Dark Executioner

Pc'de %30 enerji tasarrufu

Herkesin derdi kabarık faturalar. Cebinizi rahatalatacak %30'lara varan elektrik tasarrufunun püf noktaları burada

Pc'deki elektrik tüketiminden %30 tasarruf edin

Günümüzde çoğu bilgisayar kullanıcısının ortak derdi olan elektrik faturalarını nasıl azaltabiliriz bu yazımızda buna biraz deyineceğiz.

Kendi bilgisayarımla yaptığım bir testi anlatmak istiyorum size.Bu testte kendi bilgisayarımın saatte 90 watt enerji harcadığını gördüm.Benim gibi bilgisayarın başında saatlerce oturanlar için bir saatte bu rakam çok fazla örneğin bir günde bilgisayarın başında 8 saat oturursak 90 watt’tan hesapladığımızda ortaya 720 wattsaat’lik bir harcama çıkıyor.

Oysaki bilgisayarımız XP ise bekleme modunda Vista ise ise hibrid güç koruma modunda ise 2.4 wattsaatlik bir harcama yapıyor.Yani bilgisayar bu durumda günün geriye kalan 16 saatinde toplam 38.4 wattsaat’lik bir harcama çıkıyor ortaya.

Tabii ki bekleme modunu gün içindede kullanabilirsiniz.Eğer bilgisayarınızı örneğin öğle yemeği ya da toplantı benzeri durumlarda 10 dakikadan daha uzun bir süre kullanmayacaksanız mutlaka her zaman bekleme moduna alın.Bilgisayarınız sadece 30 dakika bile uyuyor olsa harcama 702’den 676.2’ye waatsaat’e düşecektir.Yani 43.8 wattsaat’lik bir tasarruf yapmış olacaksınız ki bu da neredeyse tüm gece bekleme modunda kalması ile aynı harcamaya eşittir.Ancak, bilgisayar gerçek çalışma modunda çok daha fazla uyku modunda kalır.Bu değer bir iş gününün üçte birine kadar uzayabilir ki bu da % 30’luk bir tasarrufa karşılık gelecektir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Öğle yemeğinde ya da uzun süre kullanmayacak isek, örneğin bir saat kadar, bekleme modunda değil de kapatıp, çalışacağımız zaman açsak ne kaybederiz.

örneğin müzik dinliyoruz odadan çıktık sesi açtık ekranla işimiz bitti. işte o zaman ekranı kapatmalıyız büyük tasarruf sağlayacaktır

Turhan Uzman arkadaşımıza;

Sana şöyle ifade edeyim bilgisayar açılırken harcadığı enerji ile bilgisayar bekleme modundayken harcanılan enerji arasında bi fark var.Bu farka bakılırsa bekleme modunda kalması bilgisayarın için daha faydalı gözüküyor.Eğer kapatıp açarsan bilgisayarın daha fazla enerji harcadığı için bu yönde bi avantajın olmayacaktır.Bir ay boyunca bu işlemi tekrarlarsan azalma göreceğini umuyorum ama tüm faturada %30 luk bi azalma bekleme bilgisayarının kullandığı enerjide bu azalma görülür ama her ne olursa olsun kardasın demektir.

Saatte 90 watt mı? Ekran kartını onboard kullanıyorsun herhalde :)

Arkadaşlar Xp de bilgisayarın kapat sekmesini tıkladıktan sonra gelen 3'lü simge ekranında shift tuşuna basarsak bilgisayarın kasasını da kapatabiliriz.

Teşekkürler Arkadaşım güzel bilgilendirme.

Biraz daha ayrıntılı inceleme gerek hazırda bekle modu nasıl yabana fırlatılır

Speedy80 Arkadaşımıza ;

Asıl teşekkürü ben ederim.Yaızyı okuyupta teşekkür etme zahmetine tek sen katlanmışsın.

Kukupar Arkadaşımıza ;

Sana şöyle söyleyeyim kısa ve öz olmasını istedim.Bunu hem rahat anlaşılsın hemde rahat uygulansın diye yaptım.Tamam hazırda bekletide anlatsam karışık olmazdı ama en azından herkesin anlayabileceği bir yolu seçtiğimi düşünüyorum.Eleştirin için teşekkürler

Bu bilgilendirme için teşekkürler.Bunu öğrendiğim iyi oldu,anlaşılan bayağı emek harcamışsın.Başarılar...

Sen de yorum yaz

Takip Edin

 

Kategoriler