Dark Executioner

Anakart sorunları ve çözümleri

Anakartınızda yaşayacağınız muhtemel sorunları ve bu sorunların çözümlerini sıraladık...

Anakart bilgisayarın tüm bileşenlerini kontrol eden performanslı şekilde çalışmaları sağlayan sistemin performansında önemli bir role sahip ve ana gövdeyi  teşkil eden en önemli parçadır.Herhangi bit problemde genellikle olağan şüpheli anakarttır.Tabii birlikte çalıştığı güç kaynağı ve kasalar diğer suç ortaklarıdır.Anakart, güç kaynağı ve kasalardan çok karşılaştığımız sorunlar ve çözümleri bu yazıda.

Anakart üzerinde belleklerin sırası ve aynı renkteki bellek yuvalarına takılmaları performansı etkiler mi ?

Anakart üzerinde bulunan bellek yuvalarının rengi ve sırası çift kanal bellek kullanırken önem taşır. Genelde tek yumurta ikizi gibi olan bu bellekler aynı renk ve aynı veri yolu hızını destekleyen bellek slotlarına takılarak çalıştırılmalıdır. Bu bellekleri, aynı model ve veri yolu hızına sahip iki bellek şeklinde kullandığınızda daha iyi bir performans alabilirsiniz. 4 bellek slotu bulunan anakartta 0 ve 2 veya 1 ve 3 yuvaları tercih edilmelidir. Bu çift kanal destekli bellekler için önemlidir

Bilgisayarın güç düğmesine basıyorum, fanlar çalışıyor ama bilgisayar açılmıyor.Acaba güç kaynağım yanmış olabilir mi ?

Bu gibi durumlarda öncelikle anakartta giden güç konektörlerinin yerlerinden çıkıp çıkmadığına bakmakta fayda var.Eğer tüm donanımlar ve bağlantılar yerli yerinde ise Clear CMOS yapabilirsiniz.Clear CMOS anakartınızın BIOS’ unu default hale getirir.Anlayacağınız fabrika ayarlarına geri götürür.Anakart üzerinde Clear CMOS jumper’ına basarak resetliyoruz.Sistem kapalıyken ‘Clear CMOS’ a birkaç saniye basılı tutarak b işlemi gerçekleştirebilirsiniz.Eğer bu da çare olmuyorsa ankartınızı değiştirmeden başka çare yok.Ne yazık ki ana kartınız yanmış olabilir.

Bilgisayarımın güç düğmesine bastığımda 6 saniye kadar işlemci fanı çalışıyor ve tek bip sesiyle kapanıyor.Sorun ne olabilir ?

Öncelikle güç kaynağınızın arkasında bulunan anahtarın açık olup olmadığını kontrol ediyorsunuz.Eğer “1” durumda ise güç kaynağınıza elektrik geliyor durumda olduğuna emin oluyorsunuz.Tekrar açılışta aynışekilde otomatik olarak kapanıyorsa güç kaynağınızın kısa devre yapması söz konusu olabilir.


Güç kaynağının, kablosunu taktığımda, güç düğmesine basmama izin vermeden bilgisayar otomatik olarak açılıyor.

BIOS ayarlarından Power Management kısmında AC Power Back seçeneğini Soft Off hale getirdiğiniz takdirde sorun çözülecektir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

ÇOK TEŞEKKÜR EDERMİM

Bilgisayarın güç düğmesine basıyorum, fanlar çalışıyor ama bilgisayar açılmıyor.Acaba güç kaynağım yanmış olabilir mi ? (alıntıdır)
Ramlari söküp tekrar takın

@23 Aralık 2009 22:59 olmuyo ram ekran kartı vs anakart ve işlemci hahriç hepsini çıkarıp çalışan başka bir pc ile denedim çalıştı sıkıntı anakartta olduğunu düşünüyorum ,

Bilgisayarın güç düğmesine basıyorum, fanlar çalışıyor ama bilgisayar açılmıyor.Acaba güç kaynağım yanmış olabilir mi ?

İşlemcinin soketinde temassızlık olduğundada bunu yapabilir. İşlemciyi söküp tekrar takmak bazen sorunları çözebilir.

benim anakartıma elektirik geliyor ama pawer dügmsine bastığım zaman işlemci fanı 1 saniye bile dönmeden duruyor ve bilgisayar açılmıyor. bunun sorunu ne olabilir yardım ederseniz çok makbule geçer...

Benim anakartım güç düğmesine bastığımda işlemci fanı 1 dakika çalıştıktan sonra bilgisayar kapanıyor.Ayrıca monitöre görüntü gelmiyor.Ne olur acil yardımcı olun.

