Dark Executioner

Lost'un finalinde yaşananlar

Dünyada en çok izlenen dizi final bölümüyle sonlandı.Birçok soru havada asılı kaldı.İşte son bölümde yaşananlar...

Tüm dünyada milyonlarca izleyiciyi 6 yıldır ekrana bağlayan Lost dizisi, dün gece 4 saatlik bir final bölümüyle hayranlarına veda etti. Türkiye'de Digitürk'ten yayın yapan DiziMax’te bu sabah 5.00-9.00 saatleri arasında ABD’yle birlikte ve alt yazısız olarak yayınlanan finalde son sahneler çok tartışma yaratacak gibi görünüyor.

Birçok kahramanı finalden bir önceki bölümde ölmüş olan dizinin finalinde Jack, adadaki manyetik çekim alanını etkisiz hale getirerek arkadaşlarının kurtulması için kendini feda ediyor. Bu sayede Kate, Sawyer, Hugo, Claire, Benjamin ve Miles, pilot Lapidus’ın kullandığı uçakla adadan kaçıyorlar.

Ancak dört saatlik finalin son sahnesinde altı yıldır tanıdığımız kahramanların, ölenler de dahil hepsinin gerçek hayatta bir kilisede buluştuklarını ve sevgililerin birbirlerine kavuştuklarını görüyoruz. Böylece dizi, izleyiciyi hayalle gerçek arasında bırakarak sona eriyor.

Lost’un finali bu gece 20.00–24.00 arasında alt yazılı olarak DiziMax’te yeniden yayınlanacak.

Hayal kırıklığı yarattı

NBC'de yayınlanan bir eleştiride "Lost'un finali bu mu yani, dalga mı geçiyorsunuz bizimle?" denilirken; Los Angeles Times'ın bir eleştirmeni de finalin, altı yıldır sürüp giden kafalarda soru işareti yaratan efsaneye yakışmadığını söyledi.

İşte Lost hayranlarının isyanı:

* Finali böyle yapanlara var ya, hurley kadar taş düşsün kafalarına.

* Ancak bir Türk dizisinin finali böyle yapılabilirdi (bkz: sağır oda)...
daha sonra lost'u türkler çekmiş diye haberler çıkarsa demedi demeyin.

* Ya şu finali beğenenleri gerçekten anlamıyorum. 5 sezondur bir sürü ilginç sorularla karşılaştık, senaristler son bölümde bazı sorulara cevap vereceklerini söylediler. Ama söyler misin hangi soruya cevap verdiler? Tüm dünya bu adamlara sövüyor şu an.

*Son bölümde Tosun Paşa'dan etkilenmişlerdir. Neydi lan o sawyer-jack-kate-hurley ile flocke-desmond-ben'in karşılaşma sahnesi?! Adeta yeşil vadi için kapışacak görüntüsü verdiler. Küçük eniştenin karısı kate'in silaha davranması ise biraz daha hollywoodvari olmuş.

*İndirip takipçisi olmayı düşündüğüm bir anda sonunu getirdiler. Ben ne diyim şimdi?

*Saçmalayacaklarını biliyordum da bu kadarını beklemiyordum. Onca süre kafa patlattık ama adamlar gitti toteme bağlandı. Pek yorumlanacak bir şey yok bana göre. O kadar bilimsellikten, deneyden sonra her şeyi tek bir ışığa bağlamak yapılabilecek en kötü şeydi.

*İsmi heroes şeklinde değiştirilmesi gereken dizi. Hereos'ta bu kadar kahraman yok. Bu ne ya! Yazmayayım yazmayayım diyorum ama dayanamıyorum. Son ana kadar bekledik, bir şekilde açıklayacaklar, neler gördük şimdiye kadar dedik, hep ertelediler, hep oyaladılar, ağzımıza bir parmak bal çalıp uyuttular ama el insaf bu ne! Dalga mı geçiyorsunuz yahu!!

* Hepsi ölüymüş ne demek! Arkadaş sorarlar adama hurley'i niye janjanlı gösterdiniz madem öyle, ölülerle konuşuyor diye!

