Mustafa Acungil

Gelecek, Tarih, Sosyoloji, Yapay Zeka, Bilim Kurgu, Fantastik Kurgu ve diğerleri...

24 Öğrenme Tuzağı'nı neden okumalısınız?

24 Öğrenme Tuzağı isimli kitabım satışta. Bu yazıda sizlerle bu kitabı okumanın size ne kazandıracağını paylaşacağım.

BU KITABI NEDEN OKUMALISINIZ?

Çünkü öğrenmek bitecek bir şey değil. Yaşamınızın ilk günlerinde öğrenmeye başlarsınız ve ölene kadar da öğrenmeye devam edersiniz. Farkında olsanız da olmasanız da, kabul etseniz de etmeseniz de, öğrenme bitmez. Nasıl bir hayat yaşadığımızı belirleyen en önemli faktörlerden biri, öğrenmeyi ne kadar iyi yaptığımızdır.

Üstelik öğrenme gereksinimi sadece akademik alanla da sınırlı değil. Bebekliğimizde, çocukluğumuzda, öğrenciliğimizde, aile kurduğumuzda, işe girdiğimizde, terfi aldığımızda, işimizi kaybettiğimizde, çocuğumuz olduğunda, boşandığımızda, emekli olduğumuzda, ağır bir hastalığa yakalandığımızda, sevdiğimizde, üzüldüğümüzde, taşındığımızda ve her türlü değişimde öğrenmemiz gerekir.

Varlığımızla iç içe geçmiş en önemli faaliyetlerden biri olan öğrenmeyi her dönemde aynı beceriyle yapabildiğimiz söylenemez. Hayatımızın ilk yıllarında zihinsel sorun gibi bir engele sahip olmayan herhangi birimizin mükemmel yaptığı öğrenme işini zamanla giderek unutur, elimize yüzümüze bulaştırırız.

Bu kitabı neden okumanız gerektiğini kitapta ele alınan her bir öğrenme tuzağıyla birlikte biraz daha iyi anlayacaksınız. Bu kitabı okumalısınız, çünkü her birimiz çok daha iyi bir öğrenici olabiliriz. Öğrenci demiyorum; okul seneleriyle kısıtlı değiliz. Başarılı birer “hayat boyu öğrenici” olabilmek için, gelin sık yaptığımız hatalarımızı inceleyelim. Bu hatalar, başarımızı kısıtlayan, bizi hapseden, engelleyen birer tuzak. Tuzakların farkına varmamız, onları aşmamızı sağlayan ilk ve en büyük adım olacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Kitaptan ufak da olsa alıntılar yapılabilirdi...

@Emre G Daha buradayız. Niyetim, sizinle daha pek çok paylaşım yapmak. Kitaplarımdan çeşitli başlıkları ve alıntıları da zaman zaman sizlerle paylayacağım buradan.

Her Devlet kendisi için makbul vatandaş yetiştirmek adına okullarda müfredat belirliyor bununla kendi zihniyetine uygun tornadan çıkmış ezberci kitle yetiştiriyor. Öğrenme elbette okulla sınırlı değil. İnsanoğlu ham bir maddedir ve determinasyonla toplum onu şekillendirir. Yalan yanlış ve gereksiz bilgilerle ta çocuk yaşta beyni yıkanan bireyler ezberle not al diploma al yani ödül alarak, ''irdeleyeci düşünme'' yetisini kaybeder. İnsanlar zaten düşünmüyor, halen içgüdüsel hareket ediyorlar...

@04 Kasım 2017 07:51 24 Öğrenme Tuzağı'nı yazmamın temel sebeplerinden bu yazdıklarınız. Kitaptaki pek çok tuzak da bu konulara değiniyor.

Sen de yorum yaz

Takip Edin