POWER DÜĞMESİNE BASIYORUM ANAKARTA SANKİ ELEKTİRİK GELMİYOR ÇALIŞMIYOR FANLAR ÇALIŞMIYOR HİÇ BİRŞEY OLMUYOR SANKİ ELEKTİRİK GELMİYOR NEDENDİR

GIGABYTE- GA-EP45-UD3 anakart taktırdım pc me nidia 9500 ekran kartı var p3.inter pentium 4cpu3.20 ghz işlemci var 3000 gb rem pc oyun oynarken donup kalıyor (metin2 veya facebook )
fanlardanmı diye leptop sogutma fanını yana koyuyorum fark etmiyor

benim elimde acer 5100 serili notebook var acma düğmesine basıyorum acılıyor bilgisayar ama tuş falan usb girişleri çalışmıyor yani acma kapama düğmesi harici diğer butun tuşlar çalışmıyor acaba anakartında mı bi sorun var yanıtlarsanız cok sevinirim

@28 Eyl 2010 16:11 Slm.. Cihazı açtıysanız üst paneldeki kablolarını iyi takamamışınızdır veya driver eksiği olabilir..

anakart msı 7528 ddr2 740 pin kullanıyordum. yeni asus aldım. bilgisayar 20 dakika sonra cdram görmüyor. asus p5g41c-m lx ikisi farklımı cevaplarmısınız sorun nedendir tesekkürler

MSI anakartım var. pc açılıyor ancak ekrana görüntü gelmiyor bir çok kez açıp kapatıyorum (bazan 3 bazan 30 kez) pc açılıyor ve görüntü geliyor. açıldıktan sonra hiç bir sıkıntı yok gayet düzgün çalışyor. sorun ne olabilir???

açılırken herhangi bir farklı ses varmı tek bıp mı çıkıyopr yoksa değişkenmi..eğer normal açılıyorsa ..işlemci yuvasından oynamış olabılır kontrol et kran kartın varsa girişine iyiye bakl kablo temas edıyormu dıye belkı normal açılıyorudr ama kabloda sıkıntı olduğu ıcın farkedemıyorsundur

@09 Eyl 2011 00:27 Sorunu bende yaşamıştım ve halen yaşıyorum ama sorun 2 3 parçadan kaynaklanıyor birincisi ekran kartını çıkart sonra çalıştır... sorun çözülürse ekran kartından dolayı... sorun devam ediyor ise harddisk le anakart arasına giden kabolarını değiştirmen gerekiyor kırmızı olanları..

anakartım yüzünden usb açılmıyor ne yapabilirim

benim asus laptop un sorunu: güvenli mod da açılıyor çalışıyor sorunsuz,fakat normal olarak açıldığında sürekli 1-2 dk bir belirli aralıklarla kendini resetliyor.sorun anakartta mıdır? formatladık yine sorun ortadan kalkmadı.ayrıca pilde de sorun yok,adaptör takılınca bu sorun ortaya çıkıyor.

Güç düğmesine basıyorum 1 sn çalışıyor fanlar dönüyor tekrar kapanıyor elektrik kesiliyor.Daha önce sorun güç düğmesinde mi diye baktım değiştirdim fakat sorun hala devam ediyor.Sizce sorun ne olabilir?

@14 Eylül 2015 11:54 ayni sikinti bende de var

mrb herşey iyi giderken birden çalışmamaya başladı ram ısınıyo ekran kartı da ısınıyo anakartan 3 kere kısa bip sesi geliyo sorun ne olabilir

bende teşşekküürr edrimm

Bilgisayarım tamanen çalışır konumda güç kayganım da ve power botununda sorun yok ama anakarta elektirik gitmiyor gibi hiç tepki yok fan dönmesi de yok..

tesekkurler.................

Anakartın üzerinde yeşil ışık var ama power düğmesine basınca fanlar bile dönmüyor

Bilgisayarımı normal kullanırken arada sırada durup dururken bip sesi geliyor fakat hiçbir şey olmuyor anakartta bir problem mi var

Hocam, benim laptop aşırı ısındı ve artık açılmıyor. Yani şarjı takınca şarj ediliyor lambası yanıyor fakat güç düğmesine bastığımda (şase varmışçasına) hafif bi cızt sesi gelip sıfıra dönüyor. Güç düğmesine basınca bütün lambalar yanıp sönüyor ve hiç basmamışım gibi şarj ediliyor lambası boş boş yanmaya devam ediyor. Sıkıntı tam olarak nedir? Anakart yanmışsa bunu ucuz yolla Nasıl hallederim???

MSI B250M GAMİNG PRO ANAKARTIM VAR, PC AÇILIYOR AMA SÜRÜCÜLERİ YÜKLENMİYOR KABLOLARDA VEYA BAĞLANTILARDA SORUN YOK EMİNİM. SİZCE DONANIMSAL Bİ HATA MI YAZILIMSAL MI ??

%100 anakart yanmış olabilir küçük bir ihtimal ise işlemci termal macunu yetersiz

benim bilgisayarımda fare usb girişli ve son 1 aydır veya daha fazla bi zamandan beri faresi hassasiyeti yok yeni ve lüks farelerde aldım bazen takılma yapıyor tam bi simgenin üzerine getirip tıklıcamda yana kayıyor veya oyun oynarken fareyle hedefi tutturamıyorum sağa sola kayıyor hangi fareyle denedimse aynı sorun bazen tek tıklamada işlemiyor ikinci kez tıklamam gerekiyor yani sanki farenin hızı kendi kendine anlık yükselip düşüyor gibi bunun usb girişleriyle bi alakası varmıdır

Sen de yorum yaz

Takip Edin

 

Kategoriler