Mustafa Acungil

Gelecek, Tarih, Sosyoloji, Yapay Zeka, Bilim Kurgu, Fantastik Kurgu ve diğerleri...

Neden hala bilgisayarımla konuşamıyorum?

Beklediğim ama henüz kullanamadığım teknolojiler

Klavyeden hiç şikayetim yok. On parmak yazabiliyorum, hızlıyım ve klavyeyle yazmayı seviyorum da. Ama neden hala bilgisayarımla konuşamıyorum?

Odaya girerken bilgisayara bir yandan yapmasını istediklerimi söylesem ve ben başına oturana kadar yapsa... Ya da uzaktan kumandaya gerek olmadan sesimle belirli bir mesafeden kumanda edebilsem. Sesi açmak kapamak, şarkı değiştirmek, bir film başlatmak, mesaj dikte etmek... Neden bunları yapamıyorum?

Bilgisayarla olan tüm etkileşimimizi değiştirecek bir gelişme olurdu bu. Bilgisayar kullanabilen insanların sayısının daha da hızlı artmasını sağlayabilirdi. Bilgisayarı çok daha kişiselleştirirdi. Evdeki hayatı çok daha kolaylaştırırdı.

Aslında biraz biliyorum neden hala yapamadığımızı. Çünkü teknoloji çok gelişti desek de, bazı konularda hala çok yetersiz seviyede. Çünkü insan beyninin nasıl çalıştığının derinliklerinde değiliz henüz, sadece yüzeyden birkaç milim ilerlemiş durumdayız.

Ses tanımak, mesajı duyup işlemek, karşılık vermek insanlar için kolay ve sıradan şeyler. Ama bilgisayarlar için bunlar yukarıda bahsettiğim işleri yapabilmek için hala çok karmaşık görevler.

Beklediğim ama henüz kullanamadığım teknolojiler serisinde başka unsurlar da yazıyor olacağım. Siz ne dersiniz? Bu beklentimde haksız mıyım? Sizce ne kadar sürede bu konuma geliriz? On sene? Yirmi sene? Daha mı az? Daha mı çok?

Yorumlarınızı bekliyorum.

Takip Edin