Dark Executioner

Size en uygun dizüstü hangisi?

Piyasada bulunan yüzlerce dizüstü bilgisayardan hangisi size daha uygun,hangisi sizin ihtiyaçlarınızı karşılıyor birlikte inceleyelim...

Piyasada bulunan yüzlerce dizüstü bilgisayardan hangisi size daha uygun,hangisi sizin ihtiyaçlarınızı karşılıyor birlikte inceleyelim...

Artık günümüzde bilgisayarla ve internetle tanışmayan ev veya aile neredeyse kalmadı. Bilgisayar türlerinden dizüstü bilgisayarlarda son yıllarda pazar payından nasibini almış hatta masaüstünü solllamış durumda.Peki dizüstüne bu kadar ilgi varken siz nasıl bir dizüstü bilgisayara sahip olmalısınız ?

Neden dizüstü bilgisayar ?

Aslında cevabı çok kolay bir soru taşınabilirlik ve kolaylık.Dizüstüler her istediğimizde yanımıza alabileceğimiz kolaylıkla çantamıza atıp her yere götürebileceğimiz bir araç.Ayrıca kullanımı da rahat ve estetik.Bu gibi artıları olan bir bilgisayara herkes sahip olmak ister.Özellikle de çalışıyorsanız veya gün içinde çok fazla yer değiştiriyorsanız bir dizüstünün size sağlayacağı faydaları anlata anlata bitiremeyiz...

Tamam taşınabilirlik,kolaylık,rahatlık ama bu dizüstünün eksi diyebileceğimiz yönleri yok mu? tabi ki var özellikle masaüstü bilgisayarlar ile karşılaştırdığımızda bir nebze de olsa performanstan vazgeçmiş oluyorsunuz.Çünkü masaüstü bilgisayarlarla dizüstüleri performans açısından değerlendirdiğimizde masaüstüler daha fazla öne çıkıyor ama bu bizim için önemli bir detay değil çünkü artık fark o kadar da büyük değil.

Hangi tür dizüstü bilgisayar?

Her kullanıcı bilgisayarı farklı amaçlar için kullanır. Sadece internete girmek ve e-postlarına bakmak isteyenler ile Hd video izleyip en son çıkan oyunları oynamak isteyenler aynı dizüstüyü mü almalı? Kim hangi tür dizüstüyü seçmeli hepsi bu yazıda cevabını bulacak.

Dizüstüleri üç ana katagoriye ayırarak incelememize başlayalım.Standart,taşınabilir ve üst seviye dizüstüler.

Standart Dizüstüler

Dizüstü bilgisayarınızla İnternet'te sorunsuz dolaşmak, hemen her türlü içeriğe performans sorunu yaşamadan ulaşmak, video ve DVD izlemek ve hatta çok gelişmiş grafiklere sahip olmayan oyunları da oynamak istiyorsanız, standart seviye bir dizüstü bilgisayar almalısınız.

Genellikle evde veya işyerinde kullanacağınız sürekli bir yerden başka bir yere taşımayacağınız bir dizüstü istiyorsanız donanım açısından birçok seçeneğe sahipsiniz demektir...

Donanımsal olarak baktığımızda sizi memnun edecek bir standart dizüstü bilgisayarda işlemci,ram ve sabit disk ön plana çıkıyor.İşlemci olarak İntel'in en çok tutulan modellerinden Core i5 çok iyi bir tercih olarak öne çıkıyor.Bunun yanında AMD/ATI veya NVIDIA'nın grafik yongalarının bulunduğu bir dizüstü tercih edebilirsiniz ama grafik performansı ne kadar yukarıya çıkarsa pil ömrününde aşağıya ineceğini unutmayın derim.

Diğer donanımsal parçalara baktığımızda ise sizin 320 ile 500 GB sabit disk ve 2 ile 4 GB arası Ram bellek ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.Bunun yanında ekran boyutu 15-17 inç olan dizüstüler standart bir kullanıcı için idealdir.

Standart bir dizüstünün pil ömrü ise ortalama 4 saat civarındadır.Bu da size kısa sürede olsa dışarıda dizüstünüzü kullanma imkanı sağlar.

