İyi Yazılım

İyi yazılım paylaşımları

INETA Türkiye

INETA Türkiye Başkanı Daron Yöndem ile INETA üzerine kısa bir röportaj..

Daron Yöndem INETA Türkiye Başkanı.

Peki INETA'nın bizimle ilgisi ne?
Yazılım sektöründeyseniz, bir yandan mesleğiniz gereği yapmanız tamamlamanız gereken işler varken, bir diğer taraftan da hızla gelişen teknolojiyi takip etmeli ve yenilikleri bir an önce öğrenmelisiniz...

Bu girdi yazılım sektörüne yeni gireceklerin
"nereden başlamalıyım?"
ve sektörde olanların
"kendimi nasıl geliştirirm?"
sorularına cevap arayışta ilk adım...

Bu kısa bilgilendirme girişinden sonra şimdi buyurun Daron'la röportaja...

* * *

INETA Nedir? Türkiye ve Dünya yapılanması nasıl bir organizasyondur?

INETA’nın açılımı Internation .NET Association olarak geçiyor. Amacını .NET yazılım teknolojileri çerçevesinde sosyal topluluklara katkıda bulunmak şeklinde derleyebiliriz. Türkiye’de toplam 36 sosyal topluluğumuz var. Bunların bazıları teknoloji konulu web siteleri çerçevesindeki online toplulukları, bazıları ise üniversitelerimizin bilişim kulüpleri. Dünya çapında baktığımızda ise beş kıtada aktiviteleri devam eden bir yapıdan bahsedebiliriz.


INETA'nın genel olarak faaliyetleri nelerdir? INETA Başkanı olarak önümüzdeki dönemde neler yapmayı planlıyorsun?

INETA’nın faaliyet amacı Microsoft’un .NET teknolojisi çerçevesindeki tüm konularla ilgili çalışmalar yapan sosyal topluluklara organizasyonlarında, projelerinde mekan, ek dokümantasyon, danışman, konuşmacı ve çeşitli destekler sağlamaktır. Geçen üç aylık dönem içerisinde INETA Türkiye olarak toplam 35 seminer, 12 gün tam zamanlı ücretsiz eğitim ve 153 saatlik sosyal aktivite ile 2500’ün üstünde IT uzmanı işle bilgi paylaşımında bulunduk. Önümüzdeki dönemde bu aktivitelerin sayılarını ve yoğunluğu arttırarak hızımızı yükseltmek en önemli amacımız.


Sektöre yeni girenlere INETA olarak neler sunuyorsunuz? Bu sunduklarınızdan nasıl faydalanılabilir?

Sektöre yeni girenlere tavsiyem INETA üyesi sosyal topluluklara katılmaları ve aktif rol almaları olacaktır. Bu şekilde tüm INETA üyesi topluluklar içerisindeki zengin bilgi akışından faydalanma şansları olacaktır. Tabi bu uzun vadede karşılıklı bir alışveriş sürecini temsil ediyor, “bilgi paylaştıkça artar” sloganı çerçevesinde tüm sosyal topluluklarımızın üyelerinin de bu zenginliğe katkıda bulunmalarını gönülden diliyoruz.


Sektöre profesyonellerine INETA olarak neler sunuyorsunuz? Bu sunduklarınızdan nasıl faydalanılabilir?

Sektör profesyonellerini de yine INETA sosyal topluluklarında çok daha aktif roller alarak kişisel gelişim anlamında büyük kazançlar bekliyor. Türkiye’de yürütmekte olduğumuz bir INETA Speaker programımız var. Bu program çerçevesinde sektördeki uzmanların bilgilerini daha geniş kitlelerle paylaşabilmeleri için ek olanaklar yaratarak uzmanlarımızın Türkiye çapında aktivitelerde, seminer ve konferanslarda konuşmacı olarak yer almasını sağlıyoruz. Tüm bunların herkese hem kişisel hem de kurumsal anlamda büyük faydası oluyor.


Bu yakınlarda yaptığınız yapmayı planladığın etkinlikler nelerdir?

Yaz döneminde seminer ve konferans aktiviteleri biraz hafifliyor. Fakat baktığımızda sektör çalışmaya devam ediyor aslında. O nedenle biz de Türkiye’de bir ilk olarak yaz aylarında 2 günlük bir aktivite düzenledik. “INETA Summer Hit 2008” olarak adlandırdığımız seminer serisi 2-3 Ağustos tarihlerinde Yıldız Teknik Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü Auditorium’unda gerçekleşecek. Ziyaretçiler internet üzerinden ücretsiz olarak kayıtlarını yaptırmak kaydı ile aktiviteye katılabilirler. Toplam 6 seminerimiz ve 1 de panelimiz olacak.

* * *

INETA Summer Hit 2008 ektinliğinde 2 Ağustosta saat 13.00-15.00 arasındaki "Yazılım Dünyası Nereye?" başlıklı panele ben de konuşmacı olarak katılıyorum. Hepinizi beklerim.

Kayıt için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.


Kadir Çamoğlu
kadircam@hotmail.com

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

2-3 Ağustos'daki etklinliğe arkadaşımla kayıt olmuştuk.Sıorun çıkmazsa etkinliğe arkadaşımla katılacağız.Güzel geçeceği ümidindeyim.

Hoş bir röportaj olmuş özellikle INETA nedir gibi bi sorunun cevabı açısından,ağızlarınıza sağlık...

çok guzel bır etkınlık cok sevındım özellikle Kadir Hocamızın sunumuna katılmak cok ısterdım .ıstanbulda olmadıgım ıcın katılamıycagım malesef ama vıdeoları bırsekılde paylasırsanız sevınırım iyi akşamlar.

Esra Ünver

Senin için çekip yayınlayacağım :) Yasak değildir umarım görüntü almak...

:)

Çok teşekkür ederim..videoları sabırsızlıkla bekliyoruz..

Merhaba arkadaslar burayı cok sevdim artık bende katılmak istiyorum.Yorumlarınızı surekli okuyorum.

Hoşgeldin arkadaş..(ismini belirtmemıssın:) )

buarada videolar çekilebildimi acaba :(

Esra

Sen de yorum yaz

Turhost