İyi Yazılım

İyi yazılım paylaşımları

Yazılım Sektöründe Kariyer Tavsiyeleri

Yazılım Sektöründeki Üç Temel Kariyer Alanı: Test, Analiz ve Yazılım Geliştirme

Hiç şüphe yok ki günümüzün en revaçtaki meslek alanlarından birisi de Bilişim sektörüdür. Sektörde güvenlikten veri bilimine, yapay zekadan oyun geliştirmeye, alt yapıdan işletim sistemlerine kadar birçok farklı başlıkta kariyer yapmak mümkündür. 

Bilişim sektöründe, hatta herhangi bir sektörde başarılı bir kariyer yapmanın en önemli unsurlarından birisi, seçeceğiniz alınan gerçekten severek çalışacağınız bir alan olmasıdır. Sizin yetkinliklerinize, doğuştan gelen yeteneklerinize uygun, aynı zamanda da ilgi alanınız içerisinde olan bir meslek seçerseniz, kimse sizi tutamaz. Başarı sadece zaman meselesi olur. Önünde sonunda istediğiniz yere gelirsiniz.

Pekiyi, bir işin, mesleğin ya da alanın sizin yetkinlik alanlarınız dahilinde olduğunu ve ilgi alanınız içerisinde kaldığını nasıl belirleyeceksiniz?

Kendine uygun mesleği seçmenin yolu önce kendini tanımak, sonra da o mesleklerle ilgili bilgi sahibi olmaktan geçer. Kendinizi tanımanızla ilgili çabalarınız bu bloğun dışında bir konu. Ama size yazılım sektöründeki 3 temel alan olan yazılım geliştirme, test ve analiz konularında yol gösterebilirim.

Size bu alanda önereceğim ilk şey, ilgili mesleklerde çalışanların paylaşımlarını izlemenizdir. Makaleler, videolar, canlı seminerler, konferanslar... Ne bulabilirseniz. Önce dinleyin, öğrenin, anlayın. Mesleği anlayın. Ne olduğunu, bir gününde neler yaşandığını, meslekteki geleceğinizi...

Sonra bu meslekte uykusuz gecelere, fazla mesailere, hafta sonu çalışmalar katlanabilir misiniz? Sayfalarca metin, saatlerce video izleyebilir misiniz, bir düşünün. Hatta kendinize yakın hissettiğiniz bir başlıkta bunu bir deneyin. Bakalım sıkılıyor musunuz? Eğer sıkılıyorsanız, bilin ki o meslek size göre değil. Hemen bir başka mesleğe yönelin ve onunla ilgili bu testi kendinize uygulayın.

Bu yazının konusu yazılım geliştirme, test ve analiz olduğu için size 3 başlangıç videosu tavsiye edeceğim. 

Bunlardan ilki İş Analizi Nedir? İş Analisti Kimdir? İş Analistinin Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir? sorularına cevap veriyor.

İkinci videoda ise Yazılım Test ve Kalitesi nedir? Yazılım Test/Kalite Uzmanı Ne Yapar? sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz.

Ve son olarak üçüncü video Yazılım Nedir? Yazılımcı Ne Yapar? Yazılımcının Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir? sorularına yanıt veriyor.

Bu videoları, bilişim alanındaki kendi mesleğinizi keşif çalışmalarınıza başlangıç olmaları için paylaştım. Herhangi biri ilginizi çekerse o alanda daha fazla video seyrederek kariyer patikanızı oluşturabilirsiniz. Ya da başka alanlarda bu yolu izleyerek kendinize bir yol çizmeyi deneyebilirsiniz.

Benden önermesi…

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

Takip Edin