*Mutlu son mu şimdi bu? Sonsuza dek mutlu yaşadılar şeklinde bitirmedik, hepsi zaten ölüydü şeklinde bitirip mutlu son anlayışında bir çığır açtık mı demek bu yani! Of burada oturmuş ciddi ciddi soruyoruz biz de ya!

*Çok sinirliyim arkadaş.

*Adadaki hikayenin bitişi şahane ama dizinin bitişi berbat, flashsideways'in manasızlığı olmasa mükemmel bir final olacakmış. Jack'in ölümü ile yaratılan kontras hariç hiç bir manası yoktu flashsideways'in, 6 sezonu tamamen çöpe dönüştürmüş adamlar sırf merak yaratmak adına. Bu ne lan? Herifler "ışığa gel" finali yaptılar höh ya.

Henüz Finali İzlemeyenler İçin Bir de Fragman :


Kaynak : Habertürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Lost'un sonunda birşey anladıysam kara duman olayım

boşuna izlemiş gibi hissediyorum :S amaçları seyirciyi merakta bırakmaktı amaçlarına ulaştılar. sonunu bozdular bu kadar olur yani losta bir sürü soru kaldı

Lost'un Final sezonu senaristlerinden JJ Abrams'ın final bölümü açıklaması belki kafanızda kalan birkaç soruya cevap olur

- TÜM 6 SEZON BOYUNCA YAŞANANLAR RÜYA MIYDI?

JJ Abrams : Elbette değildi. Bölümlerin tamamını dikkatle izleyen hiç bir izleyicinin bu denli mantıksız bir sonuca varacağını sanmıyorum. Dizinin Jack’ in gözlerini aralayışıyla başlayıp, kapamasıyla bitmesi bu yanılgıya yol açmış olabilir. Yaşanan her şey gerçekti. Dahası, dizide rüya vizyonu asla yoktu.

FİNALDE KİLİSEDE BULUŞAN TÜM EKİP ÖLÜ MÜYDÜ?

JJ Abrams : Kafa karıştırıcı bir final bölümü olduğunu kabul ediyorum, ki bu bilinçli bir tercihti. Yine de, final bölümünü bir kaç kez izleyenlerin anahtarı anladıklarından eminim. Forumlara göz attığımızda gördük ki, bulmacayı çözenler, kafası karışanlardan daha fazla.

Dharma istasyonunu patlattıklarında, Quantum fiziğine ilişkin prosedürü başlatmış oldular. Diğer bir deyişle adada, bulundukları zaman boyutunu sonlandırdılar. Böylelikle “uçak düşmeseydi, nasılbir hayatları olurdu” başlıklı paralel evrendeki hayatları ilerlemeye başladı.

Einstein kuramlarını az çok okuyan herkes bilir ki, teori maddenin her iki evrende de varlığını sürdürebildiği üzerine inşa edilmiştir. Bu yüzden, aynı ekip adadaki varlığını sürdürdü. Fakat anımsanacağı üzere, farklı bir tarihe geçtiler. Çünkü bulundukları zaman dilimini Dharma istasyonunun merkezinin imhasıyla durdurdular.

“Herkes ölü müydü” sorusunun yanıtı da burada aslında. Hem evet, hem de hayır!

Aslında hiç de karmaşık değil. Paralel evrende, yani “uçak düşmeseydi hayatları nasıl olurdu” yu anlatan dilimdeki karakterlerle, adadaki karakterlerin bulundukları evren birleşti. Biraraya geldikleri kilise, işte bu iki evreni biraraya getiren kozmik bir platformdan başka bir şey değildi.

Jack’in babasının, “…buradan nereye gideceğiz” sorusuna verdiği yanıtı anımsayalım ; “Hiç bir yere gitmeyeceğiz. ilerlemeye devam edeceğiz” demişti. Bazı forumlarda gördükki, ekip öldü ve cennete gittiler diyenler var. Bu nasıl mümkün olabilir. Her biri, kaza olmayan evrende yaşamlarını gayet normal sürdürmekteler. Fakat paralel evrende,adada yaşananları anımayarak biraraya geldiler. Hem adada, hem de diğer hayatta ölenler zaten orada yoklardı.

Dikkat edin! Kilisede, adada var olan bir çok önemli karakter yoktu!
Özetle, iki evren birleşti, ve onca badirenin ardından hayatlarına devam edenler birleştiler.
Ben’ in kiliseye girmek istemeyişinin de yanıtı burada gizliydi zaten.

