Dark Executioner

Posta kodları tarih oluyor

Türkiye genelinde adres ve posta kodu yerine sayısallaştırılmış adres sistemi (SABS) geliyor

Türkiye genelinde cadde, sokak, kapı numarası ve posta kodu yerine Sayısallaştırılmış Adres Bilgi Sistemi (SABS) hayata geçiriliyor.

Her vatandaşın TC kimlik numarası olduğu gibi her ev, daire ve iş yerinin bir SABS numarası olacak. Sistemin mimarı yazılım uzmanı Sedat Efe, Sayısallaştırılmış Adres Bilgi Sistemi ile Türkiye'de sınav kağıtları, icra mektupları, kredi kartı ve telefon faturaları gibi önemli evrakların yanlış adrese veya geç gitmesi gibi problemlerin çözüleceğini söyledi. Posta kodu sisteminin 1980'li yıllarda Türkiye'de uygulanmaya başladığını hatırlatan Efe, "Bu sistem biraz gevşetildi, köylerin kendine has kodları
kaldırıldı. Posta kodu olarak kullandığımız kod mahallemizin veya köyümüzün değil, bağlı bulunduğumuz postanenin kodunu belirtiyor. Adres sorulduğunda veya bir posta, kargo göndereceğimiz zaman hikaye anlatır gibi uzun bir adres vermek zaman kaybı haline geldi. Adres yazmanın belli bir standart üzerine oturtulmamış olmasından dolayı iş, zaman ve maddi kayıplar meydana gelmektedir" dedi.


EVLERDE SABS DEVRİ

Teknolojinin had safhaya ulaştığı günümüzde modern posta dağıtıma makineleri kurulduğunu kaydeden Efe, bu sistemlerin sağlıklı işleyebilmesi için çubuk kod (BARCODE) gerektiğini, bu sisteme de Sayısallaştırılmış Adres Bilgi Sistemi (SABS) adı verildiğini ifade etti. Sayısallaştırılmış Adres Bilgi Sistemi'nin benzerinin Amerika ve bazı Avrupa ülkelerinde de uygulandığına dikkat çeken Efe, "Bu sistemde oluşturulan algoritma sayesinde her cadde, sokak ve binanın kendisine ait bir SABS numarası oluyor.

Örneğin, 'Altıparmak Mahallesi, Altıparmak Caddesi, No:56 Daire:17 16050 Osmangazi/Bursa' adresinin SABS numarası '160160-56/17 Bursa' oluyor. Bu sistemin hayata geçirilmesiyle Türkiye genelinde tüm cadde ve sokak isimleri kalkıyor. Yerlerine SABS numarası geliyor. Her cadde ve sokak, Amerika'daki gibi isimle değil, SABS numarasıyla adlandırılacak. Posta dağıtım makinelerinin de kurulması ile birlikte posta dağıtımı oldukça hızlı ve hatasız bir şekilde gerçekleştirilecektir. Türkiye'de her vatandaşın
TC kimlik numarası olduğu gibi, her ev, daire ve iş yerinin de SABS numarası olacak. Böylelikle kaçak yapılaşmanın ve iş yerlerinin vergi kaçırması gibi sıkıntılar da ortadan kalkacak" diye konuştu.


SİSTEM 2012'DE DEVREYE GİRİYOR

Kurulacak bu sistem ile navigasyon yazılımlarına da adres girişinin kolaylaşacağını dile getiren yazılım uzmanı Efe, sistemin 2012 yılında devreye gireceğinin müjdesini verdi. Efe, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
"İl, ilçe mahalle, sokak vs. seçmek yerine yazacağınız kısa kod sayesinde navigasyon cihazınız size haritayı anında oluşturacak. Belli bir sayısal aralıkta hastane, eczane, polis merkezi, taksi durakları, lokanta gibi yerlerin bulunması daha da kolaylaşacak. Örneğin; 160140-160170 arasındaki tüm lokantaları listelenebilecek. SABS sitemiyle ilgili PTT ve Telekom Genel Müdürlükleri ile çalışmalarımız devam ediyor. Hemen hemen hazır olan altyapı çalışmaları, 1,5 yıl gibi süre sonunda tamamlanmış olacak.
2012 yılında bu sistemin Türkiye'nin her yerinde tam anlamıyla hayata geçirileceğini düşünüyoruz."