Taşınabilir Modeller

Bu tür modellerin en büyük özellikeri hafif ve uzun pil ömürlü olmalarıdır.her yere rahatlıkla taşıyabilmek ve uzun süre şarj etmeden kullanabilmek için bu iki özelliklik bu tür dizüstülerde çok önemli.

Taşıma konusunda bir sorun yaşamak istemiyorsanız en fazla 2.5 kg'a kadar çıkan modelleri tercih etmelisiniz.Eğer daha ağır bir model seçerseniz uzun sürede büyük sıkıntılar ve ağrılar hissedebilirsiniz.

Bu modellerde ki dizüstüleri de donanımsal olarak incelediğimizde.Özellikle işlemcide Intel'in Atom ve Core 2 Duo çeşitleri öne çıkıyor.Sadece internete girip ofis yazılımlarını kullanacaksanız bu tür bir dizüstü sizin işinizi görür.Eğer işlemciyi bir tık öteye götürmek isterseniz yine Intel'den Core i3 modelide performans açısından size istediğinizden fazlasını verebilir.Bunun yanında 1 ile 2 GB arası ram ve 160 ile 250 GB arası sabit disk işinizi görür.Ekran boyutu konusunda ise bu tip modellerde genelde 11,6 ile 13 inç arasında ekran seçenekleri olur.

Fiyat olarak oldukça cazip olan bu modellerde pil ömrü genelde yüksek olsada siz yinede alacağınız bilgisayarın pilinin altı hücreli olmasına dikkat edin.Bu kategoride, pil ömrü 7-8 saate kadar ulaşan modeller bulunuyor.

Bu tür modeller için kısa bir not: Bu kategoride ki medeller için DVD sürücü genelde bulunmuyor.DVD sürücüler pil ömrünü olumsuz etkilediği için DVD sürücüden vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz.

Üst Seviye Modeller

Üst seviye bir dizüstüde masaüstü bilgisayayarda yapabileceğiniz herşeyi yapmanız mümkün piyasaya yeni çıkan tüm oyunları oynamak, HD video izlemek ve aklınıza gelen diğer herşey...

Fakat bu tür güçlü dizüstülerin birkaç dezavantajı var ağırlık, pil ömrü ve fiyat.Masaüstü bilgisayarlarla aynı işi gören bu dizüstüler çok güçlü gibi dursalarda bu 3 eksisi ile yara alıyor.Özellikle pil ömrü açısından ortalama iki saat kullanabileceğiniz dizüstüler mevcut bu da dizüstünüzün gün içinde belli bir zamanı prizde geçireceğinin gösteriyor.Ayrıca bu kategorideki dizüstülerde 4 kg'ı aşabilen modeller ve bir yerden başka bir yere taşırken sorun çıkartabiliyor bunun yanında fiyat olarakta 2000 TL'nin altında üst düzey bir dizüstü bulmak pekte kolay değil.

Bu dezavantajlar beni etkilemez ben oyun oynamak HD video seyretmek istiyorum diyorsanız tek çareniz bu tür üst düzey modelleri tercih etmek.

Donanımsal olarak baktığımızda bu kategoride ki modellerde işlemci olarak Intel'den Core i5 veya Core i7 tercih edilmeli.İşlemcinin yanı sıra mutlaka NVIDIA ve AMD/ATI'nin grafik yongalarına sahip dizüstü bilgisayarlardan tercih etmelisiniz. ATI Mobility Radeon HD 5000 ve NVIDIA GeForce 300 serisine öncelik vermelisiniz.Sabit dist tercihinde ise 500 GB ile 1 TB arasındaki medeller size uygun.Bu tür üst düzey dizüstülerde 4 ile 6 GB Ram bellekte sizin işinizi görecektir.

Bu kategorideki modellerde genelde 17 ve 18 inçlik ekranlar kullanılır. Daha yüksek bir görüntü kalitesi arıyorsanız Full HD çözünürlük sunan ve LED ekranları tercih edebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

i5 işlemcili aldım. 6 saniyede açılıyor. çokmemnunum

Sen de yorum yaz

Takip Edin

 

Kategoriler