- PEKİ AMA, ADA “NEYDİ” ASLINDA?

Şunu ekipçe kabul edebiliriz. Haddinden fazla karmaşık bir hikaye örgüsü sunduk sizlere. Böyle de olması gerekiyordu. İşin içinde olduğunuzda bazen size çok basit gelen sorular, izleyenler için aynı kolaylıkta görünemeyebiliyor. Ada meselesi de bunlardan biri. Aslında adanın ne olduğu bence dizide enine boyuna anlatıldı.

Ada, paralel evrenlerin geçiş noktasıydı elbette. Evrenler arası geçişin yol açabileceği trajedileri engelleyebilmek için adanın korunması, çıkarları için bu geçiti kullanmak isteyenlerin engelenmeleri gerekiyordu. İşte Dharma ekibinin adada bulunma sebepleri de buydu.

Uzay zaman eğrisinin kırılma noktasıydı ada.

Jacob ve Kara Duman fenomenlerinin hikayeye yerleştirilmesi kasıtlı bir kafa karıştırma yöntemiydi, kabul ediyoruz. Ve özellikle, bu iki karakterin dramatik yapılarını anlatmış olsak da, fazla detay vermedik.
Alpert, adaya gemi kazasıyla geldiğinde Kara Duman’ ın ona “…burası Chennem” dediği sekansı anımsayın. Aslında Cennet de, “Cehennem de bu dünyada” mesajı zaten hikayenin temel iddialarından biriydi.

Tüm dizi boyunca yanıtını seyirciye bıraktığımız tek pasaj da aslında buydu. Jacob ve isimsiz kardeşinin gizemleri. Sıradan bir insandı anneleri, evet. Fakat adanın koruyuculuğuyla görevlendirildiklerinde kutsal özelliklere sahip oldular. Özelliklerini şeytani amaçlar için kullanma raddesine gelen Kara Duman’ ın adadan ayrılmasını engellemek istemeleri de bu yüzdendi zaten.

- JACK’ İN BABASININ HİKAYEDEKİ ÖNEMİ NEYDİ?

JJ Abrams : Sanırız, Jack’ in babası üserine bu kadar kafa yorulması final bölümündeki ağırlığından kaynaklanıyor. Haklısınız da. Fakat zannedildiği kadar kilit bir karakter değil aslında. baba figürü, yalnızca Jack için önemliydi. İlk sezonları anımsayalım. Babasının Jack üzerindekietkisi, kötüleyen ilişkileri ve bu yüzden Jack’ in giderek kaybolan özgüveni neticesinde adanın eline kalan tek değerli şey olduğunu düşünür hale gelmesi.

İşte bu sürecin sonunda Jack’ e, aslında ne denli değerli olduğunu anımsatabilecek en güçlü motifti babası.

İşte JJ Abrams’ ın açıklamaları böyle.

Lostu birz takip ettim ama baktım 3. sezonda resmen izleyiciyle dalga geçiyorlar. sonunda ne oluyormuş dedim buraya baktım. demek ki dizi baştan sona boş kurgu yani tamamen duygusal :D

İlk bölüm çok pahalıya çekildiği için, son bölüme harcayacak para kalmamış. Yok önden-flash, yok arkadan-flash, yok yandan-flash diyerek; bir şeyler gösterip olayı kapattılar. Dağ fare doğurdu diye buna denir. Açıkçası, Türkiye'de son bölüm senaryosunu çok çok daha iyi yazacak bir çok seyircisi var. Son bölümü ucuza kapattık, paralar cepte kaldı diyememiş arkadaş.

Daha önce brison break dizininde finali çok saçma olmuştu. bukadar güzel diziler yapıyorsunuz. bir anda bitirmeye karar verdilermi hemen. saçma seneryolar. gerçi ben lostu hiç sevmedim oda ayrı konu

j.j abrams açıklamaları ile bence kafa karıştırmayı amaçlamış yine. Şunu kabul edelim ki bu kadar metafizik öğeyi alıp insanların önüne koyacaksın kalkıp sonra Quantum fiziğinden , Einstein'dan filan söz edeceksin . Olacak iş değil, bu yüzyılda insanlara atılan en büyük kazıklardan biri oldu lost. Irak'ın işgalini unutturmada işe yaramıştır gerçi o ayrı tabi.. Hayır bir de ben kendime kızıyorum , kendime küfür ediyorum. Bilime ve onun somut verilerine inanan biri olarak böylesine bir gerçeküstü dünya bulamacı sunan bir diziyi nasıl izledim nasıl kendimi kaptırdım . yazıklar olsun bana .