İHA

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

hele şükür mantıklı işe yarar bir sisteme geçiliyor

Çok yararlı bi proje. Hem postaların elimizde ulaşmasını hızlandıracak hem de yanlış yerlere postamızın gitmesini engelleyecek.

müthiş müthiş çok sevindim tam destek hep destek

Bence çok saçma bir sistem boşuna gereksiz bir zaman kaybı.

mantıklı ama dahada geliştirilmesi gerekir, direk başka ülkelerdede kullanılıyor diye atlamamak gerek, eksileri artıları nedir iyi bilmek gerek, sonuçta heryeri etkileyecek.

sokak cadde isimlerinin kalkması sorun teşkil eder

gastede okuduğum.bi şeyi anlatıyorum:emekli bi amerikan subay, görevi başındaykende türk sivil savunmasının sokak adlarını değiştirmesine karşı İstanbul'un sokak adlarını ezberlediğini söylüyordu.hatta şuan da bile tatilini İstanbul' da geçirmesiyle ekstra para verdiklerini v teşvik ettiklerini.müttefik olmamıza karşın olasılık hesabıymış.bunu onlar yapıyorsa kim bilir başkaları neler yapar.umudum belki bu ona karşı bir sistem olur.gerçi GPS varken böyle bir görev vermelerinide düşünmek lazım.niye klasik usule devam ettiklerini anlayamadım.yalnız şunu anladım ki kozmik oda bilgileri vatan savunması için hayati öneme sahip.
(değişecek sokak isimleri,uçaklar için kullanılacak yollar,ekmek üretecek fırınlar;insanlar,şehir savaşında direnecekler vs.) ağlanacak halimize gülüyoruz.(nerdeyse metal fırtına 2023'ü yazdım .)

Kesinlikle çok saçma!
Eğer posta kodu sistemini bir düzene oturtur ve daha küçük bölgelere ayırırsanız problem çözülür.
Amerikada hem sokak isimleri çok kısa, hem de posta kodu etkin bir şekilde kullanılıyor. Posta kodunu verdiğiniz zaman semt,şehir,eyalet ismi vermeseniz bile o adres bulunabiliyor.

Yahu sokak mahalle bina ismi kalkmaz senin nasıl ki adın soy adın varsa ve bir numaran varsa ilin mahallenin sokagın binanın dairenin tümünü içine alacağı bir Tc no gibi Numarası olacak Posta kargo göndereceğin zaman bu noyu yazman yeterli olacak, anlamadan dinlemeden... Sokak Mahalle ismi tabiki kalır Boşuna RTE Bulvarı A. Gül Caddesi koymuyorlar heralde... Sadece tabelalarının altında birde Kod eklenecek, Şuan Tc no işinizi kolaylaştırıyorsa işiniz bi o kadar kolay olacak. Forumda adresi yazarken sığdıramıyoruz ya

Bu sistem bana sokağa indirgenmiş posta kodu gibi geldi. Yani posta merkezine değil, her cadde ve sokağa bir kod verilecek. Bunun altında da yine bina numarası olacak. Yani şu numaralı adreste şu nolu bina şeklinde sisteme kodu giren posta çalışanı, sokak adını ve bina adını mobil cihazda ve belki de haritadaki yerini navigasyon ekranında görecek.

Konuyu anlatan arkadaş çalışan olduğundan tabi ki çok daha büyük bir şey gibi anlatmış. Bina adının ve cadde/sokak adlarının kalkması diye bir şey yok.

Ekrana arkasiyla bakip okumaya calisanlar var sanirim.
Sokak adlari kalkacak demiyor haber, Posta kodu'u sistemi yerine adres numaralandirma sistemi gelecek diyor.
Aslinda bu sistem bir kac avrupa ulkesi ve amerika da var fakat posta sebekesi icinde kullaniliyor.
Diger kullanicilar Posta kodu sistemi kullaniyor, eger bu basarilirsa ki baya zorlanma yasanacaktir.
turkiye bir ilki gerceklestirecektir.

"Ekrana arkasiyla bakip okumaya calisanlar" sizden daha iyi okumuşlar ki, "Evlerde SABS Devri" başlığı altında ikinci paragraftaki; "Türkiye genelinde tüm cadde ve sokak isimleri kalkıyor. Yerlerine SABS numarası geliyor" ifadesini kastetmişler. Saygılar

Sen de yorum yaz

Takip Edin

 

Kategoriler