 2 yıldır sürdürdüklerini anlattı.

Bu sistemle 40 kilometre uzaklıkta havada bulunan her türlü gaz, molekül, parçacık tespiti yapabildiklerini belirten Baykara, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Lazer sistemi, kimyasal ve biyolojik saldırılarının önceden tespit edilmesi, teşhis ve alarm sistemleri ile son derece kapsamlı savunma avantajı sağlıyor. Bu sistem ile Türkiye, sadece süper güç olarak nitelenen ülkelerin sahip olduğu bir teknolojik düzeyi yakaladı. Ülkemiz, bu teknolojiyle savunma alanında devrim niteliğinde sayılabilecek bir aşama kaydetti.''

Lazer sistemini, DPT desteğiyle tamamen milli olanaklarla ve Türk mühendislerin katkısıyla ürettiklerini bildiren Baykara, söz konusu teknolojinin savunma sanayinde ilgili birimlerle görüşerek projelendirme sürecini başlatmak istediklerini kaydetti.


LAZER SİVİL UYGULAMALAR İÇİN DE KULLANILACAK

Geliştirdikleri teknolojinin sivil uygulamalar için de kullanılabileceğine dikkati çeken Baykara, şunları söyledi:

''Teknolojinin özellikle uzay, atmosfer ve iklim araştırmalarında önemli bir yeri bulunuyor. Örneğin, ekibimiz son olarak İzlanda'daki yanardağdan fışkıran toz bulutlarını inceledi.

Bu tozların fiziksel özelliklerini, incelemelerini yaptık. Aynı şekilde Sahra Çölü tozlarını da yakından takip edebiliyoruz. Uzaktan algılama sisteminin, pek çok endüstriyel uygulaması bulunuyor. Havadaki kirliliği, petrol ve doğalgaz boru hatlarındaki olası bir sızıntıyı da uzaktan tespit ve teşhis edebiliyor. Teknolojimiz, çok hassas seviyede bu gazların varlığını tespit ederek alarm verebiliyor.''

TÜBİTAK MAM'da genç yeteneklerden oluşturdukları 10 kişilik ekiplerinin sistemi kurduğunu anlatan Baykara, ''Geliştirdiğimiz teknolojiler, dünyaya pazarlanabilecek bir seviyeye geldi. Amacımız yüzlerce genç araştırmacıdan oluşan bir lazer sistemi merkezi olmak'' diye konuştu.

''GÖKYÜZÜNE NANO BOYUTTA DALGA BOYLARI GÖNDERİYOR''

Prof. Dr. Kerim Allahverdi de uzaktan algılama sisteminin optik yöntemler temelli bir sistem olduğunu belirtti.

Nano boyutlardaki dalga boylarını gökyüzüne göndererek çalışan lazer teknolojisinin optik algılayıcılı teleskobuyla verileri topladığını anlatan Allahverdi, ''Geliştirdiğimiz lazer sistemi, özel teleskop sistemleri, lazer kaynağı, veri elde etmeyi sağlayan elektronik sistemleri ve çok özel nitelikli sensörleri ile dünyadaki en ileri lazer teknolojileri ile rekabet edebilecek nitelikte'' diye konuştu.

AA

Takip Edin
Kategoriler