Mustafa Acungil

Gelecek, Tarih, Sosyoloji, Yapay Zeka, Bilim Kurgu, Fantastik Kurgu ve diğerleri...

Dijitalleşmede Corona vitesi

Dijital dönüşüm zaten çok hızlıydı. Artık hızı baş döndürücü.

Hız bazen ne olup bittiğinden daha önemli. Değişim tamam ama bir hıza kadar. Ölüyor olmak tamam ama bir hıza kadar.

Dijital dönüşümün topluma etki etme hızıyla başa çıkmakta zorlanıyorduk ki, daha beter bir bela çıktı karşımıza: Ölüm hızımız. Corona’nın öldürme oranı çok yüksek değil, öldürdüğü risk grupları zaten ölüme daha yakınca olanlar… Ama işte yayılma hızıyla birleşince bu öldürme oranı, öldürme oranı değil de öldürme hızıyla büyük bir sorun haline geliyor.

Öte yandan, hastalıkla başa çıkma sürecimizin asıl büyüğü, ölümlerden sonra gelecek. Bir ilaç ya da tedavi, bir aşı bulunamazsa artan ölümlerle geçen uzunca bir dönemimiz olacak. Sonra ölümler azalacak. Sonra hastalık ortadan kalkacak ya da ölümler artık az sayıya, özel bir dikkat gerektirmeyen seviyeye inecek. İyi de o zamandan sonra başlayan asıl şey ne?

Tüm bir yaşam tarzımız. İşlerimizi yapma tarzımız. Ülkeleri yönetme tarzımız. Her şey. Corona’dan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Ülkelerin güçleri, etki seviyeleri değişecek. Bir ülkenin yapacağı şeyler ve küresel olarak yapılacak şeyler diye tanımladığımız kavramlarda değişiklikler olacak. Bir şirket nedir, ne işe yarar; yeniden sorgulayacağız. Hepsi… Her şey… Yeniden sorgulanacak. Yeniden yapılanacak.

Ve bu yeniden yapılanma süreci, dijital dönüşümün getirdiği değişikliklerin Corona ortamındaki alışkanlıklarla aşırı yaygınlaşmış ve hızlanmış olması sonucu, çok daha büyük bir çarpan etkisiyle gerçekleşecek. İşler kaldığı yerden toparlanarak devam etmeyecek. Corona öncesinden devam etmeyecek. Corona sırasında oluşan yeni alışkanlıkların etkisiyle bambaşka bir şekilde devam edecek.

Kapatılan mağazaların hepsi yeniden açılmayacak. Ne gerek var ki? Dijital üzerinden satışlar gayet güzel yürüyor; iyice görmüş olacağız.

Kapatılan işyerlerinin hepsi yeniden açılmayacak. Bir kısmı belki zaten dijital platform üzerinde varlığını devam ettirecek. Hatta belki Corona öncesine göre müşterilerini tüm dünya üzerinde çok daha büyük sayıya ulaştırmış olarak.

İnsanlar ücretsiz izne ayrıldıkları işlere geri dönmeyecek belki de. Ara dönemde dijital ortamlar üzerinden yeni yetkinlikler, yeni para kazanma modelleri oluşturmuş olacaklar.

Hazırlıklı olmak gerekli. Corona’yla mücadele döneminde hayat kısıtlanmayacak, dijital üzerinden çok daha sınırsız olarak akmaya alışacak. Bu dönemi iyi değerlendirenler, geleceğe çok daha hızlı ışınlanacaklar.

Bir yandan şöyle bir güzellik var: Normalde dijital dönüşümün etkileri daha sindire sindire ve yavaş gerçekleşecekti ve bu hızın seviyesi, toplumsal anlayışların ve yasaların değişmesinin ancak süreçten ezilenlerin epeyce birikmesinden sonra mümkün olmasını getirecekti. Oysa şimdi değişim aşırı hızlı gerçekleşecek ve toplumsal yapıların yeniden oluşturulması, yasaların uyum sağlaması, vatandaşlık maaşı gibi kavramların hayata geçmesi çok daha hızlı olacak.

Corona’nın önemli etkilerinden biri de insanın ancak çalışıp para kazanmasıyla bir değer olduğuna ilişkin çarpık anlayışın sarsılması; her insan, sadece insan olmakla değerli zaten.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz