Dark Executioner

Avatar 2 geliyor

Hemde okyanusun 11 km altında

Senaryosundaki onca eksiğe rağmen “Avatar,” yaptığı 2.7 milyar dolarlık hasılatla, finansal açıdan tüm zamanların en başarılı filmi olmayı çoktan başardı.İlk başta pek bir mana ifade etmemesine rağmen, filmin DVD’sinin 22 Nisan’da satışa çıkacağı haberiyle birlikte, her şey netlik kazanmış durumda. Anlaşılan o ki, filmin yapımcıları: “Avatar’ı Sinemada 3 Boyutlu Şekilde Seyredebilmek İçin Son Şansınız” isimli kampanyayla, küçük çaplı bir voli vurma peşindeydiler. Fakat ne yazık ki, bu manevralarında pek de başarılı olamadılar. Film, vizyondaki 18. hafta sonunda sadece 1 milyon dolar daha yaptı ve 12.’likte kaldı. Zira “Avatar” hayranlarının sabırsızlıkla beklediği, bir son dakika vurgununa alet olmak değil, Avatar 2!

Bununla birlikte devam filmi bekleyenler hayal kırıklığına uğrayacaklar gibi. Filmin yapımcısı John Landau, geçtiğimiz günlerde verdiği bir demeçte: “Bu sefer daha tecrübeliyiz. Amacımız bir sonraki projenin daha az maliyetli olması ve yapım aşamasındaki zamanımızı daha verimli kullanmak istiyoruz. Avatar’da birlikte çalıştığımız ekip, şu an başka bir projenin üstünde çalışıyor, ama yola birlikte devam edeceğimiz kesin.” şeklinde konuştu. Yani üstü kapalı olarak: “ Ben yapımcıyım ve paradan anlarım. Avatar’da elde ettiğimiz tecrübeyi daha hızlı çekeceğimiz, daha az yenilikçi filmlerle, paraya tahvil etmek istiyorum” demek istiyor kısaca. Daha ne kadar kazanmak istedikleri hakkındaysa pek bir veri yok. Gözünüz doysun demekten başka bir şey gelmiyor aklıma.

James Cameron daha önce “Alien 2” (Aliens) ve “Terminatör 2” gibi, çok başarılı iki devam filmi çekti. Genelde devam filmleri para kazanmak adına daha basit çekilmesine karşın Cameron, bu iki filmde de çıtayı en azından teknolojik olarak kesinlikle düşürmedi. Sinema dünyasında titizliği ve detaylara verdiği önemle tanınan yönetmen, Avatar için gerekli teknolojiyi geliştirebilmek adına tam 10 sene uğraşmıştı. Yani “Avatar 2”yi çekmeye karar verse bile, yapımcıları dinlemeyip, yine çıtayı yüksekte tutmak isteyeceği kesin. Kısacası “Avatar 2” imkansız olmasa da, sinemaseverlerin yeni bir film için daha çok beklemeleri lazım. Öyle ki “Alien 2” ve “Terminatör 2” için 7’şer yıl sabretmeleri gerekmişti.
Öte yandan Avatar-severler için iyi haberler de yok değil. İfade ettiğim gibi filmin DVD’si bu hafta sonu Amerika’da satışa çıkıyor. Türkiye’ye gelmesi de uzun zaman almayacaktır. Ayrıca şu anda Cameron, filmde kullanılmayan 40 dakikalık ek görüntülerin de yer aldığı bir “Yönetmen Versiyonu” üzerinde çalışıyor. Yıl sonuna doğru, özellikle IMAX markalı salonlarda, “Avatar”ı 3. kez vizyonda görürseniz sakın şaşırmayın.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

Takip Edin

 

Kategoriler