Mustafa Acungil

Gelecek, Tarih, Sosyoloji, Yapay Zeka, Bilim Kurgu, Fantastik Kurgu ve diğerleri...

Bu iletişimle hala eski düzenler süremez..

İletişim teknolojisi dünya yüzeyini değiştiriyor..

Amerika ve Dünya diye bir kitap okuyorum. Zbigniew Brzezinski ve Brent Scowcroft'un David Ignatius moderatörlüğünde Amerikan dış politikasının geleceğine dair yaptıkları konuşmalardan derlenmiş bir kitap.

Her iki konuşmacı, Amerikan yönetiminde fikirleriyle ve projeleriyle etkin olmuş kişiler. Scowcroft'un konuşmasından şu paragraf çarpıcı:

"İnsanlık tarihi boyunca, ortalama bir insan kendi köyü içinde ne olup bittiği ile ilgilenirdi ve bu ilgi alanı en çok diğer köye kadar uzanırdı. Bundan fazlasıyla zaten insanlar ilgilenmezlerdi. İmparatorluğun savaşlarında kişisel olarak yer alınmazdı. Şimdi ise dünyada olan her şey insanların önüne seriliyor ve insanlar bunlara tepkilerini gösteriyorlar. Bu bizim henüz nasıl başa çıkabileceğimizi anlayamadığımız yeni bir güç ve terörle mücadele sadece bunun belirtilerinden biri."

İletişim teknolojisi gerçekten yönetim biçimlerini de derinden etkiliyor.

Mesela fotokopi makinesi, İran'da yapılan devrimde önemli bir yer oynamıştır. Yurt dışında yasaklı olan Humeyni'in yazıları, görüşleri fotokopi ile çoğaltılarak İran'da kalabalıklara ulaşmıştır.

Aynı İran ya da Suudi Arabistan gibi ülkeler uydu antenli televizyonlarla şimdi nasıl başa çıkacaklarını şaşırmış durumdalar.

Daha yirmi yıl kadar önce varlığını devam ettirmekte olan demir perde ardındaki ülkeler, Batı'da nasıl bir yaşam sürüldüğünden zerre kadar haberdar değillerdi. Şimdi böyle bir habersizlik durumu, internetin girebildiği her hangi bir ülke için sözkonusu değil.

Dünyanın büyük kesminin sokaklarına hızla yayılmış güvenlik kameraları eskiden örtülü kalan pek çok suçun artık çözülebilmesini sağlıyor.

Gizli kapaklı iş yapma şansı artık neredeyse kimsenin yok. Türkiye'de de eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök darbelerin devrinin geçtiğini söylerken, en temel faktörlerden birinin iletişim teknolojilerindeki gelişme olduğunu söylüyor.

Bu trendin daha da hızlanarak devam edeceğini öngörebiliriz. Eskiden sadece bazı ülkelerin yönetimlerindekilerin elinde olan bazı iletişim güçleri artık sıradan bir insanın ulaşabileceği boyutlara gelmiş durumda.

İyi de bu kadar iletişim ve bilgiyle ne yapacağız? Değişimi nasıl sağlayacağız? Unutulmaması gereken nokta şu: Bilginin varlığı önemli değildir, önemli olan o bilgiyle ne yaptığımızdır.

İletişim teknolojileri sayesinde gün yüzüne çıkan suç unsurları hakkında ne yapıyoruz mesela? Kulak asmıyor muyuz? Yoksa sorumluların ilgili konuya sahip çıkmasını sağlayacak bir toplumsal tepki oluşturabiliyor muyuz?

Genellikle yeni bir teknolojinin toplum içinde tam olarak kullanılır hale gelmesi 50 seneyi bulabiliyor. Kuşak değişmesi gerekiyor bazı şeyler için. Dünyanın bin türlü derdini bin ayrı noktasından öğrenebiliyorken, kendi ülkemizde neler olup bittiğini daha iyi anlamak için ortamlar oluşuyorken biz bununla ilgili ne yapacağız önemli olan bu.

Türkiye olarak bu bağlamda gidecek daha çok yolumuz var.

MSN, Facebook gibi ortamlarda en kalabalık kullanıcı kitlesi olarak ilk 3'e 4'e girer durumdayız. Ama Türkçe içerik çok daha gerilerde. Türkçe içerik oluşturmak, sayısal olarak yoğun bir şekilde ağırlığımızı hissettirmeye başladığımız bu ortamları işe yarar amaçlar için değerlendirmeye başlamak öğrenmemiz gereken bir konu.

Çocuklarınız sizden çok daha farklı bir Türkiye ve dünyada yaşıyor olacak unutmayın. Muhtemelen onlar sizin yaşlarına geldiklerinde televizyon, gazete, radyo, internet hepsi yakınsayıp tek bir global ağa dönüşmüş olacak. Diğerleri internete dönüşmeyecek. Çünkü internetin kendisi de önemli ölçüde başka bir şeye dönüşmüş olacak.

Ne halt edeceğiz bu kadar bilgiyle? Oturup bunu düşünmek lazım.

Eskiden bilgi kıttı, bilgiye ulaşmak zordu. Tüm çabalar bilgiye ulaşmaya yönelikti. Şimdi bilgi Halkalı çöplüğü gibi. İçinden işe yarar birşeyleri nasıl çıkarabileceğimize odaklanmamız gerekiyor.

Ne yapacağımıza...

Bugün internetle ne yaptınız? Ne için kullandınız interneti?

Takip Edin