Mustafa Acungil

Gelecek, Tarih, Sosyoloji, Yapay Zeka, Bilim Kurgu, Fantastik Kurgu ve diğerleri...

Mahşerin aslında 14 tane olan 4 atlısı

Toplum 5.0'ı getiren teknolojilere şöyle bir göz atalım.

24 Soruda Dijital Dönüşüm kitabımdan ve genel olarak düşününce, iş hayatını köklü şekilde değiştirecek olan, çok daha az insanın mesai yapmasıyla herşeyin ilerleyebilmesini sağlayacak olan bakalım neler var:

1. Dijital insan networkleri
2. Dijital makine networkleri (IOT)
3. Evrensel bulut bilişim
4. Evrensel mobil erişim
5. Yapay zeka
6. 3D Printerlar
7. Büyük Veri
8. Kitle kaynak kullanımı
9. Networklerde, cihazlarda, görev tanımlarında yakınsama
10. Yıkıcı teknolojiler
11. Eşitler ağları şeklinde organize olan teknolojik altyapı
12. Dijitalleşmiş evrim
13. Biyolojik/dijital arayüz devrimleri
14. Dijital toplumsal sözleşme


Dijital dönüşüm yerinde durmuyor. Yukarıda yazdıklarımdan bazıları kitabımda yok bile. Sonraki algılarımla fark ettiğim ya da sonradan gelişen şeyler.

Şu 14 atlıyı biraz açalım:

1. Dijital insan networkleri: Sosyal ağlar. Daha yeni başlıyoruz. Facebook, Twitter gibi daha genel ağlar var. Bunun yanısıra özel amaçlara odaklanmış binlerce ağ var. Bunların bazıları hayatı ve iş dünyasını çok kapsamlı değiştiriyor ve değiştirecek.

2. Dijital makine networkleri (IOT): Sadece makineler değil, cihazlar aslında. Mesela güvenlik sensörlerinden oluşan ağlar, orduların yapamadığı şeyleri yapıyorlar. Üretimde IOT devrimler üretiyor. IOT sayesinde asla olmaz dediğimiz alanlar bile dijitalleşiyor.

3. Evrensel bulut bilişim: Bilişimin buluta çıkması alışılageldik ölçek kavramlarını yok etti. Önceden sunucu kapasitelerine takılan pek çok şey artık çok makul fiyatlarla ve kısa süreli de edinilebilir işlem güçlerine döndü. Bulutun etkileri artarak devam edecek.

4. Evrensel mobil erişim: Bilişime şu anki erişilebilirlik seviyemizin aşırı olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bir daha düşünün. Yakın gelecekte muhtemelen zihinlerimiz doğrudan bağlı olacak buluta. Belki kulak arkamıza takılı bir çiple... Belki ona bile gerek olmadan.

5. Yapay zeka: Bir iş tanımı olarak detaylı bir şekilde tarif edebildiğiniz her işi yapay zeka yapabilir olacak. Bu iş 'yeni ortaya çıkmış bir ihtiyaç' da olabilir. Yani işler ölüyor ama yeni işler oluşuyor diyorlar ya, yeni işleri de yapay zeka yapabilir olacak.

6. 3D Printerlar: Devasa hammadde üretim şirketleri. Küçüklü büyüklü çok sayıda son ürün 'basım' şirketleri. Ara mamüllerin ve onları üreten fabrikaların tarih olmasına az kaldı.

7. Büyük Veri: Daha çok, daha çok ve daha çok şeyin dijital veri kaydı oluşacak. Pek çok şey de zaten fiziksel bir varlık olmaktan çıkıp sadece dijital veriye dönüşecek. Büyük veri durdurulamaz buzullar gibi büyümeye devam edecek.

8. Kitle kaynak kullanımı: Müşteriler olarak hizmetlerin üretimine de kendimiz katılıyoruz artık. Banka müşterisiyiz, ama banka çalışanıyız aynı zamanda ücretsiz olarak. Elektronik ticaret müşterisiyiz ve emalları kendi kendimize satıyoruz...

9. Networklerde, cihazlarda, görev tanımlarında yakınsama: Yakınsama her yerde. İlkel teknolojilerle ayrı ayrı sorunlar olarak düşünleyip ayrı ayrı çözümlediğimiz şeyler, teknoloji geliştikçe birleşiyor. Cihazlar, işler, bilimler... Tekilliğe doğru gidiyor.

10. Yıkıcı teknolojiler: Yarını Amazon mu belirleyecek sanıyorsunuz? Peki 10 yıl önce geleceği Amazon mu belirler yoksa Microsoft mu diye sorsalar ne derdiniz? Ya 1980'de IBM mi, Microsoft mu diye sorsalar? Yıkıcı, yırtıcı şirketler belirleyecek geleceği. Daha adlarını duymadık.

11. Eşitler ağları şeklinde organize olan teknolojik altyapı: Napster'ı hatırlayan var mı? Napster'ı öldürdüler. Ama BlockChain'e kadar evrimleşen bir yaklaşımı tarihe gömemediler.

12. Dijitalleşmiş evrim: Bilgisayar ortamında simülasyonlar ve yapay zeka üzerinden binlerce yıllık evrimsel sürecin test edildiğini düşünün. Ve o binlerce yılın ortaya koyduğu evrimsel gelişmenin kasıtlı mutasyonlarla birkaç nesilde yapıldığını... Tüylerim diken diken oldu.

13. Biyolojik/dijital arayüz devrimleri: Ekran? Yok canım! Klavye? Hadi ordan! Hala bu çağdışı şeyler mi yani? Nerede kaldı düşünerek iletişim kuracağımız evrensel bulut? Oraya gidiyoruz. Beklenmedik zıplamalı ilerlemelerle olacak bu gidiş.

14. Dijital toplumsal sözleşme: En kritik olan bu belki de. Yeni çağda kimler var olma hakkına sahip? İnsan hakları evrensel bildirgesi dijital dünyada geçerli mi? Yeni toplumun yeni kuralları neler olacak? Nasıl bir toplum istiyoruz?

Dijital gelecekte insan kalabilecek miyiz? Ne olacak halimiz? Mahşerin bu 14 atlısının adını bile duymamış olanlar ne yapsın? Dijital Gelecekte İnsan Kalmak ve 24 Soruda Dijital Dönüşüm kitaplarımı okuyarak başlayabilirler sanırım.

Takip Edin