Şimdi ilk olarak Hugo ve Benjamin adadan uçakla kaçmıyor, adayı koruma işi Jacob'dan alan Jack gücünü ve görevin Hugo'ya devretmesiyle Hugo bu işi üstleniyor yanına Benjamin'i alıyor onlar adada kalıyorlar. Ne kadar kaldıkları meçhul, belki Jacob gibi yüzyıllarca.

Diğer bir konu "gerçek hayatta" kilise'de buluşmuyorlar.

Ortada iki tane gerçek olmayan hayat var. İlki, şimdiye kadar izlediğimiz ada hayatlarının; hayatları alt üst olmuş, hayatlarının kontrolünü kaybetmiş kişilere, iyilik yada cennet yolunda verilen ikinci bir şans olduğunu öğreniyoruz. Fakat ada gerçek dünyada bulunan yer değiştirebilen bir ada ve burada gerçekten yaşıyorlar, adadan gidebiliyorlar. Yani bir bakıma gerçek hayatta ama ikinci bir şans. Ada ile ilgili çok detay var ama uzatmayacağım.

Sezon boyunca flashforward "gibi" gördüğümüz Los Angeles'taki hayatlarının ise, aslında gerçek olmadığını anlıyoruz. Los Angeles flashforwardları ile gösterilen hayatlarının aslında tüm karakterlerin ölümlerinden sonra yaşadıklarını sandıkları, kendi istedikleri şekilde kurguladıkları bir ara boyut olduğunu öğreniyoruz. Lost yani Kayıp isminin ise bu nedenle kayıp ruhları da içerebileceği söyleniyor. Daha sonra bu hayatın kurgu olduğunu ilk fark eden Desmond'ın yardımıyla bir bir yaşayıp bitirdikleri hayatın anılarını hatırlıyorlar. Ada'da verilen ikinci şanslarını değerlendirebilen karakterler (Ve Los Angeles'daki bu sanal hayatta olanlar) tamamlandığında hepsi diğer dinlerin simgeleri de kullanılarak genel bir ibadethane görünümü de verilmiş kilise de buluşup cennet olarak adlandırabileceğimiz hayatlarına devam ediyorlar. Bu sırada Benjamin'in adada verilen şansını değerlendirmesine rağmen, yaptığı kötülükler nedeniyle kendini buna layık görmeyerek bu yolculuğa gitmediğini görüyoruz.

Şimdi bu getirilen bir açıklamaydı. Fakat yapımcılar ortada binlerce cevaplanmamış saçmalık varken bunun gerçek dünyada olabileceğini ve bir noktadan sonra dünya ötesi bir mekanın değil de, paralel evrenin var olduğunu iddia etmiş. Eğer tüm senaryoda, senaryoyu birbirine bağlayacak bir mantıklı açıklama varsa bence izleyiciler tarafından keşfedilen bu açıkladığım ilkidir. Ada'da bu kadar çok doğa üstü olayın açıklamasızca bırakılması JJ Abrams'ın açıklamalarıyla ne kadar örtüşüyor, tartışılır demeyeceğim, çünkü tartışmasız hiç örtüşmüyor.

Yaa lost süper bitiyorum losta ben :)

Lost'u izleyin hayata bakış açınız değişir :P

sawyer ve ekibi uçakla kaçtı..şimdi bunların ne özelliği vardı da 2. bir yaşamı hakediyorlar..diğerleri mefta oldu..

Gerçekte hepsi adada tanıştıklarında ölmüşlerdi. Yaşam hatalarını düzeltmekle ilgili arafa özel yaşam da bir süre devam ettiler. Sonuçta Klise'nin kapısı açıldığında (ki orası kilise değil) geçiş tamamlandı.

Sen de yorum yaz

Takip Edin

 

Kategoriler